در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد 200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ورزش و بدنسازی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

طرفداری: نگاهی به تعدادی از برترین بازیکنان ادوار گذشته مسابقات جام جهانی داریم.

30. دینو زوف

دینو زوف دروازه بان افسانه ای فوتبال ایتالیا متولد 28 فوریه سال 1942 می باشد. زوف که دروازه بان اصلی تیم ملی ایتالیا در راه قهرمانی در یورو 68 و مسابقات جام جهانی 1970 بود برای اولین بار به این مسابقات دعوت شد، اما فروچیو والکارجی سرمربی وقت تیم ملی ایتالیا، انریکو آلبرتوسی را به وی ترجیح داد. هر چند ایتالیا موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی در این جام شد، اما دریافت 7 گل در دو دیدار پایانی نشان داد که ضعف دروازه بانی ایتالیا کاملا مشهود است.

 دینو زوف برای اولین بار در مقابل هائیتی در تاریخ 15 ژوئن 1974 در جام جهانی 1974 طعم حضور در جام جهانی را چشید و در همین دیدار رکورد 1142 دقیقه بسته نگه داشتن دروازه اش در دیدارهای ملی که از سال 1972 تا 1974 ثبت شده بود، شکست. وی سه بار در جام 1974 درون دروازه ایتالیا ایستاد، ایتالیا در همان مرحله گروهی از دور مسابقات حذف شد. دینو زوف در جام جهانی 1978 نیز دروازه بان اول ایتالیا بود و وظیفه کاپیتانی ایتالیا را نیز بر عهده داشت. دینو زوف با عملکرد فوق العاده اش در این جام به ایتالیا کمک کرد که به عنوان چهارم دست یابد. البته گل آری هان از فاصله 40 متری به او هرگز فراموش نخواهد شد، که یکی از زیباترین گل های تمامی ادوار جام جهانی می باشد.


اما در جام جهانی 1982 دینو زوف به عنوان کاپیتان ایتالیا نقش عمده ای در قهرمانی این تیم ایفا نمود و به ایتالیا کمک کرد پس از 44 سال رنگ جام را ببیند. بازی های زیبای او در مقابل آرژانتین در مرحله دوم گروهی، لهستان در نیمه نهایی و آلمان غربی در فینال باعث شد تا او به عنوان بهترین دروازه بان جام انتخاب شود و در تیم منتخب جام قرار بگیرد. او همچنین با 40 سال و 133 روز مسن ترین بازیکن حاضر در فینال های تاریخ جام جهانی می باشد. گفتنی است دینو زوف 17 بار درون دروازه ایتالیا در جام جهانی ایستاد، 9 برد، 5 تساوی و 3 شکست به همراه 16 گل خورده حاضل عملکرد او در جام جهانی بود. دینو زوف با 14 حضور در زمین به عنوان کاپیتان در جام جهانی، دومین رکورددار در این زمینه می باشد.

انزو بیرزوت سرمربی تیم ملی ایتالیا در جام جهانی 1982 در مورد او گفت: "او دروازه بانی با قضاوتی صحیح بود. او در طول بازی ها و در هیجان انگیزترین لحظات می توانست آرامش خود را حفظ نماید. او همیشه متواضع بود و به بازیکنان حریف احترام می گذاشت. در پایان دیدار مقابل برزیل او بدون اینکه کلمه ای صحبت کند، بر گونه من بوسه ای زد. برای من این بهترین لحظه در تمامی طول برگزاری جام جهانی بود."

29. کارل هاینتس رومنیگه


کارل هاینتس رومنیگه یکی از تکنیکی ترین و کامل ترین مهاجمان تاریخ آلمان متولد 25 سپتامبر 1955 می باشد. رومنیگه در سه جام جهانی 1978، 1982 و 1986 مهاجم اصلی تیم ملی آلمان بود و در 19 دیدار از 20 دیدار آلمان در این سه جام به میدان رفت که حاصل آن 7 پیروزی، 7 تساوی و 5 شکست بود.

رومنیگه برای اولین بار در پیروزی 6-0 آلمان غربی در مقابل مکزیک در تاریخ  6 ژوئن 1978 به میدان رفت. وی در این دیدار زننده دو گل از گل های تیمش بود. رومنیگه در شکست 3-2 در مقابل اتریش نیز یک بار گلزنی کرد و همراه با آلمان در دور دوم گروهی مسابقات حذف شد. اوج عمکلکرد رومنیگه به جام جهانی 1982 باز می گردد. او در دیدار ابتدایی در مقابل الجزایر گلزنی کرد، اما شکست مقابل این تیم آفریقایی شوک بزرگی به پیکره آلمان غربی وارد کرد. رومنیگه در دیدار دوم در مقابل شیلی فوق العاده ظاهر شد و با هتریکش یک تنه آلمان را پیروز میدان کرد.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


 رومنیگه در دیدار نیمه نهایی در مقابل فرانسه نیز موفق به گلزنی شد و در ضربات پنالتی نیز ضربه خود را به گل تبدیل نمود تا سهم بسزایی در صعود آلمان به فینال ایفا نماید، اما در فینال مغلوب ایتالیا شدند و به عنوان نایب قهرمانی رضایت دادند. رومنیگه در تیم منتخب جام حضور داشت و با 5 گل زده برنده کفش نقره ای بهترین گلزن مسابقات شد. وی همچنین توپ برنز بهترین بازیکن مسابقات را نیز از آن خود نمود. رومنیگه در جام جهانی 1986 حضور داشت و همراه با آلمان غربی راهی فینال شد. در دیدار نهایی حتی موفق شد دروازه آرژانتین را نیز باز نماید، اما آرژانتین با یک مارادونای آماده با نتیجه 3-2 آلمان را شکست داد، تا رومنیگه دومین نایب قهرمانی متوالی خود در جام جهانی را تجربه نماید. رومنیگه با 19 بازی در جام جهانی هشتمین رکورددار حضور در این مسابقات می باشد.

28. لوییس مونتی

لوییس فلیپه مونتی در تاریخ 15 می 1901 در بوئنوس آیرس آرژانتین به دنیا آمد و در تاریخ 9 سپتامبر 1983 درگذشت. مونتی یک بازیکن بی رحم بود و از توانایی های تکنیکی بالا و قدرت تکل زیادی برخوردار بود. پست مونتی در آن دوران تقریبا همان پستی است که اکنون به عنوان هافبک دفاعی از آن یاد می شود.

مونتی یک رکورد ویژه دارد و آن حضور در دو فینال متوالی با دو تیم مختلف می باشد. مونتی در جام جهانی 1930 عضو تیم ملی آرژانتین بود و در هر 4 دیدار این تیم به میدان رفت. مونتی برای اولین بار در پیروزی 1-0 در مقابل فرانسه در تاریخ 15 جولای 1930 به میدان رفت و اتفاقا زننده تک گل پیروزی بخش تیمش بود. او در پیروزی 6-1 در مقابل آمریکا نیز زننده اولین گل تیمش بود. مونتی تا بازی فینال با بازی خشنش و تکل های بی رحمانه اش حریفان را مورد اصابت قرار می داد، اما در فینال شب آرامی را پشت سر گذاشت و آرژانتین با تحمل شکست 4-2 مقابل اروگوئه به عنوان نایب قهرمانی رضایت داد.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


برخی منابع تایید نشده می گویند که مونتی به دلیل تهدید به مرگ در دیدار فینال مانند همیشه بازی نکرد. مونتی با بازی های خوبش در تیم منتخب جام قرار گرفت. در جام جهانی 1934 وی به عنوان اولین بازیکنی که با پیراهن دو تیم ملی مختلف در جام جهانی به میدان رفته است، پیراهن آتزوری را بر تن کرد. او در هر 5 دیدار ایتالیا به میدان رفت و سهم بسزایی در قهرمانی ایتالیا ایفا نمود و با حضور در تیم منتخب جام چندین رکورد منحصر به فرد به نام خود ثبت نمود. اولین بازیکنی که دو بار در تیم منتخب جام قرار می گیرد و اولین بازیکنی که در دو فینال جام جهانی حاضر می شود. مونتی در 9 حضورش در جام جهانی 7 پیروزی، 1 تساوی و 1 شکست را تجربه نمود و بدون شک یکی از بهترین هافبک های تاریخ فوتبال می باشد.

27. اووه زیلر


اووه زیلر مهاجم بزرگ فوتبال آلمان متولد 5 نوامبر 1936 می باشد. اووه زیلر در 4 جام جهانی 1958، 1962، 1966 و 1970 برای تیم ملی آلمان غربی به میدان رفت که حاصل تلاش او یک نایب قهرمانی، یک عنوان سومی و یک عنوان چهارمی بود. زیلر که از شوت های مهیبی برخوردار بود، برای اولین بار در جام جهانی مقابل آرژانتین در تاریخ 8 ژوئن 1958 به میدان رفت و در همین دیدار اولین گل خود در جام جهانی را به ثمر رساند.

اووه زیلر در تساوی 2-2 در مقابل ایرلند شمالی نیز گل تساوی بخش تیمش را به ثمر رساند. اووه زیلر در این جام 5 بار در ترکیب ژرمن ها به میدان رفت و 2 گل به ثمر رساند، اما عنوانی بهتر از چهارم کسب نکرد. در جام جهانی 1962، اووه زیلر 2 گل در مقابل تیم های سوییس و شیلی به ثمر رساند، اما حذف آلمان در مرحله یک چهارم نهایی توسط یوگوسلاوی مانع پیشروی وی شد. اوج بازی زیلر در جام جهانی 1966 بود. زیلر که بازوبند کاپیتانی آلمان را بر بازو بسته بود، با بازی های خوبش کمک کرد آلمان راهی دیدار نهایی شود. گلزنی در مقابل اسپانیا و اروگوئه به آلمان کمک کرد با اقتدار راهی دیدار نهایی شود، اما در دیدار فینال و در آن بازی جنجالی و آن توپی که هرگز گل نشد، اتفاقات باب میل او و یارانش نبود، تا آلمان تنها به نایب قهرمانی دست پیدا نماید.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


 او در تیم منتخب جام جهانی 1966 قرار گرفت. در جام جهانی 1970 نیز اووه زیلر کاپیتان آلمان بود و در مقابل مراکش، بلغارستان و انگلستان گلزنی کرد و به یکی از دو بازیکنی تبدیل شد که در 4 جام جهانی مختلف و متوالی موفق به گلزنی شده است. وی به همراه آلمان غربی در این مسابقات به مقام سوم دست یافت. اووه زیلر 21 بار در جام جهانی به میدان رفت و سومین رکورددار بازی در جام جهانی می باشد. 13 پیروزی، 4 تساوی و 4 شکست حاصل حضور او در تیم ملی آلمان بود. 9 بار گلزنی کرد. با 12 بار کاپیتانی پنجمین رکورددار کاپیتانی در جام جهانی می باشد و با 5 بار گلزنی در مقام کاپیتان، دومین رکورددار از این منظر می باشد.

26. فابیو کاناوارو


فابیو کاناوارو مدافع پر ابهت تیم ملی ایتالیا و کاپیتان این کشور در جام های جهانی 2006 و 2010 در تاریخ 13 سپتامبر 1973 متولد شد. کاناوارو در 4 جام جهانی 1998، 2002، 2006 و 2010 عضو ثابت تیم ملی ایتالیا بود و مجموعا 18 بار به میدان رفت، که حاصل آن 9 برد، 7 تساوی و 2 شکست بود. کاناوارو که یکی از مستحکمترین مدافعان تاریخ فوتبال بود، برای اولین بار در تاریه 11 ژوئن 1998 در مقابل شیلی به میدان رفت.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


در جام جهانی 1998 ضربات پنالتی و در جام جهانی 2002 گل طلایی به همراه داور مانع موفقیت های وی شد. اما بازوبند کاپیتانی برای او خوش یمن بود. کاناوارو که 10 بار به عنوان کاپیتان تیم ملی ایتالیا در جام جهانی به میدان رفت و از این لحاظ یکی از رکوردداران می باشد، بهترین بازیکن ایتالیا در راه فتح جام جهانی 2006 بود. وی رهبر خط دفاعی بود که در جام جهانی تنها دو گل دریافت کرد، یک بار با گل به خودی و یک بار با یک ضربه پنالتی. اوج هنر کاناوارو در دو دیدار رده بندی و فینال در مقابل آلمان و فرانسه بود که بارها مهاجمان حریف را ناکام گذاشت.

عملکرد بسیار خوب او در دیدار فینال موجب شد تا لقب "دیوار برلین" را به او بدهند. کاناوارو علاوه بر حضور در تیم منتخب جام، توپ نقره ای بهترین بازیکن جام را نیز از آن خود نمود. در جام جهانی 2010 نیز کاناوارو کاپیتان ایتالیا بود، اما بازی های ضعیف کل تیم  ملی ایتالیا موجب شد تا در همان مرحله گروهی از دور مسابقات حذف شوند.

25. اوزه بیو


اوزه بیو داسیلوا فریرا اسطوره و مهاجم بزرگ فوتبال پرتغال در تاریخ 25 ژانویه 1942 به دنیا آمد و در تاریخ 5 ژانویه 2014 در سن 71 سالگی درگذشت. اوزه بیو که القابی همچون پلنگ سیاه، مروارید سیاه و پادشاه را با خود یدک می کشد، تنها در جام جهانی 1966 حضور داشت، اما عملکرد فوق العاده او در این جام موجب می شود تا از او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ جام جهانی یاد شود.

 اوزه بیو به پرتغال کمک کرد که 5 دیدار از 6 دیدار خود را با پیروزی سپری کند و تنها در دیدار نیمه نهایی و در مقابل انگلستان میزبان شکست خورد. اوزه بیو برای اولین بار در تاریخ 13 جولای 1966 در مقابل مجارستان به میدان رفت، اما گلزنی های او از دیدار دوم و در مقابل بلغارستان شروع شد که وی موفق شد گل دوم تیمش را به ثمر رساند. بازی فوق العاده اوزه بیو در مقابل برزیل مدافع عنوان قهرمانی و به ثمر رساندن دو گل موجب شد که پرتغال با برتری 3-1 در مقابل برزیل به عنوان تیم اول از گروه صعود کند و برزیل در عین ناباوری با تمام بزرگانش از دور مسابقات کنار رود.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


در مرحله یک چهارم نهایی شاهد اوج درخشش اوزه بیو بودیم که بدون شک یکی از بهترین عملکردهای فنی تاریخ جام جهانی را به نمایش گذاشت. کره شمالی که به توفان زرد مشهور بود و موفق شده بود ایتالیا را حذف کند، در عین ناباوری تا دقیقه 25 دیدار مقابل پرتغال 3-0 پیش افتاد، اما اعجوبه ای به نام اوزه بیو با به ثمر رساندن 4 گل در 32 دقیقه، ورق را بازگرداند و پرتغال موفق شد با نتیجه 5-3 پیروز میدان شود و برای اولین بار راهی مرحله نیمه نهایی شود. در دیدار رده بندی نیز اوزه بیو تنها گل پرتغال از روی نقطه پنالتی را به ثمر رساند، اما پرتغال مغلوب میزبان شد و راهی دیدار رده بندی شد.

 در دیدار رده بندی باز هم اوزه بیو این بار در مقابل یکی دیگر از بهترین دروازه بانان جام جهانی یعنی لو یاشین از روی نقطه پنالتی گلزنی کرد و کمک کرد تا پرتغال با برتری 2-1 در مقابل شوروی با کسب عنوان سومی، بهترین مقام خود در تاریخ جام جهانی را کسب نماید. اوزه بیو با به ثمر رساندن 9 گل ضمن آقای گلی، کفش طلای مسابقات را کسب نمود. او همچنین در تیم منتخب جام نیز قرار گرفت و توپ برنز بهترین بازیکن مسابقات را نیز از آن خود نمود.

24. بابی مور


سر بابی مور یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال در تاریخ 12 آوریل 1941 دیده به جهان گشود و در 24 فوریه 1993 از دنیا رفت. بابی مور در سه جام جهانی 1962، 1966 و 1970 مجموعا 14 بار برای سه شیر ها به میدان رفت و 8 پیروزی، 2 تساوی و 4 شکست حاصل تلاش او و یارانش بود.

برای اولین بار در تاریخ 31 می 1962 در مقابل مجارستان به میدان رفت که انگلیس این بازی را با نتیجه 2-1 واگذار نمود. انگلستان در دیدار یک چهارم نهایی مغلوب برزیل شد و از دور مسابقات کنار رفت. در جام جهانی 1966 بابی مور رهبر خط دفاعی انگلیس بود و به عنوان کاپیتان این کشور با ارائه عملکردی بی نظیر کمک کرد تا انگلستان تنها عنوان مهم خود در عرصه بین المللی را با کاپیتانی او تجربه نماید. عملکرد خوب مور باعث شد، انگلستان در 5 دیدار ابتدایی در مقابل تیم های قدرتمندی همچون اروگوئه، مکزیک، فرانسه، آرژانتین و پرتغال تنها یک گل آن هم از روی نقطه پنالتی دریافت نماید.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


در دیدار فینال نیز مور حضور داشت و با غلبه بر آلمان غربی، انگلستان در خانه فاتح جام جهانی شد. مور علاوه بر حضور در تیم منتخب جام، برنده توپ نقره بهترین بازیکن جام شد. در جام جهانی 1970 نیز مور 4 بار به میدان رفت، اما شکست در مقابل آلمان غربی در مرحله یک چهارم نهایی مانع پیشرفت انگلیس شد. مور 10 بار به عنوان کاپیتان انگلیس در جام جهانی به میدان رفت و یکی از رکوردداران این زمینه می باشد. بابی مور عضو تیم منتخب تاریخ جام جهانی که در سال 1994 توسط فیفا انتخاب شد می باشد.

23. ریوالدو


ریوالدو ویتور بوربا فریرا یکی از تکنیکی ترین و شوت زنترین هافبک های تهاجمی فوتبال برزیل در تاریخ 19 آوریل 1972 به دنیا آمد. ریوالدو تنها در دو جام جهانی 1998 و 2002 به میدان رفت، اما عملکرد خیره کننده وی در هر دو جام موجب شد در تیم منتخب هر دو جام قرار بگیرد. 11 پیروزی، 1 تساوی، 2 شکست و 8 گل حاصل 14 بازی او در جام جهانی بود.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


ریوالدو برای اولین بار در تاریخ 10 ژوئن 1998 در مقابل اسکاتلند به میدان رفت. در پیروزی 3-0 در مقابل مراکش اولین گل خود در جام جهانی را به ثمر رساند. اوج هنر ریوالدو دیدار در مقابل دانمارک بود که با دو گلی که به ثمر رساند به برزیل کمک کرد به سختی و با نتیجه 3-2 از سد وایکینگ ها عبور کند. برزیل عاقبت با شکست در مقابل فرانسه به عنوان نایب قهرمانی این جام رضایت داد.

چهار سال بعد ریوالدو در کنار رونالدو و رونالدینیو مثلثی وحشتناک در خط حمله برزیل تشکیل داد. وی 5 بار در این جام گلزنی کرد. ریوالدو در 5 مسابقه ابتدایی این جام در مقابل تیم های ترکیه، چین، کاستاریکا، بلژیک و انگلستان گلزنی کرد و در دیدار فینال نیز دو پاس گل برای رونالدو فراهم آورد تا برزیل موفق به کسب عنوان قهرمانی این جام شود. پس از جام برخلاف نظر بسیاری از هواداران، لوییز فیلیپه اسکولاری ریوالدو را بهترین بازیکن برزیل در این جام می دانست.

22. جرزینیو

جرزینیو یکی از کاملترین وینگرهای تاریخ فوتبال، روز 25 دسامبر 1944 در ریو دوژانیرو چشم به جهان گشود. او در سه جام جهانی 1966، 1970 و 1974 عضو برزیل بود و 16 بار برای این تیم به میدان رفت، که حاصل آن 10 برد، 2 تساوی و 4 شکست به همراه 9 گل زده بود. جرزینیو برای اولین بار در تاریخ 12 جولای 1966 در پیروزی 2-0 برزیل در مقابل بلغارستان به میدان رفت. او به همراه برزیل در این جام درخششی نداشتند و در همان مرحله گروهی از دور مسابقات کنار رفتند.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


 جام جهانی 1970 اوج درخشش جرزینیو بود. جرزینیو در تمامی 6 دیدار برزیل گلزنی کرد تا خاطراتی خوش از خود به جای گذارد. وی ابتدا در دیدار در مقابل چکسلواکی دو گل به ثمر رساند تا برزیل 4-1 پیروز میدان شود، سپس تک گل پیروزی بخش تیمش در مقابل انگلیس را به ثمر رساند. در پیروزی 3-2 در مقابل رومانی زننده گل دوم تیمش بود. در پیروزی 4-2 در مقابل پرو گل آخر بازی را به ثمر رساند و در دو دیدار نیمه نهایی و فینال در مقابل اروگوئه و ایتالیا نیز گلزنی کرد، تا به همراه قویترین تیم ملی تاریخ، قهرمان جام جهانی 1970 شود.

 جرزینیو با 7 گل زده برنده کفش نقره ای بهترین گلزن مسابقات شد و در تیم منتخب مسابقات نیز جای گرفت. عملکرد فوق العاده او موجب شد تا لقب "طوفان جام" را به خود اختصاص دهد. در جام جهانی 1974 نیز جرزینیو یکی از بهترین بازیکنان برزیل بود. او در پیروزی 3-0 برزیل در مقابل زییر گلزنی کرد تا برزیل از گروهش صعود کند. یکی از دو گل برزیل در پیروزی 2-1 در مقابل آرژانتین در مرحله دوم گروهی را نیز به ثمر رساند، تا برزیل راهی دیدار رده بندی شود، اما در این دیدار مغلوب لهستان شده و به عنوان چهارم رضایت داد.

21. پائولو مالدینی

پائولو چزاره مالدینی یکی از بهترین مدافع چپ های تاریخ فوتبال، متولد 26 ژوئن 1968 در شهر میلان می باشد. مالدینی سابقه حضور در چهار جام جهانی 1990، 1994، 1998 و 2002 را دارد و با 23 حضور در این جام دومین رکورددار بازی در جام جهانی می باشد و با 2217 دقیقه بازی رکورددار تعداد دقایق بازی در تمامی ادوار این فستیوال می باشد. وی تجربه 14 پیروزی، 6 تساوی، 3 شکست و دریافت 3 کارت زرد در جام جهانی را داراست.

 او برای اولین بار در تاریخ 9 ژوئن 1990 در پیروزی 1-0 در مقابل اتریش به میدان رفت و یکی از عناصر دفاعی تیمی بود که با 517 دقیقه بیشترین دقایق کلین شیت در تاریخ جام جهانی را تجربه نمود. ایتالیا به عنوان سومی این مسابقات اکتفا نمود و بازی های خوب مالدینی جوان موجب شد در تیم منتخب جام حضور داشته باشد.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


در جام جهانی 1994 نیز مالدینی خوش درخشید و با ایتالیا به فینال مسابقات راه پیدا نمود و در دیدار نهایی نیز با عملکرد چشمگیرش مانع گلزنی برزیل شد، اما باز هم ضربات پنالتی مانع کسب عنوان قهرمانی مالدینی در این مسابقات شد. او بار دیگر در تیم منتخب مسابقات قرار گرفت، تا به جمع بازیکنانی که دو بار در تیم منتخب جام قرار گرفته اند بپیوندد. مالدینی در جام جهانی 1998 به عنوان کاپیتان ایتالیا وارد میدان شد، اما بدشانسی های او و ایتالیا در ضربات پنالتی این بار در مرحله یک چهارم نهایی در مقابل میزبان گریبانگیر شد.

مالدینی در جام جهانی 2002 نیز کاپیتان ایتالیا بود و جدا از عملکرد بحث بر انگیز داور این مسابقه، ضربه سر آن یونگ هوان بالاتر از پائولو مالدینی که به گل طلایی کره جنوبی منجر شد، یکی از تلخ ترین خاطرات وی در دوران فوتبالی می باشد. در مجموع مالدینی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ جام جهانی می باشد، که بدون شک بدشانسی یکی از عوامل ناکامی او در قهرمانی در این مسابقات می باشد. پائولو مالدینی عضو تیم منتخب تاریخ جام جهانی که در سال 2002 توسط فیفا انتخاب شد می باشد.

20. خوان آلبرتو شیافینو


خوان آلبرتو شیافینو مهاجم خلاق، پاسور و تکنیکی و بزرگترین فوتبالیست تاریخ اروگوئه در تاریخ 28 جولای 1925 متولد شد و در تاریخ 13 نوامبر 2002 در سن 77 سالگی دیده بر جهان فروبست. شیافینو در دو جام جهانی 1950 و 1954 مجموعا 9 بار برای اروگوئه به میدان رفت، که حاصل آن 6 پیروزی، 1 تساوی، 2 شکست و 5 گل زده بود.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


شیافینو برای اولین بار در پیروزی 8-0 در مقابل بولیوی در تاریخ 2 جولای 1950 به میدان رفت و دو بار نیز موفق به گلزنی شد. شیافینو در دیدار آخر اروگوئه در مقابل برزیل که سرنوشت قهرمانی را نیز مشخص می کرد گل تساوی بخش اروگوئه را به ثمر رساند تا با گلی که جیگیا به ثمر رساند، اروگوئه برای دومین بار رفاتح جام جهانی شود.

عملکرد فوق العاده شیافینو موجب شد تا توپ نقره بهترین بازیکن جام را کسب نماید و در تیم منتخب جام نیز حاضر باشد. شیافینو یکی از مهره های درخشان اروگوئه در جام جهانی 1954 نیز بود. او در پیروزی 2-0 مقابل چکسلواکی گلزنی کرد و سپس در پیروزی 4-2 مقابل انگلستان در یک چهارم نهایی یک بار دیگر شم گلزنی خود را نشان داد. اروگوئه با دو شکست در مقابل مجارستان و اتریش به مقام چهارمی رضایت داد.

19. روماریو


روماریو دسوزا فاریا مهاجم بزرگ فوتبال برزیل و دومین گلزن برتر تاریخ فوتبال، 29 ژانویه 1966 متولد شد. روماریو در دو جام جهانی 1990 و 1994 مجموعا 8 بار به میدان رفت که حاصل آن 6 پیروزی و 2 تساوی بود. وی برای اولین بار در پیروزی 1-0 برزیل در مقابل اسکاتلند در 20 ژوئن 1990 به میدان رفت که برزیل با یک گل پیروز میدان شد.

وی دیگر در این جام به میدان نرفت و برزیل نیز با قبول شکست مقابل آرژانتین از گردونه رقابت ها کنار رفت. اما روماریو با درخششی فوق العاده در جام جهانی 1994، موفق شد مقام قهرمانی را پس از 24 سال برای کشورش به ارمغان آورد. روماریو در هر سه دیدار مرحله گروهی در مقابل روسیه، کامرون و سوئد گلزنی کرد تا برزیل با کسب 7 امتیاز از این سه دیدار به عنوان تیم اول راهی مرحله بعدی مسابقات شود. در دیدار حساس و زیبا در مقابل هلند روماریو یکی از سه گل تیمش را به ثمر رساند تا برزیل با نتیجه 3-2 برنده این دیدار شود و راهی مرحله نیمه نهایی شود.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


در مرحله نیمه نهایی بار دیگر روماریو تک گل تیمش در مقابل سوئد را به ثمر رساند و با همین گل برزیل راهی فینال شد. در دیدار نهایی نیز پس از 120 دقیقه تساوی بدون گل در مقابل ایتالیا، عاقبت این برزیل بود که در ضربات پنالتی پیروز میدان شد. روماریو نیز پنالتی خود را به گل تبدیل نمود، تا برزیل قهرمان جام جهانی شود.

روماریو به عنوان بهترین بازیکن مسابقات علاوه بر حضور در تیم منتخب، توپ طلا را نیز از آن خود نمود. وی با به ثمر رساندن 5 گل زده، برنده کفش نقره بهترین گلزن مسابقات نیز شد. روماریو در آستانه حضور در جام جهانی 1998 به دلیل اختلافات با زیکو از ترکیب تیم کناره رفت. روماریو عضو تیم منتخب تاریخ جام جهانی که در سال 2002 توسط فیفا انتخاب شد می باشد.

18. فرانس پوشکاش


فرانس پوشکاش یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ فوتبال در تاریخ 2 آوریل 1927 به دنیا آمد و در تاریخ 17 نوامبر 2006 درگذشت. پوشکاش در دو جام جهانی 1954 و 1962 مجموعا 6 بازی انجام داد که حاصل آن 3 پیروزی و 3 شکست بود.

وی در جام جهانی 1954 و در دیدار مجارستان در مقابل کره جنوبی در تاریخ 17 ژوئن 1954 که با برتری 9-0 مجارها خاتمه یافت در جام جهانی به میدان رفت و دو گل اول و آخر تیمش را وارد دروازه حریف کرد. در پیروزی 8-3 در مقابل آلمان غربی وی موفق شد یک بار گلزنی کند. وی دچار مصدومیت شد، اما به موقع خود را برای دیدار فینال در مقابل آلمان غربی آماده کرد. هر چند مجارستان با دو گل پوشکاش و ژیبور 2-0 تا دقیقه 8 پیش افتاد اما آلمان در دیداری که به معجزه برن معروف شد با نتیجه 3-2 پیروز میدان شد تا مجارستان به عنوان نایب قهرمانی رضایت دهد.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


پوشکاش به دلیل عملکرد فوق العاده اش علاوه بر حضور در تیم منتخب جام به عنوان بهترین بازیکن جام جایزه توپ طلا را کسب نمود. در جام جهانی 1962 پوشکاش برای تیم ملی اسپانیا به میدان رفت، اما عملکرد ضعیف این تیم و کسب دو شکست از سه دیدار منجر به حذف لاروخا در همان مرحله گروهی گردید.

17. ماریو کمپس

ماریو کمپس مهاجم بزرگ فوتبال آرژانتین در تاریخ 15 جولای 1954 دیده به جهان گشود. کمپس در سه جام جهانی 1974، 1978 و 1982 در ترکیب آرژانتین به میدان رفت که حاصل آن 18 بازی، 8 برد، 3 تساوی، 7 شکست و 6 گل زده بود.

کمپس برای اولین بار در تاریخ 15 ژوئن 1974 در مقابل لهستان به میدان رفت. این جام چندان برای وی خوش یمن نبود و در شش دیدار که به میدان رفت، موفق به گلزنی نشد. آرژانتین نیز در دور دوم گروهی مسابقات حذف شد. اوج هنر و درخشش کمپس جام جهانی 1978 آرژانتین بود. کمپس در سه دیدار مرحله گروهی باز هم گلزنی نکرد، اما آرژانتین به مرحله بعدی رقابت ها صعود کرد. در مرحله دوم گروهی، ماریو کمپس در مقابل لهستان قدرتمند آن روزها 2 گل زد و در دیدار حساس در مقابل پرو که آرژانتین برای صعود به عنوان تیم اول و حضور در فینال به یک نتیجه پر گل نیاز داشت، 2 گل از شش گل تیمش را به ثمر رساند و نقش بسزایی در صعود آرژانتین به فینال ایفا نمود. در دیدار نهایی نیز در مقابل هلند دو گل به ثمر رساند تا آرژانتین 3-1 پیروز میدان شود و به اولین قهرمانی خود در جام جهانی دست پیدا نماید.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


کمپس با 6 گل به عنوان بهترین گلزن و آقای گل مسابقات، کفش طلا را از آن خود نمود و به عنوان بهترین بازیکن مسابقات نیز توپ طلا را کسب کرد، تا سومین بازیکنی شود که همزمان برنده توپ طلا و کفش طلای مسابقات می شود. کمپس در تیم منتخب جام نیز حضور داشت. البته کمپس به همراه پائولو روسی و گارینشا تنها بازیکنانی در تاریخ جام جهانی هستند که در یک دوره جام جهانی، قهرمان مسابقات، آقای گل و بهترین بازیکن مسابقات می شوند. کمپس در جام جهانی 1982 نیز به میدان رفت، اما نتوانست درخشش خود در دوره قبلی را تکرار نماید و در مرحله دوم گروهی از دور مسابقات کنار رفت.

16. میشل پلاتینی

میشل پلاتینی رییس کنونی یوفا و یکی از بهترین و تکنیکی ترین هافبک های تهاجمی تاریخ فوتبال در تاریخ 21 ژوئن 1955 دیده به جهان گشود. پلاتینی در سه جام جهانی 1978، 1982 و 1986 مجموعا 14 بار برای فرانسه به میدان رفت، که حاصل آن 6 پیروزی، 4 تساوی و 4 شکست به همراه 5 گل زده بود.

پلاتینی برای اولین بار در تاریخ 2 ژوئن 1978 در مقابل ایتالیا به میدان رفت و اولین گل خود را در شکست 2-1 در مقابل آرژانتین قهرمان آن مسابقات تجربه کرد. فرانسه در همان مرحله گروهی حذف شد. در جام جهانی 1982، میشل پلاتینی با بازی های خوبش و گلزنی در مقابل کویت، فرانسه را به نیمه نهایی هدایت نمود. در دیدار نیمه نهایی در مقابل آلمان غربی هم خوش درخشید و حتی یکی از گل های تیمش را به ثمر رساند و در ضربات پنالتی نیز ضربه خود را به گل تبدیل نمود، اما فرانسه عاقبت مغلوب آلمان شد. وی در دیدار رده بندی در مقابل لهستان به میدان نرفت، تا فرانسه با شکست در آن دیدار به مقام چهارم مسابقات اکتفا نماید.

200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) جام جهانی,بازیکن,بازیکنان برتر تاریخ فوتبال,جام جهانی 2014 برزیل


پلاتینی در تیم منتخب این جام قرار گرفت. اوج درخشش پلاتینی به جام جهانی 1986 باز می گردد. یکی از بهترین بازی های او در مقابل ایتالیا مدافع عنوان قهرمانی در یک هشتم نهایی بود که وی یکی از دو گل تیمش را به ثمر رساند. در دیگر دیداری که پلاتینی درخشید وی موفق شد تنها گل تساوی بخش تیمش در مقابل یکی از بهترین تیم های تاریخ برزیل را به ثمر رساند، اما با وجود از دست دادن ضربه پنالتی اش، فرانسه به نیمه نهایی صعود کند. فرانسه برای دومین بار متوالی در نیمه نهایی مغلوب آلمان غربی شد، اما چیزی از ارزش های مربع مقتدر فرانسه با حضور میشل پلاتینی، آلن ژیرس، ژان تیگانا و لوییز فرناندز معروف به مربع جادویی کم نخواهد شد.

 پلاتینی باز هم در دیدار رده بندی به میدان نرفت، اما فرانسه با کسب عنوان سومی موفق شد بهترین عنوان تاریخ خود را پس از سال 1958 کسب نماید. پلاتینی بار دیگر در تیم منتخب جام قرار گرفت، تا یکی دیگر از بازیکنانی لقب بگیرد که در دو تیم منتخب جام جهانی حضور داشته است. میشل پلاتینی عضو دو تیم منتخب تاریخ جام جهانی که در سال های 1994 و 2002 توسط فیفا انتخاب شد می باشد.

گردآوری ورزش و بدنسازی آکاایران
200 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (10) گردآوری توسط بخش جام جهانی 2014 برزیل سایت آکاایران
تبلیغات