مدارس فوتبال | سکوی پرتاب یا دره سقوط؟ - آکا

Notice: Undefined offset: 0 in /home/akairan/domains/akairan.com/public_html/sq/includes/content.php on line 750

Notice: Undefined index: in /home/akairan/domains/akairan.com/public_html/sq/includes/content.php on line 752

Notice: Undefined index: time in /home/akairan/domains/akairan.com/public_html/sq/includes/content.php on line 763

Notice: Undefined offset: 0 in /home/akairan/domains/akairan.com/public_html/sq/includes/content.php on line 750

Notice: Undefined index: in /home/akairan/domains/akairan.com/public_html/sq/includes/content.php on line 752

Notice: Undefined index: time in /home/akairan/domains/akairan.com/public_html/sq/includes/content.php on line 763

مدارس فوتبال، سکوی پرتاب یا دره سقوط؟


فصل تابستان که از راه می رسد بسیاری از نوجوانان و جوانان در رویای فوتبالیست شدن غرق می شوند. با تعطیلی مدارس، اوقات فراغت آنها بیشتر می شود و همین بهانه ای است تا فوتبال را جدی تر از فصول دیگر دنبال کنند.

مدارس فوتبال | سکوی پرتاب یا دره سقوط؟ - آکا

مدارس فوتبال خوزستان

شاید در گذشته یک توپ پلاستیکی و ۲ دروازه کوچک در کوچه و زمین های خاکی محله جوابگوی نیاز بچه ها بود، اما در چند سال اخیر مدارس فوتبال و تبلیغات آنها برای آموزش و معرفی بازیکن به تیم های بزرگ کشور، خانواده ها را وسوسه کرده تا به امید فوتبالیست شدن فرزندان شان، آنها را در این مدارس ثبت نام کرده و هزینه های زیادی را متقبل شوند. در این بین بعضی افراد سودجو از این علاقه خانواده ها سوءاستفاده کرده و با راه اندازی مدارس فوتبال غیرمجاز، هدفی جز رسیدن به پول های بادآورده را دنبال نکرده اند.

در همین تهران و به گفته مسوولان تنها ۱۰ مدرسه فوتبال به صورت قانونی فعالیت می کنند و بیش از ۷۰۰مدرسه به صورت غیرقانونی و تنها با دادن قول و قرارهای فریبنده و به منظور دستیابی به اهداف مادی صرف نه اهداف توسعه ای فوتبال فعالند.

ناصر فریاد شیران مربی سازنده تهرانی و کسی که سابقه کار چندساله در مدرسه فوتبال ورزشگاه شهید حیدرنیا را داراست در این زمینه با اعلام این که مدارس فوتبال استانداردی وجود ندارد به «جام جم» می گوید: چند سالی است به خانواده ها اعلام خطر می کنیم که در دام مدارس فوتبال غیرقانونی و غیراستاندارد گرفتار نشوند ولی آنان هیچ توجهی به این اخطارها ندارند و فقط به خاطر این که در فصل تابستان اوقات فراغت کودکانشان را پر کنند رو به مدارس فوتبال می آورند، بدون آن که اصولا بخواهند تحقیقی مقدماتی از سابقه و عملکرد چنین مدارسی انجام داده باشند.

وی با تاکید بر این که خانواده ها باید مراقب یک عده از افراد سودجوی حاضر در مدارس فوتبال باشند، اضافه می کند : اگر نگاهی به تبلیغات مدارس فوتبال در روزنامه های ورزشی بیندازید، خواهید دید که تمام این مراکز با سوءاستفاده از نام قهرمانان و پیشکسوتان فوتبال، تنها قصد سرکیسه کردن مردم را دارند . در حقیقت چنین مدارس فوتبالی تنها از نام بزرگان و ستاره ها استفاده تبلیغاتی به عمل آورده و به دنبال این هستند که از این راه به پول های بادآورده برسند و آنان حضور فیزیکی و آموزشی در کلاس ها ندارند.

● شهریه های هنگفت و وعده های پوچ

سال گذشته مبلغ قانونی ثبت نام بازیکنان فوتبال در این مدارس ماهانه ۲۰ هزار تومان تعیین شده بود. یعنی هزینه ای معادل ۶۰ هزار تومان برای فصل تابستان. این مبلغ طبق اعلام آکادمی ملی فوتبال به هیات های فوتبال استان ها برای تابستان امسال تا ۱۰ هزار تومان برای هر ماه قابل افزایش است. حتما شما هم با آگهی های رنگارنگ مدارس فوتبال با وعده های آنچنانی که این روزها در صفحات مختلف روزنامه های ورزشی به چشم می خورد رو به رو شده اید. با چند تماس تلفنی با این گونه مدارس براحتی می توان از اختلاف زیاد مبالغ ثبت نام با مبلغ قانونی آن مطلع شد. البته مدیران این مدارس دلیل این اختلاف مبلغ را اردوهای احتمالی، البسه و انجام تست های مختلف بازیکنان عنوان می کنند.

خانمی که منتظر پسر خود در جلوی یکی از این مدارس فوتبال است، در این باره می گوید: خانواده ها می دانند که وعده های روی برگه تبلیغاتی این مدارس واقعیت ندارد اما به دلیل پرداختن فرزندانشان به ورزش و در جهت تحقق حتی یک درصد از وعده های داده شده، حاضرند پول گزاف شهریه را بپردازند. وی مبلغی را که برای سه ماهه تابستان برای شهریه فرزندش پرداخته ، ۳۰۰ هزار تومان عنوان می کند تا مشخص شود که هیچگونه پایبندی مدارس فوتبال به شهریه های در نظر گرفته شده وجود ندارد.

کسانی که در تابستان گذشته تجربه این مدارس را داشته اند دیگر به خواسته فرزندان خود تن نمی دهند. اما اگر از افرادی که در این مدارس ثبت نام کرده اند پرسیده شود که به چه دلیل این مدارس را انتخاب کرده اند، بدون لحظه ای فکر پاسخ می دهند که «فوتبالیست شدن یعنی پولدار شدن». آرمان ۱۲ساله که ۲ سال است به این کلاس ها می آید، می گوید: دوست دارم روزی مثل فوتبالیست های مطرح کشور شوم که هم معروفند و هم پولدار. دلم می خواهد در لیگ کشورهای اروپایی بازی کنم. ناصر فریاد شیران در این زمینه با اشاره به وعده انتقال استعدادها به خارج و گرفتن مبالغ هنگفت از خانواده ها، خواستار نظارت بیشتر مسوولان فدراسیون و هیات فوتبال تهران بر عملکرد اینگونه مدارس می شود و می گوید: پارسال در یک برنامه رادیویی آقای زارعی دبیر طرح آسیا ویژن اعلام کرد در سطح استان تهران فقط ۱۰ مدرسه فوتبال قانونی فعالیت دارند و بیش از ۷۰۰ مدرسه فوتبال غیر قانونی و بدون مجوز وجود دارد. موضوع این است که با توجه به تعداد کم پرسنل هیات فوتبال و فدراسیون و با توجه به مسابقات بسیار زیادی که فقط زیرنظر هیات فوتبال تهران برگزار می شود، چه انتظاری وجود دارد که مسوولان وقت داشته باشند و بر کار همین ۱۰ مدرسه قانونی نظارت کنند؟ ۷۰۰ مدرسه غیرقانونی که جای خود دارد.

● فرصتی که تهدید شد

در تمام کشورهای دنیا که در فوتبال صاحب سبک هستند، مدارس فوتبال نقش بسزایی در پرورش استعدادها و معرفی ستارگان آتی دنیای فوتبال ایفا می کنند. امروز باشگاه های بزرگی چون بارسلونا، آژاکس، بایرن مونیخ، منچستر یونایتد و ... مدارس فوتبال فعالی دارند که برای یک لحظه نیز از کار سازندگی غافل نیستند. همین لیونل مسی که امروز جهان فوتبال را مسخ هنرنمایی خود کرده در مدرسه فوتبال بارسلونا یکی یکی مدارج ترقی را پشت سر گذاشت تا همراه بازیکنانی چون ژاوی و اینیستا که آنان نیز پرورش یافتگان مدرسه بارسا هستند، امروز از بارسلونا ابرقدرتی در جهان فوتبال بسازند . اما در مدارس فوتبال ما چنین رویه ای حاکم نیست و طبق آنچه نیز بدان پرداخته شد، بیش از آن که در این مدارس اصل فوتبال مورد توجه باشد، امیال و اهداف اقتصادی مورد توجه است تا سودجویان و دلالان در این عرصه بی دغدغه جولان داده و این فرصت را به تهدیدی برای فوتبال کشور تبدیل کرده و اجازه ندهند استعداد های خوب فوتبال ما بنا بر جوهره وجودی شان به بزرگی در دنیای پرهیاهوی این رشته برسند.

نکته: سال گذشته مبلغ قانونی ثبت نام بازیکنان فوتبال در این مدارس ماهانه ۲۰ هزار تومان تعیین شده بود و امسال ۳۰ هزارتومان. یعنی هزینه ای معادل ۹۰ هزارتومان برای فصل تابستان.

در حقیقت بزرگی در این رشته نیز تابع برخورداری از مکنت مالی است و جالب آن که در این مدارس بیش از آن که به دنبال کشف استعدادها باشند، به دنبال شناسایی خانواده های متمولی هستند که دستشان برای دادن پول نمی لرزد.

فریادشیران در این زمینه می گوید: در اکثر مدارس فوتبال کسانی که استعداد دارند ولی وضع مالی خوبی ندارند می سوزند و کسانی که وضع مالی خوبی دارند ولی هیچ بویی از فوتبال نبرده اند به درجات بالا می رسند. در یک سری از این مدارس و تیم ها با توجه به شغل اولیای بازیکنان شهریه دریافت می شود. یعنی هر کسی که اولیای پولدارتری دارد، شهریه بیشتری پرداخت و پیشرفت ظاهری بیشتری می کند. دلال ها هم که برای خود برو و بیایی دارند، اینها با توجه به وسع مالی بازیکن از آنها و خانواده هایشان اخاذی های کلانی می کنند. در تیم های پایه و خیلی از تیم های لیگ برتری ۱۵ ـ ۱۴ نفر قراردادهای مالی با باشگاه امضا می کنند و باقی اعضای تیم با پرداخت مبالغ هنگفت فقط به عضویت تیم مربوط مفتخر می شوند و هیچ شانسی برای بازی کردن ندارند.

● فوتبال ایران بهشت دلال هاست

مازیار ناظمی مجری و کارشناس ورزش صداوسیما هفته پیش در وبلاگ شخصی اش در زمینه فعالیت این باندها چنین نوشت: چند وقت پیش مطلبی از سوءاستفاده مالی یکی از مربیان فوتبال در تیم های پایه نوشتم، کلی هم رفتیم و آمدیم که از فعالیت این آقا جلوگیری شود ! .... جلوگیری که نشد هیچ، تازه امروز همان دوستمان که برای رفتن فرزندش به تیم پایه فلان باشگاه نامی پارسال ۴میلیون به این مربی داده بود! به من می گفت : امسال ایشون نرخ را برده اند بالاتر و در فاصله ۴۸  ساعت مانده به پایان نقل و انتقالات یک دفعه به ما گفته برای ماندن در تیم بایستی دو برابر پول بدهید! این همکار ما ادامه داد راهی هم نداریم چون نه تیمی این بازیکن را در فاصله دو روز مانده می خواهد و نه می توانیم از سرمایه گذاری مان دست بکشیم! تازه این بازیکن سال گذشته چند بار بازیکن هفته شده و فوتبال هم بلده و ... حالا می فهمید چرا به المپیک نمی رویم؟ به نظرم خانه فوتبال ایران از پای بست ویران است.

● لزوم مبارزه با متخلفان

بی تردید مبارزه و ریشه کن کردن این شبکه مخوف حداقل در حوزه مدارس فوتبال می تواند آینده فوتبال و استعدادهای ما را هر چه بیشتر درخشان سازد.

بخشی، مسوول مدرسه فوتبال شهر سالم، علت حضور این افراد را در مدارس فوتبال وجود مدارس غیر قانونی و فاقد مجوزهای لازم می داند و می گوید : افرادی که مدیریت این مراکز را دارند اکثرا از افراد شناخته شده جامعه فوتبال هستد که با سوءاستفاده از نام پیشکسوتان ، بزرگان و قهرمانان این رشته و با هماهنگی و همکاری دلالان و واسطه ها نقش فراوانی در پررنگ کردن حضور این افراد در این عرصه دارند.وی راه مبارزه با این معضل را حضور بیشتر و ملموس تر بازرسان سازمان تربیت بدنی، فدراسیون فوتبال و هیات های استانی در مدارس فوتبال و نظارت بیشتر این ارگان ها می داند.

● فاصله داشتن از استانداردها

در تمام دنیا مدارس فوتبال جنبه آموزشی و سازندگی دارند ولی در کشور ما اینگونه نیست. در آنجا تعداد اعضای استاندارد یک ساعت آموزشی ۲۴ نفر است ولی در اینجا در هر نوبت ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر تمرین می کنند، ضمن آن که ساعت تمرینی مدارس فوتبال در ایران بدترین ساعات تمرینی برای کودکان است. اصلا تا سن ۱۴ سال فقط بحث آشنایی با توپ مطرح می شود در حالی که در مدارس فوتبال ایران به علت زیاد بودن اعضای تمرین به تنها چیزی که توجه نمی شود مسائل تاکتیکی و فنی است. در مدارس فوتبال ما فقط بحث مربی و تدارکات مطرح است و هیچ پزشکی در این مدارس فعالیت نمی کند که خود این موضوع دلیل محکمی برای غیراستاندارد بودن آنهاست.

● چه باید کرد؟

چه راهی را باید مورد توجه قرار داد تا مدارس فوتبال در مسیر درست خود قرار گیرند و هیچ استعدادی پشت دیوار سودجویی های عده ای دلال و به اصطلاح مربی قرار نگیرند؟

ناصر فریاد شیران در این زمینه چنین پاسخ می دهد: با توجه به این که باشگاه های استقلال، پرسپولیس، سایپا، پیکان، سپاهان، ذوب آهن و تقریبا تمام تیم های مطرح کشور ملزم به داشتن تیم های پایه هستند، لذا لزومی ندارد که مدارس فوتبال غیرقانونی فعالیت کنند. در حقیقت معتقدم باشگاه ها باید مدرسه فوتبال داشته باشند و با استانداردهای بین المللی و انجام تست های فنی و پزشکی عضو بپذیرند و پس از عضوگیری با اعضای خود قراردادهای ۵ تا ۱۰ساله امضا کنند. این حرکت هم باعث بازیکن سازی برای خودشان می شود و هم دست افراد سودجو و کلاهبردار را از این فوتبال و این رده مهم کوتاه می کند.
  
 
روزنامه جام جم
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش فوتبال سایت آکاایران
تبلیغات