آکایران :تراشه مبتنی بر لیتوگرافی ۱۶ نانومتر
/section>

کمپانی TSMC تایوان رسما اعلام کرده که تولید تراشه های مبتنی بر فناوری FinFET را با لیتوگرافی ۱۶ نانومتر آغاز کرده و در ادامه به سراغ لیتوگرافی ۱۰ و ۷ نانومتری نیز خواهد رفت. با زومیت همراه باشید.

بنا به گزارش آکاایران : براساس اطلاعات منتشر شده، کمپانی تایوانی TSMC عرضه ی تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۶ نانومتری را آغاز کرده است. به گفته ی مارک لیو، مدیرعامل این کمپانی، استفاده از فناوری تولید تراشه ها مبنی بر لیتوگرافی ۱۶ نانومتری بسیار بهتر از ۲۰ نانومتر بوده و می تواند تاثیر زیادی روی سهم TSMC در بازار داشته باشد. از جمله ی کمپانی هایی که از این انتقال فناوری بهره خواهند برد، باید به انویدیا و ای ام دی اشاره کرد؛ چراکه این دو کمپانی وابستگی شدیدی به TSMC و تراشه های تولیدی این کمپانی دارند.

به نظر می رسد ای ام دی که اولین تراشه ی خود را مبتنی بر فناوری FinFET ارائه کرده، از فرآیند تولید تراشه های ۱۶ نانومتری TSMC بهره گرفته و خبری از همکاری با سامسونگ نیست. با توجه به عرضه ی تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۶ نانومتری و فرآیند FinFET، ای ام دی و انویدیا پردازنده های گرافیکی جدیدی را در سه ماهه ی دوم وسوم سال ۲۰۱۶ روانه ی بازار خواهند کرد که از نظر مصرف انرژی بسیار به صرفه تر خواهند بود.

TSMC همچنین اعلام کرده که تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری این کمپانی مبتنی بر فناوری ۱۶ نانومتری بوده و در سال ۲۰۱۶ روانه ی بازار خواهد شد. استفاده از لیتوگرافی ۱۰ نانومتری فرکانس تراشه را ۱۰ درصد و مصرف انرژی را تا ۳۵ درصد بهبود خواهد داد. TSMC برای عرضه ی تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی ۷ نانومتری در سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی کرده است.

نظر شما در این خصوص چیست؟

حسین خلیلی صفا

منبع :

TSMC تولید تراشه مبتنی بر لیتوگرافی ۱۶ نانومتر FinFET را آغاز کرد -

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات