/section>

طی روزهای اخیر اخبار مختلفی  در مورد پردازنده اسنپدراگون 820 کوالکام  منتشر شده است. اگر طی مدت اخیر فرصت نکرده اید تا اخبار و حواشی مربوط به اسنپدراگون 820 را دنبال کنید این مقاله با مرور اتفاقات رخ داده برای کوالکام طی چند ماه گذشته، اخبار جدید مربوط به اسندراگون 820 را هم در اختیار شما قرار می دهد.

اوایل سال جاری میلادی اولین پردازنده هشت هسته ای کوالکام بعنوان قلب تپنده ی برخی گوشی های هوشمند وارد بازار شد و البته کوالکام همان شرکتی بود که در سال 2013 پردازنده های 8 هسته ای را احمقانه خطاب کرده بود. در اسنپدراگون 810 کوالکام بجای استفاده از طراحی خود، از طراحی شرکت آرم استفاده کرد. با توجه به موفقیت های پردازنده های پیشین کوالکام، بسیاری از ما تصور می کردیم که در اسنپدراگون 810 با یک هیولا طرف خواهیم بود. چرا که وقتی به گذشته نگاه می کردیم، سری اسنپدراگون اس شامل اسنپدراگون اس 4، اسنپدراگون اس 4 پرو و پردازنده های پیش از آن ها، همیشه پیشتاز بازار پردازنده ها بوده اند. در میان پردازنده های کوالکام هم سری اسنپدراگون 800 واقعاً پردازنده های خوبی بودند بخصوص اسنپدراگون 805.

بر روی کاغذ اسنپدراگون 810 واقعاً خوب به نظر می رسید. پردازنده 8 هسته ای 64 بیتی که بازی های سه بُعدی و همچنین ضبط فیلم را با کیفیت 4K انجام می داد. چینش 4 هسته Cortex-A57 به همراه چهار هسته Cortex-A53 ترکیبی رقابتی را ارائه می کرد. 

در آن زمان وجود اسنپدراگون 810 در گوشی هایی مثل جی فلکس 2 ال جی و اچ تی سی وان ام 9 که قرار بود در آینده به بازار عرضه شوند باعث شده بود تا با هیجان زیادی در انتظار این گوشی ها باشیم؛ ولی وقتی جی فلکس 2 معرفی شد گزارش هایی از داغ شدن آن پخش شد. همچنین شنیدیم که سامسونگ هم تصمیم ندارد تا  از اسنپدراگون 810 در گلکسی اس 6 خود استفاده کند. بدون شک این تصمیم سامسونگ ضربه بزرگی برای کوالکام بود؛ چرا که با توجه به فروش بالای گلکسی اس 6، کوالکام سفارش میلیون ها پردازنده را از دست می داد.

در کنگره جهانی موبایل، کوالکام خبر از اسنپدراگون 820 بعنوان نسل بعدی پردازنده های 8 هسته ای خود داد که در حال حاضر بعنوان نمونه در اختیار شرکت های تولید کننده قرار گرفته است و احتمالاً در پرچمداران سال 2016 مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛ البته اگر اواخر سال 2015 شاهد گوشی هوشمندی با این پردازنده نباشیم.

به تازگی خبری منتشر شد که اسنپدراگون 820 روی فرکانس 3 گیگاهرتز کلاک خواهد شد. بلافاصله علاقه مندان دنیای پردازنده ها در واکنش به این خبر اعلام کردند که با توجه به این که اکثر گوشی های مجهز به اسنپدراگون 810 حتی  از 2 گیگاهرتز خود هم استفاده نمی کنند -در حالی که حداکثر فرکانس کاری آن ها 2.5 گیگاهرتز است-، باید دید تا چقدر در هنگام کار با  پردازنده اسنپدراگون 820 می توانیم به 3 گیگاهرتز نزدیک شویم. با توجه به تمام مواردی که اشاره کردیم و البته تجربه ی بد تولیدکنندگان و کاربران از اسنپدراگون 810، عرضه ی اسنپدراگون 820 برای کوالکام بسیار مهم است.

مشتاقانه در انتظار اسنپدراگون 820 هستیم؛ چرا که قرار نیست این پردازنده فقط متکی به طراحی آرم باشد، بلکه برخی ابتکارات کوالکام هم در آن استفاده شده است. حالا اسنپدراگون 820 هم می تواند باعث اوج گیری مجدد کوالکام شود و هم ممکن است به نوعی سبب سقوط آن شود. بدون شک کوالکام نمی تواند انتظار داشته باشد که 3پردازنده بالارده را بصورت متوالی به بازار عرضه کند در حالی  که هر سه مشکل گرم شدن بیش از حد دارند  و باز هم در صدر بازار تولیدکنندگان پردازنده باقی بماند. گویا اسنپدراگون 808 هم کمی داغ می شود و البته کندتر از اسنپدراگون 810 هم هست. اگر اسنپدراگون 820 به خوبی اسنپدراگون 801 و 805  سال گذشته نباشد، در این صورت به نظر می رسد سامسونگ و مدیاتک سهم بیشتری از بازار پردازنده ها را امسال و سال آینده از آن خود کنند. البته این خبر بدی برای مصرف کنندگان نیست؛ چرا که آنها همیشه بدنبال کیفیت بالاتر هستند و نه نام شرکت ها! و این خبر بدی برای کوالکام بعنوان غول پردازنده های موبایل طی سال های اخیر محسوب می شود. 

محسن کریمی

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات