شرکت تایوانی TSMC دورخیز کرده تا با قدرت به رقابت بازار پردازنده ها بازگردد. این شرکت قدرتمند و تأثیرگذار بازار پردازنده ها در حال حاضر تبدیل به شرکتی شده که باقیمانده ی قراردادهای بزرگ سامسونگ با شرکت های بزرگ نظیر اپل و کوالکام را برای خود برمی دارد.

 TSMC درصدد برنامه ریزی برای یک جهش بزرگ در فناوری ساخت چیپ ها است. این شرکت قصد دارد تا فرایند ساخت چیپ های 10 نانومتری خود را به صورت انبوه تا قبل از پایان سال 2016 عملیاتی کند. 

در همین راستا این شرکت قصد دارد تا کار خود را از ماه ژوئن در تأسیسات جدیدی آغاز کند. موریس چانگ-مدیر شرکت TSMC آشکارا اعلام کرده  که این مرکز جدید بطور مخصوص برای تولید چیپ های 10 نانومتری تاسیس شده است و بدون شک TSMC را دوباره در سطح اول تولید پردازنده ها قرار خواهد داد. البته باید در نظر داشته باشیم که این امر در صورتی اتفاق می افتد که سامسونگ برنامه ای برای بهبود فرایند تولید پردازنده هایش طی ماه های آتی نداشته باشد. 

در حال حاضر سامسونگ از فناوری 14 نانومتری در برخی از چیپ های تولیدی از جمله سری اکسینوس خود بهره می برد. اما سامسونگ هم نیم نگاهی به پردازنده های 10 نانومتری دارد و اینتل هم طبق برنامه زمان بندی شده خود، قصد دارد تا پردازنده های 10 نانومتری را در سال 2016 معرفی کند. 

اما شاید جالب باشد که بدانید سامسونگ و اینتل حتی پا را فراتر از این گذاشته اند و به تازگی صحبت هایی از پردازنده های 7 و 5 نانومتری از این شرکت ها شنیده می شود که در صورت تحقق این شایعات دیگر برنامه های فعلی TSMC برای تولید چیپ های 10 نانومتری پاسخگوی رقابت با سامسونگ و اینتل نخواهد بود.

باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا برنامه های جدید TSMC می توانند بار دیگر این شرکت را بعنوان پیشتاز ساخت پردازنده ها مطرح کنند یا خیر. نظر شما چیست؟

محسن کریمی

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات