آکایران :Z170
/section>

گیگابایت به عنوان یکی از مطرح ترین تولید کننده های مادربورد، در یکی از جدیدترین محصولات خود یعنی Z170 از نسخه ۳.۱ پورت USB بهره برده است. در ادامه با زومجی همراه باشید تا نگاهی به مزایای این نسخه و تفاوت آن با نسخه های پیشین بیندازیم. 

بنا به گزارش آکاایران : پورت Universal Serial Bus که به اختصار USB نامیده می شود را به جرات می توان یکی از محبوب ترین و پراستفاده ترین پورت های موجود در دستگاه ها و گجت های مختلف معرفی کرد. پس از چندین سال پیشرفت و معرفی نسخه های جدید، گیگابایت از نسخه ۳.۱ این پورت در مادربوردهای خود استفاده کرده است.

تفاوت پورت های Type-A، Type-B و Type-C

شماره نسخه USB، استاندارد آن را نمایان می کند و ارتباطی به شمایل پورت ندارد. شکل پورت را نوع (Type) آن مشخص می سازد. پورت های USB  مورد استفاده در سه نوع Type-A، Type-B و Type-C خلاصه می شوند. 

نوع Type-A همان پورت های مستطیلی شکل معمول است که در اکثر محصولات دیده می شود. نوع Type-B پورت های مربعی شکلی است که معمولا در پرینترها و هارد دیسک های اکسترنال وجود دارد و پورت Type-C نوع جدیدی است که در مادربوردهای اخیر گیگابایت قرار داده شده و محصولاتی مثل  MacBook 2015  و OnePlus 2 از آن پشتیبانی می کنند. مزیت این پورت جدید در کوچک و ظریف بودن و قابلیت استفاده از آن به صورت دو رو است، یعنی هنگام اتصال کانکتور، پشت و رو بودن آن تفاوتی ندارد.

سرعت بیشتر در تبادل اطلاعات با نسخه ۳.۱ پورت های USB در مادربورد Z170 گیگابایت -

آکاایران: سرعت بیشتر در تبادل اطلاعات با نسخه ۳.۱ پورت های USB در مادربورد Z170 گیگابایت

نوع پورت ارتباطی به نسخه استاندارد آن ندارد، برای مثال ممکن است که یک پورت به نوع Type-C و با استاندارد و سرعت USB 2.0  در محصولی قرار داده شود. برای راحتی کاربران، در مادربوردهای گیگابایت جدیدترین استاندارد پورت USB  یعنی نسخه USB 3.1 با نوع های Type-C و Type-A ارایه می شود (مشخصات برای مدل های مختلف مادربورد، متفاوت است).

سرعت بیشتر در تبادل اطلاعات با نسخه ۳.۱ پورت های USB در مادربورد Z170 گیگابایت -

کنترلر Intel USB 3.1

مادربوردهای جدید گیگابایت به طور انحصاری از کنترلر Intel USB 3.1 که اولین کنترلر دارای تاییدیه USB-IF برای نسخه USB 3.1 است، بهره می برند. این کنترلر از چهار مسیر PCI-e  نسل سوم استفاده می کند که در نتیجه  مجموع پهنای باند به 32Gb/s و پهنای باند برای هر پورت USB 3.1  به 10Gb/s می رسد. پهنای باند دو برابر نسبت به نسل پیشین و سازگاری با نسل های قبل USB  از ویژگی های USB 3.1 است که این نسخه از USB با پورت های Type-A و Type-C  در مادربوردهای گیکابایت ارائه می شود.

سیامک احدی

منبع : سرعت بیشتر در تبادل اطلاعات با نسخه ۳.۱ پورت های USB در مادربورد Z170 گیگابایت -

گردآوری توسط بخش ترفندهای سخت افزار سایت آکاایران
تبلیغات