/section>

 میلاد رضایی، فارغ التحصیل رشته ی مواد از دانشگاه امیرکبیر و محقق طرح ساخت این باتری سوختی است. براساس اطلاعات ارائه شده توسط رضایی، پیل های سوختی به علت استفاده از هیدروژن پسماندهای سوختی را برجای نمی گذارند و این موضوع هیدروژن را در زمره ی سوخت های پاک قرار می دهد. وی در این خصوص گفت:

هدف ما جایگزین کردن فلز پلاتین با پالادیم به عنوان کاتالیست پیل سوختی بود. قیمت پالادیم نصف قیمت پلاتین بوده و می توان پالادیم را به راحتی در طبیعت یافت.

وی همچنین استفاده از اتانول و اسید فرمیک را نیز از جمله ی ویژگی های این پیل سوختی خواند. با اضافه کردن مخزن اتانول یا اسیدفرمیک می توان این پیل سوختی را به باتری پرقدرت و بادوام برای وسایل برقی کم مصرف در مکان هایی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد، تبدیل کرد. برای مثال می توان از این باتری در لپ تاپ استفاده کرد که با بهره گیری از چنین پیل سوختی با ۲۵۰ سی سی اسید فرمیک می تواند تا ۷۲ ساعت بی نیاز از اتصال به برق شهری به کار ادامه دهد.

رضایی امکان دست یافتن به توان های بیشتر را از طریق تزریق هیدروژن ممکن دانسته است. با تزریق هیدروژن می توان باتری هایی را در سایز های بزرگ تر برای استفاده در خودروها و موتورسیکلت ها تولید کرد. این پروژه با راهنمایی دکتر سید طبائیان به سرانجام رسیده است.

حسین خلیلی صفا

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات