معماری آرم
/section>

طی ماه های  اخیر اخبار مربوط به داغ شدن اسنپدراگون 810  بطور کامل پوشش داده شده است ولی شاید مقایسه زیادی بین نسل های اخیر سری اسنپدراگون و سایر پردازنده های موبایل مثل اکسینوس سامسونگ، اتم اینتل و A8 اپل صورت نگرفته باشد. در ادامه عملکرد پردازنده های ذکر شده را با هم مقایسه می کنیم.

با استفاده از بنچ مارک Geekbench مقایسه ای بین پردازنده های کوالکام، اپل، سامسونگ و اینتل در زمینه بهترین، متوسط  و پایین ترین امتیاز کسب شده توسط آن ها صورت گرفته است. گوشی های استفاده شده در این مقایسه، اچ تی سی وان ام 9 با اولین نسل از پردازنده اسنپدراگون 810، آیفون 6 اپل با پردازنده A8، گلکسی اس 6 با پردازنده اکسینوس 7420، گلکسی نوت 4 با پردازنده اکسینوس 5433/اسنپدراگون 805، ال جی جی 4 با اسنپدراگون 808 و در نهایت زن فون 2 ایسوس با پردازنده اتم Z3580 هستند.

در بین پردازنده های ذکر شده اسنپدراگون 810 با بیشترین اختلاف بین بهترین و بدترین امتیاز کسب شده اش  که تا 65 درصد رسیده بدترین عملکرد را داشته است. این امر به این مفهوم است که اولین باری که بنچ مارک Geekbench را روی وان ام 9 اجرا کنید، امتیاز قابل قبولی را کسب خواهید کرد ولی در پنجمین یا دهمین باری که این کار را انجام دهید، گوشی کم کم به طرز قابل توجهی داغ می کند و این همان جایی است که عملکرد پردازنده به طرز چشمگیری تا 65 درصد نسبت به بهترین  نتیجه ای که قبلا توسط اسنپدراگون 810 در همین تست کسب شده کاهش پیدا می کند. این امر عملکرد هسته های پردازشی را از حداکثر 2 گیگاهرتز به 1.5 گیگاهرتز و حتی کمتر می رساند که همین امر می تواند نتایج بنچمارک را به طرز چشمگیری تحت تاثیر قرار دهد.

 پیش از این همین اتفاق را در مورد جی فلکس 2 ال جی که از اولین نسل پردازنده اسنپدراگون 810 استفاده می کند و البته به نسبت کمتری در می نوت پرو شیائومی و اکسپریا زد 3 پلاس سونی که از نسخه v2.1 اسنپدراگون 810 استفاده می کنند، دیده بودیم.

در این بین چیپ A8 اپل بهترین عملکرد را از خود به نمایش گذاشت. پردازنده اپل فقط به میزان 10 درصد یا کمی بیشتر نسبت به بهترین عملکرد خود کاهش نشان داد. البته با در نظر گرفتن این که حداکثر فرکانس کاری پردازنده اپل 1.4 گیگاهرتز است این میزان کاهش قابل انتظار است.

حتی عملکرد پردازنده 14 نانومتری اکسینوس 7420 سامسونگ که در گلکس اس 6 بکار رفته است نیز تا42 درصد کاهش پیدا می کند و این در حالی است که عملکرد پردازنده اتم اینتل جالب توجه است. این پردازنده با حداکثر فرکانس 2.3 گیگاهرتزی فقط 20 درصد کاهش در عملکرد را تجربه می کند.

 وقتی بهترین امتیاز کسب شده توسط هر پردازنده را با میانگین امتیاز کسب شده توسط آن مقایسه می کنیم باز هم اسنپدراگون 810 بدترین نتیجه را دارد.

اما نتایج حاصل از تست گرافیک واقعا جالب هستند. در این تست هم چیپ A8 اپل پیشتاز است و کاهش عملکردی بسیار ناچیزی دارد. نتیجه جالب دیگر متعلق به اسنپدراگون 808 است که در رتبه دوم قرار گرفته است. این پردازنده کمتر از 5 درصد کاهش در عملکرد دارد که واقها جالب توجه است. اکسینوس 74320 سامسونگ هم با کاهش عملکردی 23 درصدی چندان عملکد خوبی در این تست ندارد. اسنپدراگون 810 فقط در تست مربوط به کاهش عملکرد پردازنده گرافیکی است که عملکرد به نسبت بهتری دارد و در میانه لیست قرار می گیرد. این پردازنده کاهش عملکرد 25 درصدی را تجریه می کند.  در این تست اسنپدراگون 805 است که این بار اجازه نمی دهد انتهای لیست خالی از نام اسنپدراگون باشد.

جمع بندی

به نظر می رسد نسل اول پردازنده های اسنپدراگون 810 واقعا گلوگاه حرارتی داشته اند به این معنی که با افزایش دمای پردازنده شاهد کاهش قدرت آن هستیم تا از داغ شدن بیش از حد آن جلوگیری شود. کوالکام در نسخه دوم پردازنده اسنپدراگون 810 این مشکل را حل کرده است ولی نه به صورت کامل.

اپل در زمینه ارائه عملکرد قدرتمند بطور مداوم  با کمترین میزان کاهش عملکردی  هم در پردازشگر و هم در پردازشگر گرافیکی بسیار خوب عمل کرده است. این حوزه ای است که سایر تولید کنندگان اگر می خواهند که از زیر سایه اپل خارج شوند بایدتلاش بیشتری به خرج دهند.

جالب است بدانید که  پردازشگرهای گرافیکی، سیستم روی یک چیپ های امروزی را بیشتر از پردازشگرهای مرکزی تحت تاثیر قرار می دهند و ضعف پردازشگرهای گرافیکی بیشتر روی عملکرد کلی سیستم روی یک چیپ تاثیر می گذارد. 

وقتی میانگین سطح عملکردی را در نظر می گیریم، اسنپدراگون 808 سطح عملکردی مشابه اسنپدراگون 810 ارائه می دهد. اما در بدترین سناریوهای ممکن، اسنپدراگون 808 بهتر از اسنپدراگون 810 است شاید به همین دلیل باشد که ال جی تصمیم گرفته تا در پرچمدار جدید خود یعنی جی 4 از اسنپدراگون 808 استفاده کند.

محسن کریمی

منبع : zoomit.ir


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مشکل ثبت نام در اسنپ چ 65

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات