تاریخچه تانگ سو دو - آکا

تاریخچه تانگ سو دو


تانگ سودو(Tang SooDo) یک هنر رزمی پیشرفته است که مبارزاتی شبیه سبک تکواندو دارد این هنر رزمی یک سبک قدیمی و متعلق به بیش از دو هزار سال پیش است که در ابتدا در کشور کره پایه ریزی شد و امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه تانگ سو دو - آکا

امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد

در طول مدتها سلطه ژاپنی ها، مردم کره تحت تأثیر قدرت ژاپن جرأت استفاده از فنون رزمی و سنتی کشور خویش را نداشتند و در نتیجه، بسیاری از این بدون اطلاع از مقامات دولتی و به صورت کاملاً سری به تمرین و آموزش می پرداختند. بعضی از این افراد به کشور چین و یا اوکینوا متواری شده و در آنجا تمرین می کردند. هوانگ کی (Hwang kee) یکی از این اشخاص بود که در واقع ابداع کننده این سبک هم محسوب می شود. اگر چه وی همواره تحت فشار مقامات دولتی ژاپنی بود اما با این همه، به تمرین و آموزش هموطنان خود ادامه می داد.
در حدود سال 1945 { هوانگ کی } هنر تانگ سودو را در سئول بنیان نهاد .
او میگوید این هنر را بر اساس سبک چینی کوک سول که در سال 1936 زیر نظر { یانگ کوک جین } در منچوری آموخته بود بنا نهاده است .
هوانگ کی میگوید :

که دلیل اصلی رفتنش به منچوری این بود که بتواند بدون دخالت و مزاحمت سربازان ژاپنی که کره را اشغال کرده بودند در آنجا تمرین کند و توانست تکنیکهای دفاع شخصی و سلاح کوک سول و ضربات پا و فرمهای تکواندو را تلفیق کند و تانگ سودو را خلق کند.
او در سال 1939 مجددا به کره مراجعت کرد .
و در سال 1945 مدرسه { مودوک کوان } را در سئول تاسیس نمود .
{ هونگ } این هنرش را { تانگ سو دو } و به معنی راه بازوی چین نامید و منظور از بازوی چین همان ضربات مشت وپا ودفاع در برابر آنهاست.
با توجه به اعمال فشار ژاپن بر کشور کره { هوانگ سو دو } در انتخاب آسان آزاد نبود .
و مجبور بود که عنوانی برگزیند که بی شباهت با کلمات ژاپنی نباشد و به همین دلیل هم نام { تانگ سو دو } را انتخاب کرد .
تانگ سودو اینک در سراسر جهان منتشر شده و هنرجویان این رشته از آموزشهای این هنر دفاع شخصی کره ایو مبارزه بهره مند میشوند.
امروزه در دنیا تانگ سودو بعنوان یک هنر جهانی گسترش یافته است و 5 فدراسیون دولتی در دنیا وجود دارد که عبارتند از فدراسیون تانگ سودو آمریکا - فدراسیون تانگ سودو انگلیس - فدراسیون تانگ سودو هندوستان - فدراسیون تانگ سودو هلند و فدراسیون تانگ سودو کره جنوبی که همگی با هم در قالب یک اتحادیه یا بین دولتی یا Alliance فعالیت دارند.
تانگ سودو( کاراته کره ای) دارای اعتباری جهانی است کاراته کره ای یا تانگ سودو پس از گسترش در جهان دارای اعتباری جهانی است به گونه ای که یکی از سبکهای قدیمی کشور کره جنوبی محسوب شده و در موارد زیادی مورد استفاده قرار میگیرد تانگ سودو دارای فرمهای کوتاه و بلند است و هر کمربند دارای تکنیکهای فرم و دفاع شخصی و سلاح مخصوص به خود است و علاوه بر تکنیکهای رده کمربند کلیه ورزشکاران این رشته چگونگی مهارت در هنرهای رزمی را می آموزند که در مواقع ضروری از تنفس خود استفاده کنند و حتی در زیر آب و رزم تن به تن در آب تانگ سودو هنری منحصر بفرد است وکلیه هنرجویان باید ورزش شنا را هم جزء مهارتهای خود در تانگ سودو آموزش و فرا بگیرند.


منبع:رزمی کار
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش ورزش های رزمی سایت آکاایران
تبلیغات