کریمی و بایرن در استادیوم جدید - آکا

کریمى و بایرن از این پس در آلیانس آرنا


, , ورزشی , معرفی مراکز ورزشی ,معرفی مکان های ورزشی

کریمی و بایرن در استادیوم جدید

گاهى قرمز، گاهى آبى و گاهى هم سفید. استادیوم جدید «آلیانس آرنا» که امشب (ساعت 23/45 به وقت تهران) با یک مسابقه میان تیم ملى آلمان و بایرن مونیخ رسماً افتتاح مى شود مى تواند براى بایرن قرمز، براى مونیخ 1860 آبى و براى تیم ملى آلمان سفید باشد. هر وقت که هم نتوانست تصمیم بگیرد هوادار کدام یک باشد به رنگ ترکیبى از این سه رنگ در مى آید.

استادیوم آلیانس آخرین شاهکار معمارى دو آرشیتکت سوییسى دیوانه فوتبال، هرزوگ و ده مویرون است که در پایان سال 2001 با عکسى ساختگى از عمارت اوپراى شهر وین با یک زمین چمن در وسط آن در مناقصه ساخت استادیوم جدید مونیخ شرکت کردند. پیر ده مویرون مى گفت: «فوتبال مثل یک اوپراى دقیقه یى است منتهى با نتیجه یى غیرقابل پیش بینى.»

, , ورزشی , معرفی مراکز ورزشی ,معرفی مکان های ورزشی

معرفی مراکز ورزشی

بایرنى ها تقریباً یک دهه جنگیدند تا به هدفشان که ساختن یک استادیوم جدید و نه بازسازى همان استادیوم قدیمى المپیک که روز به روز بیشتر محبوبیتش را از دست مى داد، برسند. بایرنى ها از یک سو شانس هم آوردند که گونته بنیش معمار استادیوم المپیک در برابر بازسازى این استادیوم قدیمى با سقف نصفه مشهورش مقاومت کرد.

سرانجام در اکتبر 2001 دو سوم شهروندان شهر مونیخ در یک همه پرسى تحت فشار باشگاه بایرن مونیخ به ساخت یک استادیوم جدید رأى مثبت دادند. فرانس بکن باوئر رییس باشگاه قبل از آن تهدید کرده بود که بایرن مونیخ در صورت مخالفت شهروندان خارج از شهر براى ساختن یک استادیوم جدید اقدام خواهد کرد و این از نظر او «بزرگترین آبروریزى براى شهرى مثل مونیخ بود». قدرت قیصر کافى بود تا نظر ملت را تغییر دهد.این شاهکار معمارى محل وقوع رویدادهاى ورزشى بزرگى در تاریخ خواهد بود و با علم به همین هم ساخته شده است. آلیانس آرنا که 66هزار تماشاگر را در خود جا مى دهد با 7100 تن فولاد و 2874 بالش پلاستیکى هواگیر ساخته شده است. در این استادیوم دو مانیتور عظیم نصب شده اند. حتى 50 سلول زندان براى آشوبگران در نظر گرفته شده است. «آلیانس آرنا» که بزرگترین پارکینگ اروپا را دارد با هزینه یى بالغ بر 342 میلیون یورو ساخته شده است. اولى هونس با نگاه به این چهار سال خیلى خسته اما با افتخار مى گوید که «ساخت زیباترین استادیوم دنیا انرژى زیادى از ما گرفت.» مدیرعامل باشگاه بایرن مونیخ از ساخت این استادیوم به عنوان «بزرگترین دستاورد باشگاه» یاد مى کند.

, , ورزشی , معرفی مراکز ورزشی ,معرفی مکان های ورزشی

ورزشی

اما امروز تندروترین کسانى که به هر طریقى مى خواستند استادیوم المپیک را از محرومیت رویدادهاى فوتبالى نجات دهند. مثل ولفگانگ اتلیش، مستندسازى که فیلم ساختن «آلیانس آرنا» را براى تلویزیون تهیه کرد امروز مى گویند: «مقاومت شان به شیفتگى تبدیل شده است.» در واقع هرزوگ و ده مویرون که استادیوم المپیک پکن را هم مى سازند با این ایده که نماى استادیوم را براى تیم بایرن به رنگ قرمز، براى مونیخ 1860 به رنگ آبى و براى بازیهاى تیم ملى آلمان به رنگ سفید دربیاورند هرگونه مخالفتى را خاموش کردند.

درآمد سالانه حاصل از این استادیوم از راه فروش 106 لوژ ویژه و همچنین به کمک فروشگاه هاى آن که 365 روز سال باز خواهند بود،33 میلیون یورو است.

اما ویژگى هاى خاص و جلوه هاى زیباى «آلیانس آرنا» تنها دلایلى نیستند که در این روزها مورد توجه قرار گرفته است. دقیقاً یک سال دیگر مسابقه افتتاحیه جام جهانى 2006 در این استادیوم برگزار مى شود. روزنامه «گاردین» چاپ لندن، از آن به عنوان «ماجراجویانه ترین استادیوم در میان 12 استادیوم دیگرى که ساخته یا بازسازى شده اند» یاد مى کند.

در آلمان هم شیفتگى رسانه ها نسبت به این استادیوم بى حد و مرز است.

روزنامه «فرانکفورتر آلگمانیه سایتونگ» شاعرانه آن را «نرم و ورزشى» توصیف مى کند. نشریه «هورتسو» هم شیفته نماى آن است که از درون مى درخشد.

در حالى که روزنامه «زوددویچه سایتونگ» دوست دارد این درخشندگى را در هنگام غروب تماشا کند: «شاید بدون هیچ گونه نور مصنوعى زیباتر باشد.»

حالا آلمانى ها به «آلیانس آرنا» افتخار مى کنند. انگار که آرناى آمستردام و نوکمپ بارسلونا اصلاً وجود ندارند.

آمار و ارقام آلیانس آرنا0/2 -میلى متر، ضخامت پوشش استادیوم

0/2 مانیتور 100متر مربعى در ارتفاع 42 مترى

28 دکه براى فروش خوراکى

55غرفه بلیت فروشى

95 درصد، محافظت پوشش استادیوم از ورود اشعه ماوراء بنفش

350 جاى پارک براى اتوبوس

941 روز زمان ساخت

9800 جاى پارک در پارکینگ چهارطبقه

85000 متر مکعب بتون مورد استفاده در ساخت استادیوم

132000 هزار سوراخ براى نصب صندلى ها

285917206 یورو قیمت خرید آرنا

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش معرفی مکان های ورزشی سایت آکاایران
تبلیغات