عافیت و تندرستی سلطنت ناپیداست .

مقدمه :

ورزش آموزگار روشهای زندگی موفق اجتماعی ، رقابت ، حق پذیری و پذیرش نقایص و کاستیهاست .

ورزش از نگاه آستان قدس رضوی یک حرکت ارزشی و توجه به فطرت انسانی برای داشتن یک روح و جسم سالم است و به فرمایش تولیت آستان قدس رضوی ، ورزش وسیله ای برای نگاه تکریم آمیز به انسان و یکی از عناصر مهم در جهان بینی اسلامی است .

ورود آستان قدس رضوی به ورزش ، پیام رسا برای جوانان این مملکت است که بدانند ورزش مورد تأیید اسلام و روحانیت است .

هدف از تأسیس مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی تعمیم ورزش در میان کارکنان آستان قدس و هدایت امور مربوط به اوقات فراغت نوجوانان و جوانان و استفاده عموم مردم است .

اماکن احداث شده ورزشی :

مجتمع ورزشی آستان قدس رضوی در زمینی به مساحت 1150000 متر مربع در سال 1374 احداث گردید که این مجموعه شامل :

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

1 –مجتمع آبی آقایان :

مجتمع آبی آقایان دارای استخرهای سرپوشیده  قهرمانی و استخر آموزشی ، دو سونای خشک و یک سونای بخار و دو حوضچه آب درمانی ( جکوزی ) – سالن بدنسازی و نمازخانه است .

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

2 – مجتمع آبی بانوان :

این مجتمع دارای دو استخر سرپوشیده قهرمانی و آموزشی ، رستوران ، سولاریوم ، سونای خشک و بخار، حوضچه های آب درمانی ، سالن بدنسازی ، سالن آمادگی جسمانی ، حوضچه بازی خردسالان و نمازخانه است  .

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

این مجتمع با توجه به نیازهای بانوان طراحی و احداث گردیده است و می توان آن را یکی از کم نظیرترین مجموعه های ورزشی ایران دانست .

3 – سالن ورزشهای باستانی :

ساختمان ورزشهای باستانی این مجموعه به صورت 8 ضلعی طراحی و با استفاده از طرحهای اسلیمی و طرح نمای بیرونی تداعی گر قصر خورشید است که به وسیله مهندسین آستان قدس احداث گردیده است .

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

4 – سالن کشتی :

 این سالن با گنجایش دو تخته تشک در زمینه تقویت تیمهای پایه کشتی آزاد و فرنگی فعالیت دارد .

5 – سالن ورزشهای رزمی :

سالن رزمی دارای دو تخته تشک تاتامی که در آن رشته های جودو ، تکواندو ، کاراته و ووشو ( تالو ) آقایان و تکواندو ، جودو و  کاراته بانوان فعالیت دارند .

6 – سالن تیراندازی :

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

سالن تیراندازی این مجموعه با 24 خط آتش یکی از مجهزترین سالنهای تیراندازی کشور است که هر روزه پذیرای علاقه مندان به این رشته جهت آموزش این ورزش مورد تأیید اسلام است . در داخل این مجموعه سالن ژیمناستیک ، سالن بدنسازی آقایان و بانوان ، تیر و کمان آقایان و بانوان و شمشیر بازی ( بانوان ) قرار دارد .

7 – سالنهای چند منظوره :

این دو سالن با داشتن امکانات مناسب جهت ورزش والیبال ، بسکتبال ، فوتسال  و هند بال مورد استفاده  بانوان و آقایان علاقمند به ورزش قرار گرفته است .

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

8 – زمینهای تنیس :

مجتمع ورزشی آستان قدس رضوی با احداث و بهره برداری از 4 زمین استاندارد تنیس در این زمینه توانسته است گام مؤثری در جهت رشد و شکوفائی این رشته در استان بردارد .

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

9 – والیبال ساحلی :

برای اولین بار در استان ، این مجموعه زمین والیبال ساحلی و زمین کبدی را افتتاح و به بهره برداری رسانده است .

10 – زمینهای چمن :

سه زمین چمن فوتبال که در اطراف آنها ، پیست دوچرخه سواری و دو و میدانی احداث و مورد استفاده قرار گرفته است .

1 – خوابگاه ورزشکاران :

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

خوابگاه این مجموعه با ظرفیت 200 نفر و استفاده از امکانات و تجهیزات مدرن به همراه سلف سرویس ، وسایل سمعی بصری ، آمادگی پذیرش اردوهای تیم ملی ، اردوهای دانشجویی و دانش آموزی و گروههای زیارتی را دارد . امکانات جانبی این خوابگاه سالن بدنسازی و استخر و سونا و سالن تمرین است .

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

رشته های فعال در تربیت بدنی آستان قدس رضوی :

آقایان :

 تیراندازی ، تیر و کمان ، شنا ، جودو ، تکواندو ، والیبال ، فوتسال ، کشتی ، کاراته ورزشهای باستانی ، فوتبال ، ژیمناستیک ، ووشو ( تالو) و بدنسازی و بسکتبال .

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

 بانوان :تیر و کمان ،  تیراندازی ،  شنا ، جودو ، تکواندو ، کاراته ، والیبال،  بسکتبال ، آمادگی جسمانی ، بدنسازی ( کار با وزنه )

هند بال ، فوتسال و شمشیر بازی .

ورزش در آستان قدس رضوی - آکا

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش معرفی مکان های ورزشی سایت آکاایران
تبلیغات