loading...
زومجی: فناوری Turbo Boost در پردازنده های اینتل چیست و چگونه کار می کند؟ -
Intel Turbo Boost

شاید عبارت Turbo Boost را زیاد شنیده یا حتی خودتان آن را به کار برده باشید. قابلیتی که قادر است راندمان پردازنده و گرافیک مجتمع در تراشه را تحت پردازش های سنگین افزایش دهد. در این مقاله، زومجی به Turbo Boost می پردازد تا بیش از پیش با این فناوری آشنا شوید.

سَنَدی رسمی از شرکت اینتل در سال ٢٠٠٨ منتشر شد که فناوری Turbo Boost را به عنوان مشخصه ی جدیدی در پردازنده های مدرن بر پایه ی معماری Nehalem معرفی می کرد. امکان مشابهی با نام IDA یا Intel Dynamic Acceleration به معنی ”شتاب دهنده ی پویای اینتل“ هم قبل از آن در بسیاری از پلتفرم های Centrino خود اینتل وجود داشت که بر خلاف توربو بوست در بازار از آن استقبال چندانی نشد و مورد توجه قرار نگرفت. این تکنیک، فرکانس هسته ها را به صورت پویا بر اساس تابعی از هسته های فعال در آن زمان تغییر می داد. وقتی که سیستم عامل یکی از هسته ها را به حالت بیکار یا خواب سوییچ می کرد، بقیه ی هسته های فعال به صورت پویا به فرکانس بالاتر شتاب داده می شدند.

فناوری اختصاصی شرکت اینتل با نام توربو بوست قادر است راندمان پردازنده و گرافیک مجتمع در تراشه را تحت پردازش های سنگین افزایش دهد. در این تکنیک، هسته های پردازنده به صورت خودکار در فرکانسی بالاتر از فرکانس پایه ی تعیین شده کار خواهند کرد، البته این موضوع در صورتی اتفاق می افتد که بیشینه ی دما، مصرف توان و جریان ورودی به سقف میزان تعیین شده نرسیده باشد. اینکه پردازنده چه زمانی به حالت توربو بوست سوییچ کند و چه مدتی را در این حالت سپری کند بستگی به بار پردازشی و شرایط عنوان شده دارد.

برای مطالعه ی کامل این مقاله به زومجی مراجعه کنید.

زومجی: فناوری Turbo Boost در پردازنده های اینتل چیست و چگونه کار می کند؟ -

اگر به رویدادهای مرتبط با بازی و سرگرمی علاقمند هستید به زومجی سر بزنید.

زومجی

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات