چاپگرهای سه بعدی به کمک روش های دارورسانی جدید می آیند -
یکی از قابلیت های فوق العاده ی چاپگرهای سه بعدی در دنیای پزشکی ساخت ایمپلنت های ارزان، شخصی و دقیقا متناسب با آناتومی شخص بیمار است. پژوهشگران دانشگاه Louisiana Tech این فناوری را توسعه داده اند که می توان با استفاده از آن داروهای مبارزه با سرطان یا آنتی بیوتیک ها را به شکلی کاملا هدفمند به صورت ایمپلنت در آورد و مورد استفاده قرار داد.

این تیم این محصول را دانه های آنتی بیوتیک می خواند. این ایمپلنت ها معمولا به وسیله ی سیمان استخوانی ساخته می شوند که جراح آن ها را در حین عمل به کمک دستان خود شکل می دهد، یکی از مشکلات این ایمپلنت ها این است که به طور خودبخودی در بدن متلاشی نمی شوند و برای خارج کردن آن ها به جراحی دیگری نیاز است.

با توسعه ی میله های مخصوص دارورسانی برای چاپگرهای سه بعدی این گروه توانست با استفاده از یک چاپگر سه بعدی معمولی دانه های آنتی بیوتیک جدید و بهبود یافته ای را تولید کند. استفاده از این میله های جدید برای چاپ به این معنا است که می توان آن ها را به راحتی با استفاده از داروهای شیمی درمانی یا آنتی بیوتیک ها پر کرد و جهت اهداف درمانی استفاده نمود. پلاستیک به کار رفته در آن نیز پس از مدتی خودبخود در بدن تخریب و جذب می شود و نیاز به جراحی های بعدی را از بین می برد.

هم اکنون قرار دادن افزودنی های دیگر در پلاستیک ها نیاز به امکانات صنعتی وسیع و پیشرفته ای دارد تا بتوان از پخش مناسب افزودنی در ماده مطمئن شد. اما با استفاده از روش ابداعی تیم دکتر دیوید میلز می توان در ابعادی در حد یک میز از پخش مناسب و مطلوب افزودنی ها در پلاستیک به شیوه ی دلخواه محققان مطمئن شد که در نوع خود اولین در جهان به شمار می آید.

علاوه بر این، دانه های چاپ شده به طور نسبی توخالی هستند که این فضای بیشتری را برای بارگذاری بیشتر دارو به روشی کنترل شده در اختیار پزشکان قرار می دهد ضمن اینکه به دلیل هدفمند بودن رسانش دارو در این دانه ها، از آسیب های وارده به سایر اعضای بدن همچون کلیه یا کبد نیز جلوگیری می شود.

به گفته ی این تیم این فناوری می تواند روشی جدید و بهینه برای مبارزه با بیماری های در اختیار بیمارستان ها و مراکز درمانی قرار دهد. یکی از بزرگترین مزایای این فناوری این است که می توان آن را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی معمولی در هر کجای جهان مورد استفاده قرار داد.

‫کاوه جهان آرای‬‎

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات