مشاهیر جهان رزمی - جکی چان - آکا

مشاهیر جهان رزمی - جکی چان


نام و شهرت : چان کُونگ سانگ مشهور به جکی چان
سبک : کونگ فو
تاریخ تولد : 7 آوریل 1954 برابر 18 فروردین 1333
محل تولد : هنگ کنگ

مشاهیر جهان

آکاایران

مهمترین فعالیت

تلفیق سینمای رزمی با سینمای کمدی جکی چان در یک خانواده مستمند به‌دنیا آمد. در مدرسه‌ای که او مشغول به تدریس بود به آنها تعالیم هنری و رزمی می‌دادند.او در سال ۱۹۶۲ اولین فیلم خود را بازی‌کرد. او معمولا ترانه‌های فیلم‌هایش را نیز خودش ایفا می‌کند.
سکانسهای حادثه ای چان غیر از اینکه یکی از بهترین انواع خود در هالیوود می باشند، بیشتر بخاطر طراحی دقیق و خنده دار صحنه های مبارزه که یک حادثه بالقوه مرگبار را به یک کمدی استادانه تبدیل می کند از سایرین متمایز می باشند. همانند فیلمهای کیتون خنده تماشاگر گاهی اوقات بخاطر ترس از دلاوری محض او ناگهان قطع می شود.
چان با چهره دوستانه اش و هیکل محکم و عضلانی اش (172 سانتیمتر قد و 68 کیلو وزن) یک قهرمان سنتی حادثه بنظر می رسد. همانطور که منتقد سینمایی مجله نیویورک پست، جمی برنارد گفته است: «بر خلاف قهرمانان حادثه آمریکایی، چان اغلب خودمانی است و مسیر ساده را انتخاب می کند». اغلب فیلمهایی که اعتبار او را شکل داده اند، جو مهربانانه ماجراجویی های پسرها را دارد. این فیلمها ساده، خوش ساخت و غافلگیرکننده هستند. چان یک جایگزین ملایم و خوش فیلم برای ستارگان جاهل قاب هالیوود مانند آرنولد شوارزنگر، سیلوستر استالونه و ژان کلودون دام را ارائه می کند. او به عنوان یک رزمی کار آموزش دیده، می توانست بدون کوششی به سبک فیلمسازی آنها ادامه می دهد.
چان هنرمندی با سابقه، با بیش از صد فیلم (بیش از 40 فیلم به عنوان یک فرد بزرگسال) کارش را با فیلمهای ارزان هنرهای رزمی (مانند »مشت جدید خشم«، 1976) آغاز کرد که در آنها سبک مبارزه بروس لی بزرگ را تقلید می کرد. او تنها پس از آنکه سبک مبارزه خنده دار و در عین حال آکروباتیک خاص خودش را تکمیل کرد، ستاره شماره یک گیشه های سینماهای آسیا شد، چان تمام کارهای بدل کاری را خودش انجام می دهد و چند بار هم آسیب دیده است. به همین دلیل است که هیچ شرکت بیمه ای تولیدات او را تح

ت پوشش بیمه خود قرار نمی دهد.
او پس از آنکه بسیاری از بدل کاران در جریان ساخت »داستان پلیس« آسیب دیدند و دیگر کسی تمایل نداشت که مجدداً با او کار کند، مجبور شد »انجمن بدل کاران جکی چان« را تشکیل دهد. چان پس از اینکه تیم خودش را شکل داد، شخصاً آنها را تحت تعلیم قرار داد و هزینه های پزشکی آنها را نیز خودش تامین نمود. او همچنین »فرشتگان جکی«، یک آژانس بازیگری و مدل را برای انتخاب بازیگر در تولیدات استادانه خود که روز به روز هم بیشتر می شدند، تاسیس نمود.
زندگی چان هنوز هم در خدمت افسانه هنگ کنگ است. او گفته است، خانواده اش در زمان تولدش آنقدر فقیر بودند که چون استطاعت تامین هزینه های درمانی و تغذیه او را نداشتند، پیشنهاد کردند تا او را به یک پزشک انگلیسی که او را بدنیا آورده بود بفروشند. (آنها سرانجام در این تصمیم خود تجدیدنظر کردند). وقتی چان یک بچه خردسال بود، پدر و مادرش شغلی در کنسول فرانسه در هنگ کنگ پیدا کردند و به ترتیب به عنوان آشپز و خدمتکار مشغول بکار شدند. آنها سپس برای کار در سفارت آمریکا به استرالیا رفتند. پسربچه شش ساله در سال 1961، تنها به هنگ کنگ برگردانده شد تا برای مدت ده سال در مدرسه تحقیقاتی اپرای چین مشغول به تحصیل شود.
او معمولا نقش بدل‌کار را در فیلم‌هایش بازی می‌کرد و بارها به خاطر این موضوع آسیب دید. اما اخیرا دیگر در فیلم‌هایش بدل‌کاری نمی‌کند. ماهیت خطرناک بدل‌کاری مانع از کسب بیمه برای چان بود مخصوصا در ایالات متحده که کارهای بدل‌کاریش بصورت قراردادی محدود شده او همچنین در کتاب رکوردهای گینس دارای رکورد «بیشترین بدل‌کاری برای یک بازیگر زنده»است که همین باعث شد که هیچ شرکت بیمه‌ای وی را در فیلم‌هایی که خود بدل‌کاری کامل را برعهده دارد قبول نکند .


منبع:رزمی کار
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش ورزش های رزمی سایت آکاایران
تبلیغات