توقف فوتبال تولیدی - آکا

توقف فوتبال تولیدی


فوتبال ایران باز هم روزهای خاکستری اش را پشت سر می گذارد، روزهایی که «بی ثباتی» فصل مشترک همه باشگاه هایی است که می خواهند برای فصل آینده آماده شوند اما گویی آینده روشنی برای فعالیت نمی بینند. همین چند روز پیش بود که مهدی تاج حرف های تازه یی زد. او اعتقاد داشت که فوتبال دیگر با پول مردم قابل اداره نیست.

توقف فوتبال تولیدی - آکا

خصوصی سازی باشگاه های فوتبال

 تاج اعتقاد دارد این توان از عهده دولت خارج شده است. البته نایب رییس فدراسیون فوتبال راهکار را «شیب ملایم» دانسته که از بخش دولتی به خصوصی برسد! اما در همان حال علی کفاشیان اعتقاد دیگری دارد: «من اعتقادی به خصوصی سازی ندارم، دولت باید حمایت کند. من باید سازمان را تحویل بگیرم، باید با آنها تعامل کنند تا به ما پول بدهند و برای این فوتبال هزینه کنیم. وظیفه من این است که دنبال جذب منبع برای فوتبال باشم، باید دولتی باشیم تا پول دربیاوریم و از پس هزینه ها بربیاییم.» پیدا کردن پرتقال فروش کار سختی است...

● باشگاه های لرزان

پرسپولیس، سپاهان، استقلال، تراکتورسازی و ذوب آهن تعبیری از فوتبال امروز ایران هستند. پرسپولیس درگیر مشکلات داخلی است و هنوز نتوانسته سرمربی اش را بیابد، البته برای تیمی که یک سال مدیرعامل و هیات مدیره یی نداشته نباید این اتفاقات عجیب و غریب باشد اما سردمداران ورزش اعتقاد داشتند «سرپرستی خیلی هم خوب است»؛ باشگاهی که به هیچ کجا پاسخگو نبود و البته حواشی فراوانش موجب شد تا مدت ها ذهن هواداران مشغول شود. در محوطه محل ختم پدر علی کفاشیان، لیدر اخراجی معرکه گرفته، با چند خبرنگار، موبایل سفیدرنگ را از جیبش در می آورد و برای خبرنگاران کری می خواند: «این فایل صوتی و این هم فایل تصویری درگیری ما با دایی است، اینکه چه چیزهایی گفته، فقط به احترام حاج حبیب هیچ حرفی نمی زنیم.» چند ثانیه مکث و ادامه بحث: «علی دایی برای ما دایی نیست، یادش رفته روزهای اول لباس هم نداشت...» استقلال هم که وضعیت چندان مناسبی با سرپرست موقتش ندارد و تراکتورسازی هم اگرچه قلعه نویی را جذب کرده اما فعلا بازیکنانش را یکی پس از دیگری از دست می دهد. ذوب آهن هم اسیر حواشی شده است و آخرین خبر از صحبت های نه چندان دوستانه مدیرعامل سرمربی حکایت دارد و سپاهان هم همانند تراکتورسازی ستاره از دست می دهد.

● فوتبال زیربنا ندارد

فوتبال ایران در زیربناهای خود اسیر دو تفکر متضاد و خلاف جهت شده که البته قدرت یکی بیشتر از دیگری است و تقریبا می توان ادعا کرد که رقیب را تحت فشار قرار داده است. در این دیدگاه دو نوع نگرش را می توان مطرح کرد، ابتدا افرادی که در مناسبات تجاری گام برمی دارند و جای پایشان را محکم کرده اند که خوی «دلالی» یافته اند و در پی پولی بیشتر فوتبال را می کاوند و برخی دیگر در مناسبات تولیدی سرمایه گذاری کرده اند و خصلت «سازندگی» را در وجودشان حفظ کرده اند و آن را افتخار زندگی شان می دانند. در حقیقت این دو نوع دیدگاه وقتی در مقابل هم قرار می گیرد که اگر فلان بازیکن درخششی قابل وصف داشته باشد، اولی پا را روی پایش می اندازد و با لبخند رضایت به فکر فروش بالای بازیکن – کالا می افتد اما در دیدگاه دوم بازیکن ظهورکرده انگیزه را برای تربیت کننده دوچندان می کند تا استعدادهای جدیدتری را رشد دهد و بعنوان سازنده، فعالیت برنامه دارتری را در دستور کار قرار دهد. فوتبال ایران به این دلیل گران شده است که سیستم تجاری را برگزیده و بدلیل محدودیت های کالاهایش نمی تواند جایگزین مناسبی تربیت کند و در جهت تولید بیشتر قدم بردارد. اگر از مشکلاتی همانند دلالی، مدیران ناکارآمد یا مربیان رده پایین نام می بریم باید ذهن خود را به این سمت سوق دهیم که این محصول در کجا تولید می شود و آیا اصلا تولیدی در کار است؟ روابط ها در فوتبال تجاری و تولیدی تفاوت های اساسی دارد، مدیران تجاری باشگاه ها هیچگاه به فکر تولید نبوده اند چراکه نمی تواند ضامن بقای آنها باشد، آنان مجبورند با فلان خبرنگار یا دلال عهد اخوت ببندند چراکه به توجه عمومی و بالا رفتن موقعیت اجتماعی محتاجند و بدین لحاظ در فوتبال تجاری چون تولیدی وجود ندارد، قیمت ها بالا می کشد و تورم کمرشکن می شود. ارزش کالا به اندازه پولی که برایش پرداخته می شود نیست اما در فوتبال تولیدی هرچه بازیکن مرغوب تر باشد قیمتش نیز به همان اندازه بالا می رود. امروز شاهد «عدم تعادل» در فوتبالی هستیم که سر کوچکی دارد اما از اندام بزرگی سود می برد. فوتبال ما به همین دلایل کوچک اما تاثیرگذار ضعیف و نحیف است و نمی تواند آینده روشنی را برای خودش تصویر کند.

● ادبیات فوتبالی ایران

« من حاضرم یک صفحه به زبان فارسی بنویسم و به کفاشیان یک ساعت وقت می دهم که آن را بدون غلط بخواند. شک نکنید که او از عهده این کار برنخواهد آمد و حداقل امیدوارم کفاشیان دیگر انضباط را با «ظا» ننویسد.» اینها بخشی از اظهارات مجتبی شریفی رییس معزول کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است، ادبیاتی که حداقل از یک تحصیلکرده برای زیر سوال بردن بعید است. البته خنده های کفاشیان هم در سوق فوتبال به این ادبیات بی تاثیر نیست اما وضعیت در فوتبال ایران چندان مناسب نیست، وضعیتی که کلیات فوتبال را زیر سوال می برد. شریفی درست می گوید، تصمیم فوتبال را فوتبالی ها نمی گیرند. تصمیم ورزش را هم ورزشی ها نمی گیرند. ورزش و فوتبال خیلی وقت است که در دست سیاسیون اسیر است.
  
 
روزنامه اعتماد
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش فوتبال سایت آکاایران
تبلیغات