کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) -آکا

آکاایران: تصاویر کشتی زنان

کشتی زنان : کشورمان در رقابت های بین المللی، خلاف عرف و قانون تشخیص داده شد و ممنوع گردید. اما با این حال، علاقه ورزشکاران زن کشورمان به حضور در باشگاه های بدنسازی و پرورش اندام در سطح حرفه ای، همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد بانوان جوانی که تمرین با پولادهای سخت و سرد را به ورزش های راحت برای بانوان ترجیح می دهند، روز به روز در حال افزایش است.

کشتی زنان

کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) -آکاکشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران) -آکا

آکاایران: کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

تصویر تیم ملی کشتی آلیش بانوان ایران که در شهریور ۹۵، نایب قهرمان جهان شدند

به گزارش آکاایران: این فقط ورزش سنگین بدنسازی نیست که با استقبال زنان همراه شده است. مچ اندازی، ورزشی کاملا مردانه، اکنون نه تنها یک ورزش معمولی برای زنان علاقمند به تجربه های هیجانی ورزش نیست، بلکه تیم ملی مچ اندازی بانوان تشکیل شده و قصد دارد تا در رقابت های جهانی شرکت کند.

کشتی زنان

علاوه بر این دو ورزش سخت و تا حدودی مردانه، ورزش دیگری هم هست که امروزه با استقبال گسترده بانوان به خصوص در مراکز استانهای کشور همراه شده و در چند سال اخیر، یکی از ورزش های حرفه ای ورزش زنان به شمار می رود.

کشتی آلیش، ورزشی که کمتر درباره آن شنیده ایم و حتی درباره حضور گسترده بانوان ایرانی در آن، مطالبی خوانده ایم.

کشتی زنان

بهشهر، قهرمان کشتی آلیش استان کشتی پرور مازندران

مازندران، قطب کشتی ایران و جهان است و این خطه کشتی پرور، قهرمانان بسیاری به ورزش ایران و جهان تقدیم کرده است که بخشی از کاروان طلایی های المپیک ایران در ۴۰ سال اخیر، از این استان سرسبز زیبای شمالی هستند.

کشتی زنان

تصویری از تمرینات تیم ملی کشتی آلیش ایران

زنان کشتی گیر مازندرانی، همچون کشتی گیران مرد، در فهرست برترین کشتی گیران ایران قرار دارند و همین چند وقت پیش، در رقابت های کشوری کشتی آلیش بانوان کشور، تیم کشتی زنان مازندران، عنوان قهرمانی را تصاحب کرد.

کشتی زنان
یگانه غریب گشتی، عضو تیم ملی بانوان آلیش کار ایران که بخاطر پرتاب بطری آب از جایگاه تماشاگران، مدتی محروم شد

ظرف چند سال اخیر، تیم ملی کشتی آلیش بانوان ایران به رقابت های بین المللی اعزام شد و افتخارات بسیاری نیز کسب کرد.

ویدیویی که در ادامه مشاهده می کنید، بخشی از تمرینات سخت و قدرتی دختران کشتی گیر ایران را نشان می دهد که تمریناتی سخت و نفس گیر است و شاید انجامش از عهده بسیاری از مردان نیز بر نیاید.

درباره کشتی آلیش

کشتی زنان

تصویر اجرای یکی از فنون سخت آلیش توسط بانوان پر قدرت ایرانی

آلیش یعنی شروع کردن و گرفتن کمربند، بخش جدایی ناپذیر از این رشته ورزشی سخت و نفس گیر است. آلیش کاران، باید هم از نظر بدنی قوی باشند، اما سخت ترین تکنیک ها را در شرایط دشوار، انجام دهند. برای بانوان آلیش کار ایران که می بایست با حجاب کامل در رقابت ها شرکت کنند، اوضاع به نسبت رقبا، کمی متفاوت می شود.

حتما بخوانید :  آمنه الحداد ، زن مسلمان ، قدرتمند و خوش اندام اهل دبی + عکس

فنون رشته کشتی آلیش، بسیار شبیه جودو است. فن کمر، لنگ، سر زانو، لنگ کردی، پیش انداز و جفت پا، از جمله فنون این رشته ورزشی قدرتی به شمار می رود.

آلیش در زبان فارسی به معنی مبایحه و در زبان ترکی به معنای شروع کردن و گرفتن است که به عنوان یک نام بر روی یک نوع کشتی محلی نهاده شده که به آن کشتی با شال هم می گویند. این ورزش از سال های بسیار دور به صورت یک کشتی سنتی در کشورهایی از جمله قرقیزستان، ازبکستان، ایران، لیتوانی، قزاقستان، … و در کل، آسیای میانه دارای ریشه بوده و در سرزمین پهناور ایران در مناطقی از جمله استان خراسان، گلستان، مازندران، … دارای آثار دیرینه است.

کشتی زنان

تصویری از تمرین تیم ملی آلیش بانوان- ۱۳۹۳

فعالیتهای بین المللی این ورزش از سال ۱۹۹۰ آغاز گردیده و قوانین مسابقات آن توسط آقایان بای آمان آرکین از قرقیزستان، عبدالکریم سودی از ایران، ناصر عزیزوف از ازبکستان، ویلتا کنتا تاس از لیتوانی تنظیم گردیده و در سال ۱۹۹۵ اولین دوره مسابقات بین المللی آلیش با قوانین متحد الشکل در کشور قرقیزستان در دو بخش آقایان و بانوان برگزار شد. هم اکنون ۳۹ کشور جهان دارای فدراسیون و انجمن رسمی و ۵۸ کشور جهان بصورت غیر رسمی در این زمینه فعالیت دارند.

کشتی زنان

تصاویری از تمرین تیم ملی بانوان قدرتمند آلیش کار ایران

کشتی آلیش، کشتی سنتی و محلی با پیشینه ای دیرینه در استان سرسبز مازندران است و در میان بانوان ورزشکار شمالی و همچنین زنان ورزشکار کشورهای حاشیه دریای خزر، روز به روز با استقبال بیشتر مواجه می شود.

کشتی زنان

مریم قربانی، از قهرمانان کشتی آلیش بانون ایران

آمارهای دقیقی از میزان علایق بانوان شمالی به این رشته جذاب و هیجانی اما سخت موجود نیست، اما به نظر می رسد، حتی زنان خانه دار شمالی نیز بعضا به انجام این ورزش علاقه نشان داده اند. برخی از عاشقان این ورزش در شمال، مسیر سختی را برای حضور فعال در این رشته در دستور کار دارند که مریم قربانی، دختر ۲۵ ساله اهل آمل یکی از آنهاست.

کشتی زنان

قبلاً گفته بود بخاطر اینکه در شهرش، مربی نبود، به خاطر شرایط و تمرینات خوب خانم اسماعیلی، مربی تیم ملی به قائم شهر و ساری و حتی بهشهر برای تمرین می رود. بهشهری ها، بهترین تیم کشتی آلیش بانوان ایران را در اختیار دارند.

حتما بخوانید :  زنان چینی چرا خالکوبی می کنند؟ تعریف "زنانِ قوم چین" از زیبایی + عکس

کشتی زنان

تصاویری از رقابت های کشتی بانوان آلیش کار ایرانی

کشتی زنان

رقابت های کشتی آلیش بانوان قهرمانی کشور در بهمن ماه ۹۵- اراک

کشتی زنان
تصویری اجرای یکی از فنون کشتی آلیش در جریان رقابت های قهرمانی کشور
کشتی زنان
تصویر رقابت های کشتی گراپلینگ قهرمانی بانوان ایران در اراک – بهمن ۹۵
کشتی زنان
تصویر اجرای فن لنگ در رقابت های کشتی آلیش و گراپلینگ قهرمانی کشور
کشتی زنان
تصویر ورزشی جالب از اجرای فنون کشتی آلیش در حالت نشسته- قهرمانی کشور- بهمن ۹۵
کشتی زنان
تصویر رقابت های کشتی آلیش قهرمانی کشور که یکی از آلیش کاران، با مشکل مواجه شد- بهمن ۹۵
کشتی زنان
همانند ورزش جودو، آلیش کاران نیز می بایست از کمربند حرف برای اجرای فنون این ورزش سنتی استفاده کنند

درس هایی از بانوان قدرتمند

کشتی زنان

۱- امیدواریم کشتی آلیش بانوان جای پای خود را در برنامه های ورزشی و خبری صدا و سیما باز کند.

۲- راه اندازی پرتال رسمی و چند رسانه کشتی آلیش ایران، می تواند در هدایت دختران علاقمند به این رشته ورزشی سخت و نفس گیر، تاثیر گذار باشد.

۳- معاونت زنان فدراسیون کشتی کشورمان، اطلاع رسانی گسترده ای از اقدامات و برنامه های حال و آینده کشتی آلیش را از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی در دستور کار قرار دهد.

۴- کشتی آلیش، به عنوان ورزشی سخت با فنون پیچیده و نفس گیر، می تواند زمینه افزایش اعتماد به نفس و تقویت جسمی و روحی دختران جوان را سبب شده و معرفی بهتر آن به جامعه ورزش زنان، اهیمت بسیار دارد.

۵- حمایت از کشتی گیران زن آلیش کار ایرانی، همچون سایر بانوان قهرمان ورزش کشور، شایسته و بایسته نیست و این امر می تواند با پشتیبانی مادی و معنوی سازمان های مختلف در راستای توسعه مسئولیت های اجتماعی آنان (CSR) همراه گردد. قطعا حمایت از بانوان آلیش کار و به طور کل ورزشکاران زن در ورزش های سخت، برد تبلیغاتی خوبی برای حامیان متعهد در داخل و خارج از کشور به ارمغان می آورد.

امیدواریم ورزش حرفه ای زنان کشور، در برنامه ششم توسعه اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دستور کار برنامه ریزان به خصوص وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد.

کشتی زنان در ایران به همراه تصاویر ( کُشتی آلیش زنان در ایران)

کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان

عکس های کشتی زنان در ایران

کشتی زنان
کشتی زنان

کشتی زنان

کشتی زنان
کشتی زنان

کشتی گرفتن زنان درایران

کشتی زنان
کشتی زنان

کشتی دختران ایرانی

کشتی زنان
کشتی زنان

کشتی گرفتن دختر ایرانی

کشتی زنان
کشتی زنان

تصاویر کشتی زنان

کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان

زنان در حال گشتی گرفتن

کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان
کشتی زنان

.

منبع :

گردآوری توسط بخش ورزش بانوان سایت آکاایران
تبلیغات