سامسونگ نسل بعدی اکسینوس را با هسته اختصاصی خود تست می کند -
هسته ی پردازشی اختصاصی Mongoose سامسونگ

به تازگی اخبار متعددی در خصوص  تلاش های سامسونگ برای تولید هسته ی پردازشی اختصاصی خود منتشر شده است. شنیده ها حاکی است که این کمپانی در نظر دارد که وابستگی خود به هسته های ARM را کاهش داده و هسته ی خود را مبتنی بر معماری ARMv8 روانه ی بازار کند.

براساس گزارش های منتشر شده، سامسونگ در نظر دارد تا در آینده ی نزدیک از هسته های پردازشی اختصاصی خود در تراشه های اکسینوس استفاده کند. براساس شنیده ها هسته ی سامسونگ در حال حاضر Mongoose نام دارد که مبتنی بر معماری ARMv8 توسعه می یابد. برخی از شایعات به این نکته اشاره کرده که سامسونگ از سال 2011 میلادی در حال توسعه ی این هسته ها است و در حال حاضر نیز هسته های اختصاصی خود را آزمایش می کند. برخی از اطلاعات منتشر شده، فرکانس پردازشی این هسته را 2.3 گیگاهرتز عنوان کرده اند. ضمنا نتایج بنچمارک منتسب به این هسته ی پردازشی نشان از این دارد که در حالت تک هسته ای، Mongoose دارای عملکردی به مراتب بهتر از هسته های اکسینوس 7420 است، بطوریکه عملکرد آن 45 درصد بهبود یافته است.

براساس اطلاعات جدید منتشر شده، هسته ی پردازشی Mongoose سامسونگ دارای قابلیت هایی است که آن را همردیف با هسته Cortex-A17 و Cortex-A72 قرار می دهد، چراکه سامسونگ از معماری ARM در توسعه ی هسته ی اختصاصی خود استفاده می کند.

با توجه به انتشار اخبار در خصوص توسعه ی هسته ی اختصاصی سامسونگ می توان به روشنی دید که این کمپانی در نظر دارد تا نسل بعدی پرچمدار خود را به همراه تراشه ای که از وجود هسته های اختصاصی بهره می برند، روانه ی بازار کند. با توجه به گمانه ها در خصوص تولید انبوه این تراشه در 9 تا 12 ماه آینده، به نظر می رسد باید شاهد معرفی گلکسی S7 سامسونگ در بازه ی مارس تا آوریل باشیم.

از جمله ی اطلاعات دیگری که در خصوص اکسینوس M1 منتشر شده، می توان به بهره گیری از معماری ناهمگون در ساخت این تراشه اشاره کرد که در آن از پردازنده های گرافیکی برای مقاصد پردازش اصلی تراشه استفاده می شود. پیروی از معماری ناهمگون امری است که می توان استفاده از آن را در تراشه های اختصاصی سامسونگ پیش بینی کرد. این کمپانی عضو HSA Foundation است که بسیاری از بزرگ ترین تولیدکنندگان تراشه در آن عضو هستند و از این رو تصمیمات آن ها نقشه ی راه دنیای تراشه ها را شکل می دهد.

حسین خلیلی صفا

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات