Asus R9 290x DirectCU II OC

کارت گرافیک دو هسته ای Asus ROG MARS 760 همان طور که از نام آن پیدا است، از دو پردازنده ی گرافیکی GTX 760 انویدیا در قالب یک محصول قدرتمند و زیبا، جمع کرده است. سیستم خنک کاری DirectCU II ایسوس و  4 گیگابایت حافظه و قطعات با کیفیت، چیزی است که در این کارت گرافیک شاهد هستیم. اما این کارت گرافیک در عمل چطور است؟ سوالی است که به دنبال جواب آن هستیم. بنابراین شما را به مطالعه ی بررسی این محصول از زومیت دعوت می کنیم.

جدول محتوا[مخفی]
  • 1. تراشه ی اصلی GK104 انویدیا
  • 2. پشتیبانی نرم افزاری
  • 3. تکنولوژی ها
  • 4.  سرعت حافظه و هسته ی پردازنده ی گرافیکی
  • 5. رقبای ایسوس مارس 760
  • 6. طراحی برد و مدار توانی
  • 7.  سیستم خنک کاری
  • 8. ابعاد، وزن و پورت های کارت گرافیک
  • 9. سیستم بنچ مارک
  • 10. بنچ مارک های مصنوعی
  • 11. بنچ مارک در بازی ها
  • 12. عملکرد کلی
  • 13. جمع بعدی

تراشه ی اصلی GK104 انویدیا

ایسوس در ترکیب تراشه های معمولی و حتی قدرتمند در قالب یک کارت گرافیک، سابقه ی خوبی دارد. به عنوان مثال ARES و ARES II به ترتیب ترکیبی دوتایی از کارت گرافیک های HD 5870 و HD 7970 هستند. HD 7970 در زمان خود، جزء بهترین های بازار بود و ترکیب دو HD 7970 در قالب یک کارت گرافیک، آن هم بدون اینکه سرعت کلاک هسته ها کاهش یابد، کار مشکلی بود که ایسوس و دو سازنده ی دیگر موفق به انجام آن شدند.

ایسوس در ادامه ی مسیر ترکیب دو کارت گرافیک برای معرفی یک محصول برتر، سراغ مدل های معمولی تر هم رفته است، منظورمان به طور دقیق GTX 760 انویدیا است که در رده ی محصولات ۱ میلیون تومانی قرار می گیرد و با توجه به کارایی خود، قیمت مناسبی دارد. ایسوس ۲ کارت گرافیک GTX 760 را به صورت یک کارت گرافیک به نام ROG MARS 760 (مارس همان سیاره ی مریخ است) عرضه کرده است. بنابراین همه ی بخش های کارت گرافیک از نظر کمیت، ۲ برابر شده اند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

تراشه ی مرکزی مارس 760، همان GK104 انویدیا است، تراشه ای با لیتوگرافی 28 نانومتری که معماری معروف کپلر را برای سازمان دهی کش، واحد های حافظه، واحد های CUDA و سایر بخش ها به کار گرفته است. در ساخت برادر بزرگ تر GTX 760 یعنی GTX 770 هم از همین سیلیکون استفاده شده با این تفاوت که واحد های SMX بیشتری فعال شده اند.

به مشخصات کامل Asus MARS 760 توجه کنید، سرعت کلاک 1006 مگاهرتز در محاسبات لحاظ شده است نه سرعت 1072 مگاهرتزی حالت بوست:

مشخصات تراشه های ایسوس MARS 760؛ تراشه ی GK104
تعداد تزانزیستور (میلیارد) 2x 3.54
مساحت تراشه (میلی متر مربع) 2x 294
لیتوگرافی (نانومتر) 28
تعداد واحد CUDA 2x 1152
تعداد واحد بافت  2x 96
تعداد واحد رَستر یا خروجی رندر  2x 32
تعداد واحدهای SMX 2x 6
نرخ خروجی پیکسل (گیگاپیکسل در ثانیه) 2x 24.1
نرخ خروجی بافت (گیگاتکسل در ثانیه) 2x 96.6
توان خام محاسبات اعشاری (گیگافلاپس) 2x 2318

سطر آخر مثل همیشه گویای قدرت خام کارت گرافیک است که در مورد مارس 760 ایسوس، حدود 4.6 ترافلاپس است. قدرت پردازنده ی گرافیکی کنسول PS4 برابر با 1.84 ترافلاپس است و اگر بهینه سازی هایی که در مورد بازی های ویژه ی کنسول صورت می گیرد را در نظر بگیریم هم نمی توان گفت که مارس در اجرای سنگین ترین بازی ها در رزولوشن 1080p، شرمنده می شود. در حقیقت اگر تنظیمات را کمی متعادل تر انتخاب کنیم، بیشتر عناوین جذاب را می توان در رزولوشن های بالاتر هم اجرا کرد منهای برخی استثنائات از جمله Watch Dogs که در ادامه به آن می پردازیم.

پشتیبانی نرم افزاری

پشتیبانی های نرم افزارنویسی و APIها در جدول زیر گردآوری شده است. گویا انویدیا در این سال ها برخلاف گذشته ی درخشان خود از نظر پشتیبانی های نرم افزاری یک قدم عقب تر از رقیب دیرینه اش حرکت می کند. مثلاً پشتیبانی از دایرکت ایکس 11.1 که در تمام GCNهای ای ام دی یعنی اعضای سری قدیمی HD 7000 و سری جدید رادئون 200 دیده ایم را در GTX 760 نمی بینیم. در مورد OpenCL هم از نسخه ی 1.2 خبری نیست.

پشتیبانی های نرم افزاری و سخت افزاری ایسوس MARS 760
واسط برنامه نویسی مجموعه ی DirectX 11.0
واسط برنامه نویسی گرافیکی متن باز یا OpenGL  4.4
واسط برنامه نویسی محاسباتی متن باز یا OpenCL  1.1
نسخه ی شیدر  5.0
سایر تکنولوژی ها

ShadowPlay
GPU Tweak Streaming
3D Surround
3D Vision
PhysX
GPU Boost 2.0

تنها موردی که در بررسی مشخصات به آن برخوردیم، پشتیبانی از OpenGL بود. ایسوس و انویدیا نسخه ی 4.3 را ذکر کرده اند اما برخی وب سایت ها نسخه ی 4.4 را عنوان کرده اند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

آنچه ما در GTX 770 و GTX 760 سراغ داریم، نسخه ی 4.4 است نه نسخه ی 4.3 و جای تعجب است که چرا در تصویر فوق نسخه ی 4.3 ذکر شده است. اما با کمی جست وجو متوجه شدیم که درایورهای نسخه ی 326.29 به بعد، پشتیبانی از نسخه ی 4.4 را به تعداد زیادی از کارت گرافیک های انویدیا اضافه می کنند و احتمالاً موضوع بروزرسانی نکردن اطلاعات بوده است. اسکرین شاتی از قابلیت های GTX 770 با آخرین درایور عرضه شده یعنی نسخه ی 337.88، پشتیبانی از OpenGL 4.4 را تأیید می کند:

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

تکنولوژی ها

با تکنولوژی ShadowPlay می توان از اینکدر سخت افزاری کارت گرافیک برای فیلم برداری و کد کردن ویدیو استفاده کرد. در آزمایشات انجام شده وقتی در محیط یک بازی سنگین از شدوپلی برای فیلم برداری از بازی استفاده می شود، افت سرعت اجرای بازی بسیار کم است. اگر از نرم افزارهایی مثل FRAPS برای این نوع فیلم برداری ها استفاده کنیم، کاهش سرعت اجرا کاملاً محسوس و زیاد خواهد بود.

GPU Tweak Streaming هم مثل شدوپلی به نوعی از اینکدر سخت افزاری کارت گرافیک برای استریم کردن ویدیوی بازی به صورت زنده در اینترنت بهره می برد.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

3D Vision هم راهکار انویدیا برای تجربه ی سه بعدی بازی هاست. درست مثل HD3D ای ام دی و تکنولوژی 3D Surround هم برای اجرای یک بازی در چند مانیتور کاربرد دارد و به مثابه ی تکنولوژی Eyefinity ای ام دی است.

GPU Boost و نسخه ی دوم آن برای افزایش سرعت کلاک هسته در مواقعی که بار پردازشی سنگین می شود، بکار گرفته می شود. در واقع برای بهینه کردن مصرف انرژی، سرعت هسته بسته به اینکه در حال اجرای یک بازی باشیم یا نباشیم، متغیر خواهد بود. ای ام دی هم معادل این تکنولوژی را در کارت گرافیک های پیشرفته ی خود دارد و موضوع مهمی نیست.

انویدیا PhysX تکنولوژی دیگری برای استفاده از توان بالای کارت گرافیک در انجام محاسبات فیزیکی مثل حرکت اجسام در مواجهه با وزش باد و مانند آن است که چندان متداول نشده است. هنوز در بازی کرایسیس 3 از محاسبات فیزیکی موتور کرای انجین 3 استفاده می شود و بسیاری موتورهای گرافیکی پیشرفته هم به استفاده از فیزیکس انویدیا نپرداخته اند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

آنتی الیاسینگ به روش TXAA هم از نظر رفع شکستگی خطوط، عملکرد بسیار خوبی دارد، اما تا حدی مثل FXAA عمل می کند و تصویر مات می شود. بنابراین این تکنولوژی انحصاری انویدیا انتخاب اصلی گیمرها نبوده و نیست. برای دیدن تصویر فول اچ دی، روی تصویر زیر کلیک کنید:

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

مقاله مرتبط:

 • G-Sync انویدیا چیست و چطور مشکل ناهمگامی کارت گرافیک و مانیتور را حل می کند

برخلاف تکنولوژی ها کم فایده و حتی بدون فایده ی انویدیا، G-Sync هم مثل ShadowPlay یکی از نقاط قوت انویدیا است. قبلاً در مورد کیفیت عملکرد G-Sync صحبت کردیم و رقیب آن یعنی Free-Sync را هم معرفی نمودیم. تاکنون G-Sync تنها انتخاب بوده، اما با نهایی شدن استاندارد جدید DisplayPort دیگر نمی توان برتری انویدیا را قطعی دانست و باید کمی صبر کرد و کیفیت عملکرد Free-Sync را با G-Sync مقایسه نمود. فعلاً با توجه به آنچه در کامیپیوتکس 2014 به نمایش گذاشته شده، به نظر می رسد که G-Sync مجبور است غزل خداحافظی را بخواند چرا که عملکرد Free-Sync هم بسیار خوب و روان ارزیابی می شود.

در مجموع از نظر امکانات نرم افزاری، ShadowPlay و اینکدر خوب سخت افزاری هستند که کفه ی ترازو را را به نفع انویدیا جابجا می کند گرچه اگر اهل فیلم برداری از بازی ها نباشید و با توجه به سرعت کم اینترنت به دنبال آپلود یا استریم نمودن آن فکر نکنید، تفاوت مهمی بین تکنولوژی های دو کمپانی انویدیا و ای ام دی وجود ندارد.

در مقابل منتل و تروآودیوی ای ام دی و همچنین معماری پردازنده ی گرافیکی دو کنسول نسل هشتمی یعنی PS4 و اکس باکس وان برای آنهایی که به آینده فکر می کنند مهم تر به نظر می رسد. خصوصاً اینکه تا به حال ۳ عنوان با منتل سازگار شده اند و از طرفی شایعه ی پشتیبانی از منتل در دو بازی محبوب دیگر یعنی GTA V و Call of Duty MW هم به گوش می رسد و به نظر می رسد که آینده ی ای ام دی و معماری GCN روشن تر است.

 سرعت حافظه و هسته ی پردازنده ی گرافیکی

4 گیگابایت حافظه ی GDDR5 با باس 256 در خدمت ۲ هسته ی کارت گرافیک قرار دارند. البته نه به صورت مشترک! اگر 4 گیگابایت حافظه که سرعت باس 1501 مگاهرتزی دارند در خدمت هر ۲ هسته قرار می گرفتند، احتمالاً هیچ مشکلی در اجرای بازی هایی که به حافظه ی گرافیکی بالا نیاز دارند، نمی دیدیم اما در ادامه با بررسی بنچ مارک ها باید ببینیم آیا 2 گیگابایت برای هر هسته، تمام مشکلات را مرتفع می کند؟ مخصوصاً که پهنای باس حافظه هم 384 یا 512 بیتی نیست بلکه 256 بیت است.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

پهنای باند حافظه از ضرب کردن 256 بیت معادل 32 بایت در سرعت موثر یعنی 6004 مگاهرتز به دست می آید، یعنی تنها 192.2 گیگابایت در ثانیه که نسبت به پهنای باند کارت گرافیکی مثل R9 290X و حتی R9 280X ای ام دی به مراتب کمتر است. در واقع اگر حافظه کاملاً مشترک بود و پهنای باند 2 برابر عدد 192 گیگابایت بر ثانیه می شد، دیگر R9 290X با پهنای باند 320 گیگابایت بر ثانیه ای حافظه ی ویدیویی خود، حرفی برای گفتن نداشت.

به سرعت کلاک و پهنای باند حافظه در جدول زیر توجه فرمایید، همه چیز در دو ضرب می شد، اما این اصل در مورد حافظه که بین ۲ هسته مشترک نیست، مصداق ندارد و باید به ارقام مربوط به یک GTX 760 بسنده کنیم:

مشخصات هسته و حافظه Asus MARS 760
مقدار و نوع VRAM (مگابایت) GDDR5 4096
پهنای باس (بیت) 2x 256
سرعت حافظه (گیگاهرتز)  1.501 (موثر 6.004 گیگاهرتز)

پهنای باند حافظه

(گیگابایت در ثانیه)

برای یک هسته 192
حداکثر سرعت هسته (مگاهرتز) 1006 - 1072

رقبای ایسوس مارس 760

نکته ی بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت و سپس برای خرید چند کارت گرافیک یا در عوض، یک کارت چند هسته ای اقدام کرد، کارایی روش SLI است. وقتی از دو کارت گرافیک انویدیا یا ای ام دی استفاده ی هم زمان می کنیم، باید به این موضوع توجه داشته باشیم که تکنولوژی SLI انویدیا و همچنین Crossfire ای ام دی، کارایی را به صورت خطی افزایش نمی دهند. به این معنی که با 2 برابر تعداد کارت گرافیک ها، سرعت اجرا کمتر از دو برابر می شود و اگر تعداد را به 3 برابر افزایش دهیم، شاید سرعت اجرا بیش از 2 برابر هم نشود!

بسته به بازی مورد نظر و نسخه ی درایور نصب شده و اینکه تا چه حد انویدیا و ای ام دی، درایور را بهینه کرده باشند، افزایش عملکرد و به عبارتی بازدهی روش SLI و کراس فایر، متفاوت خواهد بود. معمولاً اگر همه چیز بر وفق مراد باشد، استفاده از 2 کارت گرافیک، عملکردی در حد 1.9 برابر یک کارت گرافیک ارایه می کند.

عملکرد کارت گرافیک را باید با مدل هایی که در همین محدوده ی قیمت قرار دارند مقایسه کرد. بنابراین باید منتظر رقابت دشوار با بزرگانی مثل R9 290X و R9 290 ای ام دی و یا GTX 780 انویدیا باشیم. تعداد هسته های CUDA در GTX 780 انویدیا 2304 عدد است، دقیقاً با مارس مساوی است حال آنکه سرعت هسته بیش از 100 مگاهرتز کمتر است. اما در مقابل پهنای باند حافظه ی 3 گیگابایتی GTX 780 به 288 گیگابایت بر ثانیه می رسد که حدود 50 درصد بیشتر است و در بازی های سنگین امروزی، مهم به نظر می رسد.

ادعای ایسوس این است که R9 290X یا حتی تایتان و GTX 780 Ti ضعیف تر از مارس 760 هستند و لااقل در 3DMaek 11 Extreme نتیجه ای مثل نمودار زیر حاصل می شود؛ اما واقعیت در سرعت اجرای بازی ها خلاصه می شود و این موضوعی است که می خواهیم به آن بپردازیم:

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

این هم ادعایی که مورد Tomb Raider شده است. البته تنظیمات انتخاب شده جالب به نظر می رسد چرا که با چنین بازی نسبتاً سبکی معمولاً آنتی الیاسینگ FXAA انتخاب گیمرها نیست؛ ما هم در اجرای بنچ مارک ها متوجه ضعف شدید مارس 760 در SSAA 4X شدیم و از این که ایسوس چنین نموداری ارایه کرده، خرسند نیستیم. در حقیقت ایسوس برای آزمودن محصول از پردازنده ی 6 هسته ای سری اکستریم استفاده کرده است، Core i7 3960X پردازنده ای است که در بسیاری از بررسی ها توسط وب سایت های مختلف، انتخاب اصلی بوده اما برای افرادی که می خواهند یک سیستم گیم حرفه ای داشته باشند، پرداخت هزینه ی بیش از 2 میلیون تومانی برای پردازنده، صحیح نیست و ابتدا بهتر است بهترین کارت گرافیک های تک هسته ای را انتخاب کنند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

قبل از بررسی بنچ مارک ها و مقایسه با R9 290X که قبلاً در زومیت بررسی شد، خودتان مشخصات محصولات رقیب را مقایسه کنید:

مشخصات تراشه های ایسوس MARS 760؛ تراشه ی GK104
  MARS 760 GTX 780 R9 290X
تعداد تزانزیستور (میلیارد) 7.1 (2x3.54)  7.1 6.2
مساحت تراشه (میلی متر مربع) 2x 294 561  438
لیتوگرافی (نانومتر) 28 28  28
تعداد CUDA انویدیا یا Stream Processor ای ام دی 2304 (2x1152) 2304  2816
تعداد واحد بافت  192 (2x96) 192 176
تعداد واحد رَستر یا خروجی رندر  64 (2x32) 48  64
تعداد واحدهای SMX انویدیا یا CU ای ام دی 12 (2x6) 12  44
نرخ خروجی پیکسل (گیگاپیکسل در ثانیه) 48.2 (2x24.1) 41.1  64
نرخ خروجی بافت (گیگاتکسل در ثانیه) 193.2 (2x96.6) 166 176
توان خام محاسبات اعشاری (گیگافلاپس) 4.636 (2x2318) 3.977  5.632
پهنای باند حافظه 192.2 288 320

طراحی برد و مدار توانی

در ابتدا باید توجه کرد که برای تأمین توان مصرفی کارت گرافیک که ممکن است از 300 وات هم تجاوز کند، به دو کابل 150 واتی برق یا همان کابل های 8 پین نیاز داریم. پاور توصیه شده هم حداقل 500 وات است گرچه بهتر است به پاورهای بیش از 600 وات فکر کنید چرا که این کارت گرافیک در آزمونی که ما انجام دادیم، بیشتر از R9 290X ایسوس برق مصرف می کند و پاور قوی تری نیاز دارد.

ایسوس همیشه در محصولاتی که تحت برند ROG یا Republic Of Gamers به معنی جمهوری گیمرها عرضه کرده، به قطعات باکیفیت توجه زیادی داشته است. مخصوصاً برای آنهایی که به اورکلاک کردن کارت گرافیک می پردازند. در مارس 760 هم همین طور است.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

خازن های حالت جامد سری GT کمپانی Nichicon ژاپن که نهایتاً دمای 125 درجه ی سانتی گراد را تحمل می کنند و عمری در حد 10 هزار ساعت دارند، چوک های Super Alloy با دوام بسیار بالا و ماسفت های با کیفیت را روی برد می بینیم. تراشه ی کنترل و رگوله کننده ی ولتاژ ASP1211 است که با استفاده از 5 فاز برای هر هسته، به منظم و یکنواخت کردن ولتاژ می پردازد. برای حافظه های هر هسته هم 1 فاز در نظر گرفته شده است. برای هر هسته یک تراشه ی ASP1211 روی برد وجود دارد.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

در کنار مدار رگولاتور 12 فازی Digi+، برای برقراری ارتباط بین دو هسته ی پردازنده ی گرافیکی از تراشه ی PEX8747 محصول PLX استفاده شده است که با استفاده از 48 مسیر PCI-Express 3.0 پل SLI را ایجاد می کند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -
در سمت دیگر برد از تراشه های POSCAP استفاده شده که نویز مدار رگولاتور را کاهش می دهند و به پایداری در شرایط کاری سنگین کمک می کنند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

باس 256 بیتی حافظه و سرعت بالای آن معمولاً به حافظه های کمپانی Hynix کره و یا تراشه های سامسونگی اختصاص دارد. در این کارت گرافیک برای هر هسته از 8 حافظه ی 256 مگابایتی هاینیکس استفاده شده است. حافظه های هاینیکس معمولاً بهتر اورکلاک می شوند و کیفیت بالاتری دارند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

 سیستم خنک کاری

برای خنک کاری موثر هر دو هسته و قطعات روی برد که با برخورد جریان هوای گرم به شدت داغ می شوند، از هیت سینک بزرگی با 8 هیت پایپ استفاده شده است. روشی که ایسوس نام آن را تماس مستقیم یا DirectCU II نامیده، در این محصول هم استفاده شده تا جذب گرما از هسته ی مرکزی و پراکنش آن به اطراف، بهینه باشد. 4 لوله ی حرارتی روی هر هسته قرار می گیرد و گرمای آن را جذب می کند. خوشبختانه ایسوس در این محصول برخلاف برخی کارت گرافیک های دیگر خود، پدهای حرارتی را برای تماس بهتر قطعات با هیت سینک اضافه کرده است و لذا تراشه های حافظه و ماسفت ها بهتر خنک می شوند:

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

دو فن سیستم خنک کاری قطری برابر با میلی متر دارند و بخش بیرینگ آن به روش خاصی طراحی شده که در مقابل نقوذ گرد و خاک مقاوم است.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

ایسوس پشت برد را با یک صفحه ی آلومینیومی تقویت کرده که در کارت گرافیک های این سازنده، متداول است و به افزایش استحکام آن کمک می کند. در بلند مدت با توجه به وزن 1 کیلوگرمی و گرمای زیاد تراشه ها و مدارات توانی روی برد، استفاده از صفحه ی فلزی تقویت کننده بسیار مفید واقع می شود و از هر گونه خم شدن و یا آسیب دیدگی محصول جلوگیری می کند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

طراحی مارس 760 ایسوس با اضافه شدن ال ای دی هایی که نام کارت گرافیک را در هنگام استفاده، درخشان و زیبا می کنند برای افرادی که از کیس های شیشه ای یا باز استفاده می کنند، جذاب و دلپذیر است.

ابعاد، وزن و پورت های کارت گرافیک

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

ابعاد کارت گرافیک و نیز وزن آن در جدول زیر قابل بررسی است. توجه داشته باشید که کیس باید از نظر عرض و طول فضای کافی داشته باشد تا این کارت گرافیک را در خود جای دهد. وزن و ابعاد همگی نشان می دهد که با کارت گرافیکی قدرتمند، بزرگ و سنگین روبرو هستیم.

وزن و ابعاد Asus R9 290X DC II OC

طول (میلی متر) 280
ارتفاع (میلی متر)  111
عرض (میلی متر)  41
وزن (گرم) 998

این محصول 2 اسلاته است به این معنی که عرض کارت گرافیک زیاد است و به اندازه ی 2 شکاف پی سی آی فضا اشغال می کند.

پورت های کارت گرافیک را در جدول زیر ببینید:

پورت های Asus MARS 760

HDMI  با استفاده از تبدیل 1 عدد
DVI-I 2
DVI-D 1
miniDisplayPort 1
برق 8 پین + 8 پین

اگر به اتصال سه مانیتور علاقه دارید، بهتر است بدانید که باید یکی از آنها با مینی دیسپلی پورت متصل شود تا در نهایت بتوان با استفاده از تکنولوژی 3D Surround انویدیا، تصویری عریض را تجربه کرد. بالاترین رزولوشن پشتیبانی شده همان 4K یا تقریباً 8 مگاپیکسل است.

اگر به پورت HDMI نیاز دارید هم باید از آداپتور DVI به HDMI که در جعبه ی محصول وجود دارد استفاده کنید.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -
ایسوس قبلاً هم سابقه ی استفاده از لامپ های کوچک LED در کنار ورودی برق کارت گرافیک را داشته است. اگر کابل برق به اشتباه متصل شده باشد و یا حتی فراموش کرده باشیم کابل 6 یا 8 پین را متصل کنیم، ایسوس مشکل را با رنگ قرمز لامپ LED به ما یادآوری می کند، رنگ سبز به معنی شرایط عادی و اتصال درست است.

برای SLI کردن کارت گرافیک، همکاری نزدیک ایسوس با انویدیا این امکات را فراهم کرده که بتوان یک مارس 760 دیگر را با استفاده از کانکتور SLI به این محصول متصل کرد. بدین ترتیب یک SLI چهار راهه خواهیم داشت، نه دو راهه. چرا که هر کارت گرافیک مارس 760، خود یک SLI دو کارت گرافیکه محسوب می شود.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

در ضمن تنها یک کانکتور SLI در کنار کارت وجود دارد و فقط می توان یک مارس 760 در کنار آن قرار داد. عملاً SLI یا کراس فایر بیش از 3 کارت گرافیک، نتیجه ی جالب توجهی در بر ندارد.

یک مشکل ویژه برای کاربرانی اتفاق افتاده که می خواستند مارس 760 ایسوس را با یک کارت گرافیک GTX 760 تک هسته ای SLI کنند و در واقع به دنبال SLI سه راهه بودند. به نظر می رسد که این حالت استفاده امکان پذیر نیست و بیشتر افراد با مشکل مواجه شده اند.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

به غیر از کارت گرافیک و برگه های راهنمای و ضمانت نامه ی آن، تبدیل دو کابل 6 پین به یک کابل 8 پین نیز در جعبه ی محصولات دیده می شود.

سی دی درایور و نرم افزار GPU Tweak ایسوس هم در جعبه دیده می شود. اورکلاک کردن یا مانیتور کردن دور فن و دما و نیز انجام تنظیماتی مربوط به توان مصرفی یا دور فن در این نرم افزار، ساده است. می توان چند پروفایل خاص برای سوییچ کردن به حالات مختلف را تعریف و استفاده کرد.

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

سیستم بنچ مارک

ویندوز 8.1 را به همراه آخرین نسخه ی درایورها که تا به امروز منتشر شده روی دیسک حالت جامد نصب می کنیم. مشخصات سیستم تست به صورت زیر است:

مشخصات نرم افزاری و سخت افزاری سیستم تست

سیستم عامل ویندوز 8.1 ویرایش 64 بیتی
درایور کارت گرافیک   GeForce 337.88
مادربورد و چیپ ست Z97: گیگابایت Z97X-UD7 TH LGA1150 - گارانتی آواژنگ
کارت گرافیک گیگابایت R9 280X WindForce 3X OC - گارانتی آواژنگ
پردازنده هسول Core i5-4570: سرعت کلاک 3.6 گیگاهرتز
رم ای دیتا XPG Gaming V2، سرعت 2400 مگاهرتز و تایمینگ CL11 -گارانتی آونگ
فضای ذخیره سازی دیسک حالت جامد: ای دیتا SX900 128 GB - گارانتی آونگ
پاور گرین 1275 وات، 80 پلاس پلاتینیوم
مانیتور ال جی 1080p W2261vp

 

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

بنچ مارک های مصنوعی

برای ارزیابی کارت گرافیک ها، از بنچ مارک های مصنوعی که به نوعی جامعیت خوبی دارند شروع می کنیم. ممکن است در برخی بازی ها مثل بتل فیلد، موتور گرافیکی برای تراشه های ای ام دی بهینه شده باشد و در مورد برخی دیگر، انویدیا معماری سازگارتری داشته باشد. بنچ مارک های مصنوعی نتیجه ی متعادل تری دارند.

در بنچ مارک بازی ها هم از نرم افزار Fraps استفاده می شود. سعی بر این بوده که صحنه ها و حتی حرکت دوربین یکسان باشد تا دقیق ترین نتیجه حاصل شود. به طور معمول صحنه هایی از بازی ها که سنگین ترین پردازش گرافیکی را نیاز دارند، انتخاب شده است. مثل صحنه هایی با نورپردازی سنگین که اجسام و حرکات متنوعی در صحنه وجود دارد. بنابراین سرعت اجرا معمولاً در پایین ترین حالت ممکن است. علاوه بر ذکر میانگین سرعت، کمترین سرعت اجرا هم مورد بررسی قرار می گیرد.

3D Mark 2013

با توجه به اینکه بررسی کارت گرافیک های قدرتمند در دستور کار است، از بنچ مارک Fire Strike Extreme استفاده می کنیم. پردازش سنگین سه بعدی و حتی محاسبات فیزیکی سنگین، چیزی است که در نسل جدید بازی ها با آن روبرو هستیم. نتیجه به صورت زیر است:

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -

امتیاز قابل قبولی به دست آمده و از R9 290X هم فراتر است، 300 امتیاز بیشتر!  اما در بازی ها موضوع کمی پیچیده می شود.

بنچ مارک در بازی ها

در بازی ها همان طور که گفتیم ممکن است یک معماری بهتر از دیگری ظاهر شود. در انتخاب کارت گرافیک باید به میانگینی از سرعت اجرای بازی ها مختلف توجه کنیم.

بازی Crysis 3

بررسی کارت گرافیک ایسوس ROG MARS 760: ترکیب دو کارت گرافیک GTX 760 -
کرایسیس 3 نمایشی از قدرت موتور گرافیکی CryEngine 3 است. آزمون را در دو بخش انجام می دهیم. بخش اول قسمتی از مرحله ی Welcome to Jungle (به جنگل خوش آمدید!) است. پرتاب نارنجک در پوشش گیاهی خیره کننده و شبیه سازی انفجار و فیزیک حرکات علف ها در اثر آن، پاشیدن آب به اطراف و در عین حال نورپردازی با انفجار و همچنین نور خورشید که که با حرکت ابرها مرتباً دگرگون می شود، حرکت دود و شعله ی آتش، معیار خوبی برای سنجش قدرت واقعی کارت گرافیک های پیشرفته ی امروزی است.

بخش دوم تست قسمتی از مرحله ی Root of All Evil است که نورپردازی ذرات، سایه ها، تسلیشن گیاهان و پردازش فیزیک حرکات همگی دست به دست هم داده اند تا کارت گرافیک ها را به زانو درآورند.

میانگین سرعت اجرا در این دو بخش را ملاک ارزیابی قرار داده ایم که تقریباً پایین ترین سرعت اجرای بازی کرایسیس 3 را مشخص می کند. تنظیمات در بالاترین حد ممکن هستند، آنتی الیاسینگ هم در دو مرحله به صورت MSAA 4X و FXAA قرار داده می شود.

در اجرای دیگر، تنظیمات به حالت High کاهش می یابد. نتایج  به صورت زیر است:

مینیمم سرعت اجرا به GTX 770 قرابت بیشتری دارد تا R9 290X و این یکی از نمونه های ضعف کارت گرافیک های چند هسته ای است.

بنچ مارک بازی Tomb Raider

در این بازی از بنچ مارک داخلی استفاده می کنیم. منظره ای با چرخش 360 درجه از ساحل جزیره که سازنده ی بازی انتخاب کرده است. تنظیمات در بالاترین حد ممکن هستند. در دو مرحله آنتی الیاسینگ را در حالت FXAA و SSAA 4X قرار می دهیم و تست می کنیم. تست دوم بدون TressFX است که با پردازش سنگین حرکات مو و لباس، سرعت اجرای بازی را به شدت کاهش می دهد. البته این موضوع در مورد کارت گرافیک های ای ام دی، بسیار جدی هم نیست.. آنتی الیاسینگ FXAA نیز جایگزین SSAA 4X می شود.

پس از اجرا متوجه شدیم که SSAA 4X به شدت روی سرعت اجرا موثر بوده و نمی توان نتیجه ی درستی از بنچ مارک گرفت. بنابراین SSAA 2X را انتخاب کردیم و مجدداً آزمایش را تکرار کردیم: نتایج به صورت زیر است:

متوسط سرعت اجرا بسیار خوب است اما همان طور که گفتیم، اگر تنظیمات در بالاترین حالت ممکن باشند، ضعفی که علت آن احتمالاً درایور است، دیده می شود.

بازی Assassin Creed IV Black Flag

یکی از مناظر انتهای بازی را انتخاب کرده ایم و چرخش 360 درجه ای را برای واقعی شدن بنچ مارک اعمال می کنیم. همه چیز در بالاترین حالت ممکن است و آنتی الیاسینگ در در حالت MSAA 4X قرار داده می شود. تست دوم با تنظیمات High و FXAA صورت می گیرد.

نتایج به صورت زیر است:

 بنچ مارک در بازی Watch Dogs

طبق معمول تنظیمات در بالاترین حالت ممکن است. آنتی الیاسینگ نیز در حالت FXAA و MSAA 4X قرار داده می شود. واچ داگس به طور معمول به بیش از 2.5 گیگابایت حافظه ی VRAM نیاز دارد. لذا از انتخاب MSAA 8X پرهیز می کنیم. منظره ای از محیط شلوغ شهر در ابتدای بازی را برای آزمون انتخاب کرده ایم. پارک کوچکی کنار Owl Motel که مخفیگاه کاراکتر اصلی بازی است. نتیجه ی دو مرحله ی تست به صورت زیر است:

این بار علت سرعت بسیار کم و نزدیک به صفر در برخی لحظات اجرای بنچ مارک، درایو نیست بلکه همان طور که قبلاً اشاره کرده بودیم، واچ داگس با کارت گرافیک هایی که حافظه ی VRAM کمتر از 3 گیگابایت دارند، میانه ی خوبی ندارد. بنابراین سرعت اجرا در بالاترین تنظیمات بسیار پایین است، همان طور که در مورد GTX 770 یا 780 به 2 گیگابایت حافظه، مشکل مشابهی را تجربه کرده بودیم.

بنچ مارک در بازی BattleF


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

راهنمای خرید کارت گرافیک دی , وزن کارت گرافیک ها , crossfire چیست

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات