" فدراسیون پزشکی ورزشی" در یک نگاه

فدراسیون پزشکی ورزشی

پزشکی ورزشی یا Sports Medicine به موضوعاتی چون افزایش کارایی و توانمندی ورزشکاران، پیشگیری از بیماریها و آسیبهای ورزشی، تشخیص و درمان صدمات ناشی از ورزش، توانبخشی و بازگرداندن ورزشکار به عرصه فعالیتهای ورزشی می پردازد.

فدراسیون پزشکی ورزشی

فدراسیون پزشکی ورزشی ایران در سال 1326 همزمان با ظهور تشکیلات نوین در سیستم ورزش کشور تاسیس گردید. اهم فعالیتهای این فدراسیون بعد از تشکیل کمیته تأمین خدمات درمانی ورزشی شکل گرفت و گسترش پیدا نمود. سپس به تدریج با ایجاد سایر کمیته ها، ساختار اجرایی و علمی فدراسیون پزشکی گسترش یافت؛ تا جایی که امروزه فعالیتهای گسترده این فدراسیون در عرصه ورزش کشور، موجبات توسعه حوزه پزشکی ورزشی را در ابعاد ورزش قهرمانی و ورزش همگانی فراهم آورده است. هم اکنون شاخه های استانی فدراسیون تحت عنوان هیاتهای پزشکی ورزشی در 28 استان کشور در حال فعالیت می باشند.

فدراسیون پزشکی ورزشی

تشکیلات داخلی فدراسیون پزشکی ورزشی

شامل کمیته های:

- تامین خدمات درمانی ورزشی

- آموزش

- پژوهش

- روابط عمومی و امور بین الملل

- مسابقات

- کنترل دوپینگ

- سلامت

- بازرسی و پاسخگویی به شکایات

- امور مالی

و واحدهایی نظیردرمانگاه تخصصی و فوق تخصصی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی، رادیولوژی وMRI، آزمایشگاه کنترل دوپنیگ، واحد انفورماتیک، کتابخانه و دبیرخانه می باشد که در حوزه های مربوطه به انجام امور محوله می پردازند.

فدراسیون پزشکی ورزشی

شایان ذکر است پس از پیروزی انقلاب اسلامی آقایان دکتراحمد مغاری، دکترعلی دادگستر، دکتر سید محمد جزایری، دکتر حسین فراهینی و دکتر مهرزاد خلیلیان( در حال حاضر) طی سالهای 1358 تا 1382 مسئولیت فدراسیون پزشکی ورزشی را عهده دار بوده اند.

فدراسیون پزشکی ورزشی
    
فدراسیون پزشکی ورزشی

کرسی های بین المللی فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران

- عضویت رسمی در فدراسیون جهانی پزشکی ورزشی(FIMS)

- عضویت رسمی در فدراسیون آسیایی پزشکی ورزشی(AFSM)

- عضویت رسمی در بورد آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ(WADA)

اینک به اختصار به معرفی هر یک از کمیته های زیرمجموعه این فدراسیون پرداخته می شود:

کمیته تامین خدمات درمانی

از سال 1369 ایجاد این تشکیلات که در واقع نقش یک صندوق حمایتی را برای سرویس دهی به ورزشکاران مصدوم کشور ایفا می نماید، موجب بروز تحولاتی چشمگیر در سطح خدمات ارائه شده توسط فدراسیون پزشکی ورزشی به جامعه ورزش کشور شد.

اصلی ترین وظیفه این کمیته، حمایت مالی و در اختیارگذاری امکانات مناسب درمانی جهت ورزشکاران آسیب دیده بوده و زیر مجموعه های این کمیته در حال حاضر در تمامی استانها، شهرها و حتی بخشهای کشور فعال می باشند.

ثبت و ضبط اطلاعات مربوط به ورزشکاران مصدوم کشور در کلیه رشته های ورزشی، تهیه و تدوین گزارشهای آماری و کلیه اقدامات مربوط به ارائه خدمات درمانی به ورزشکاران و سایر دست اندرکاران رشته های مختلف ورزشی توسط کمیته تأمین خدمات درمانی صورت می پذیرد که در این رابطه اخیراً مطابق قرارداد منعقده فیمابین فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران و شرکت بیمه دانا، کلیه ورزشکاران، مربیان و داوران ملی و طراز اول کشور تا سقف 000/000/40 ریال جهت هزینه های درمانی و 000/000/200 ریال بابت غرامت نقص عضو و فوت، تحت پوشش بیمه تکمیلی این فدراسیون قرار گرفته اند. درحال حاضر بالغ بر یک میلیون ورزشکار در سراسر کشور تحت پوشش خدمات درمانی ارائه شده از سوی این کمیته قرار دارند.

کمیته آموزش

از سال 1373 بطور جدی کار خود را آغاز نمود. هدف از تشکیل این کمیته، آموزش گروههای مختلف ورزشی و پزشکی با مباحث مختلف رشته طب ورزش بوده است. این واحد تاکنون مبادرت به برگزاری دوره های آموزشی مختلفی جهت مربیان ورزشی، پزشکان، پرستاران  و فیزیوتراپیست های ورزشی نموده است.

از جمله فعالیتهای این بخش می توان به طراحی دوره های 100 ساعته آموزش پزشک تیم اشاره نمود که طی آن پزشکان آمادگی اولیه برای حضور درمیادین ورزشی را کسب خواهند نمود. همکاری در برگزاری دورهIOC-MC و نیز برگزاری دوره بین المللی تربیت پزشک تیم (TPDC) از دیگر فعالیتهای این کمیته است.

کمیته آموزش فدراسیون از 3 سال پیش اقدام به راه اندازی کتابخانه تخصصی پزشکی ورزشی نموده است که این کتابخانه در حال حاضر دارای بالغ بر 1000 عنوان کتاب و مجله و بیش از 200 عضو ثابت می باشد.

فدراسیون پزشکی ورزشی

کمیته پژوهش

هدف از تشکیل این کمیته که طی سالهای اخیر انسجام یافته است، ایجاد زمینه مناسب برای تحقیق و پژوهش در زمینه مسایل مختلف پزشکی ورزشی در سطح کشور است.

بستر سازیهای مناسب پژوهشی بصورت ایجاد کارگاههای روش تحقیق، بررسی اولویتهای پژوهشی، ارزیابی و تخصیص اعتبارات مناسب و قابل حصول در امر پژوهش پزشکی ورزشی و ارتباط با سایر مراکز پژوهشی کشور از جمله فعالیتهای این کمیته  می باشد. در این راستا همچنین می توان به مواردی چون تهیه و تدوین مطالب علمی- پژوهشی جهت بروشورهای اطلاع رسانی، اقدام به انتشار کتاب اصول و مبانی طب ورزشی و نیز ارائه  مقالات علمی در سمینارها و نشست های مرتبط اشاره نمود.

کمیته مسابقات

این کمیته بیش از10 سال قدمت دارد. هدف از تشکیل آن پوشش پزشکی کلیه مسابقات ورزشی در سطوح مختلف ملی و بین المللی و نیز اردوهای تیمهای ملی از طریق اعزام پزشک و پزشکیار بوده است.

ایجاد درمانگاههای موقت برون مرزی در مسابقات بین المللی و نظارت بر حضور پزشکان همراه با کاروانهای ورزشی اعزامی به خارج از کشور نیز از جمله فعالیتهای این واحد محسوب می شود. طرح یکسان سازی نحوه اخذ گزارش از مصدومیتهای ورزشی، از جمله فعالیتهای در دست اجرای این کمیته است.

روابط عمومی و امور بین الملل

با عنایت به ناشناخته بودن نسبی فعالیتها و خدمات درمانی ارائه شده از سوی فدراسیون پزشکی به جامعه ورزش کشور، ایجاد ارتباط تنگاتنگ با مطبوعات، خبرگزاری ها و شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی به منظور پوشش خبری و اطلاع رسانی فعالیتهای صورت گرفته درحوزه طب ورزشی به عامه مردم و به طور خاص جامعه ورزش، طی یک ساله اخیر بعنوان یک ضرورت و اولویت در دستور کار این واحد بوده است. ضمن اینکه در این راستا می توان به فعالیتهایی نظیر چاپ و توزیع گسترده بروشورهای اطلاع رسانی، پوسترها و نشریات درحوزه طب ورزشی، برگزاری کنفرانس مطبوعاتی و رادیوتلویزیونی جهت روسای فدراسیون جهانی(FIMS) و آسیایی پزشکی ورزشی(AFSM) همزمان با سفر نامبردگان به جمهوری اسلامی ایران، همکاری در برگزاری همایشها، سمینارها و کنفرانسهای علمی، آموزشی و فرهنگی، پوشش سمعی و بصری و تهیه و آرشیو مجموعه ای مدون از عکسها و فیلمهای مرتبط در حیطه طب ورزش اشاره نمود.

همچنین قراردادن خبرنگاران و عکاسان ورزشی کلیه رسانه ها( اعم از صدا و سیما، مطبوعات، خبرگزاریها و...) بعنوان جزئی از خانواده ورزش کشور تحت پوشش خدمات درمانی ارائه شده از سوی فدراسیون پزشکی، از جمله اهم اقدامات روابط عمومی و امور بین الملل این فدراسیون طی سال 1382 بوده است که برای نخستین بار در عرص ورزش کشور در سطحی گسترده و با همکاری کمیته تامین خدمات درمانی صورت پذیرفته و طی چند ماه گذشته به مرحله اجرا رسیده است.

فدراسیون پزشکی ورزشی

کمیته کنترل دوپینگ

این کمیته که کار خود را از حدود 4 سال پیش با فراهم آوردن مقدمات راه اندازی یک آزمایشگاه کنترل دوپینگ آغاز نموده است، تلاش می کند تا سطح کمی و کیفی فعالیتهای خود را به گونه ای ارتقاء دهد تا امکان انجام کلیه آزمایشات کنترل دوپینگ در داخل کشور فراهم گردیده و در آینده بتواند بعنوان آزمایشگاهی معتبر در سطح بین المللی فعالیت نماید.

اعزام تیمهای کنترل دوپینگ به مسابقات مختلف ورزشی جهت نمونه گیری و انجام آزمایشات لازم، برگزاری دوره های آموزشی کنترل دوپینگ تحت نظارت آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA) و... را می توان از جمله فعالیتهای صورت گرفته در این کمیته ذکر نمود. انجام پژوهشهای مناسب در زمینه کنترل دوپینگ نیز از جمله فعالیتهای در دست اقدام این واحد می باشد.

فدراسیون پزشکی ورزشی

کمیته سلامت

این کمیته شامل بخشهای مختلف درمان، تغذیه، روانشناسی، توانبخشی، بهداشت و پیشگیری اشت. بخش درمان مشتمل بر درمانگاه تخصصی مرکزی فدراسیون، درمانگاههای غیرمتمرکز در ورزشگاهها، باشگاهها و استانهای مختلف کشور است. در درمانگاه مرکزی فدراسیون، متخصصین رشته های مختلف اعم از متخصصین ارتوپدی، قلب، مغز و اعصاب و دندانپزشکی به ورزشکاران، دست اندرکاران مختلف رشته های ورزشی  و نیز خبرنگاران و عکاسان ورزشی خدمات تخصصی ارائه می نماید.

بخش توانبخشی فدراسیون با امکانات مجهز فیزیوتراپی شامل دستگاه های الکتروتراپی در ده کابین و دستگاه ایزوکینتیک، بطور متوسط روزانه پذیرای حدود 100 ورزشکار مراجعه کننده است.

بخش تغذیه با سابقه چند ساله خدمات مشاوره های به ورزشکاران، طی سال جاری با ساختار جدید به فعالیت خود در زمینه های مختلف ادامه می دهد. ایجاد و راه اندازی تشکیلات واحد روانشناسی ورزشی در این کمیته تحت بررسی کارشناسی است.

واحد بهداشت و پیشگیری نیز در سال جاری با بازنگری در فعالیتهای گذشته، به ارائه خدمات در حوزه پیشگیری از صدمات، واکسیناسیون و ارائه دستورالعملهای مسافرتی به ورزشکاران به فعالیت خود ادامه می دهد. صدور دستورالعملهای نظارت بر بهداشت اماکن ورزشی نیز از جمله فعالیتهای این کمیته خواهد بود.

کمیته بازرسی و پاسخگویی به شکایات

بازرسی و رسیدگی به شکوائیه های واصله، بررسی عملکرد هیأتهای پزشکی ورزشی استانهای سراسر کشور و برنامه ریزی مدون به منظور برطرف نمودن مشکلات هیأتهای مذکور خصوصاً درجهت احداث کلنیکهای پزشکی ورزشی و راه اندازی بخش فیزیوتراپی به منظور ارائه خدمات به جامعه ورزش استانها، از جمله اقدامات صورت گرفته در این کمیته می باشد.

فدراسیون پزشکی ورزشی

نگاهی به برنامه های آینده فدراسیون

- تدوین برنامه های میان مدت و کوتاه مدت اجرایی

- تقویت بنیه علمی و اجرایی پیکره کارشناسی فدراسیون

- استقرار نظام پاسخگویی در مدیریت پزشکی ورزشی کشور

- تقویت ارتباطات علمی، آموزشی و اجرایی طب ورزشی در سطح بین المللی

- استقرار نظام نظارت و ارزشیابی در سیستم بر اساس آخرین دستاوردهای علمی

- ایجاد دوره های آموزشی آکادمیک جهت تربیت نیروی متخصص موردنیاز در ورزش کشور

- تدوین مأموریت و تعیین اهداف فدراسیون و هیأتهای پزشکی و ورزشی از طریق بازنگری در اساسنامه مربوطه.

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

بیتا توانا پزشکی ورزشی

گردآوری توسط بخش معرفی مکان های ورزشی سایت آکاایران
تبلیغات