نقشه راه پردازنده های جدید کمپانی ARM فاش شد -
ARM Roadmap

آرم مدام در حال طراحی و توسعه ی معماری های خود برای پردازنده های موبایل است و امروز نقشه ی راه این کمپانی برای نسل معماری این شرکت فاش شده است که انتظار می رود در پردازنده های آینده ی موبایل مورد استفاده قرار گیرد. با زومیت همراه باشید.

تراشه اسنپدراگون 810 کوالکام از لیتوگرافی 20 نانومتری و تراشه اکسینوس 7420 سامسونگ از لیتوگرافی 14 نانومتری بهره می برند و حالا نقشه ی راه آرم نشان می دهد که نسل بعدی پردازنده ها ، ۱۰ نانومتری خواهد بود.

در حالی که رکورد تراشه های موبایل با پردازنده 14 نانومتری اکسینوس 7420 گوشی گلکسی اس 6 در اختیار کمپانی سامسونگ بود، حالا به نظر می رسد طبق آنچه در شبکه اجتماعی Weibo منتشر شده در آینده نزدیک بازی تراشه های پرچمدار دستخوش تغییراتی می شود. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید کمپانی آرم معماری Prometheus را معرفی می کند که یکی از قدرتمندترین نمونه ها در نوع خود است و از لیتوگرافی 10 نانومتری بهره می گیرد.

به نظر می رسد چنین سیستم-روی-یک-چیپ هایی را باید نیمه دوم سال آینده میلادی ببینیم و براساس شایعات قبلی شاید سامسونگ یک بار دیگر در این زمینه پیشگام شود و مستقیما از فناوری ساخت 14 نانومتری به سراغ لیتوگرافی 10 نانومتری برود. ضمن اینکه اگر یادتان باشد دیروز نیز خبری منتشر شد که کوالکام در ساخت پردازنده اسنپدراگون 820 از سامسونگ کمک می گیرد. پس می توانیم نتیجه بگیریم نیمه دو سال 2015، پردازنده معمول گوشی های پرچمدار همان فناوری 14 نانومتری است و بعد از آن باید منتظر تراشه های 10 نانومتری باشیم.

حامی غفاری

منبع : zoomit.ir

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات