در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد تغذیه پس از ورزش را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

کسانی که می خواهند برای حفظ سلامتی و تناسب اندام خود ورزش کنند باید ملاحظات مختلفی را در نظر بگیرند که تغذیه مناسب یکی از آنهاست. اینکه پیش از شروع ورزش چه غذایی بخوریم، پس از اتمام آن چه بخوریم و آیا می توانیم حین ورزش آب بنوشیم یا غذا بخوریم، چند سؤال رایج درباره تغذیه و ورزش است.
مهم ترین غذای کسی که می خواهد سلامتی خود را حفظ کند و از یک برنامه درست غذایی و ورزشی پیروی کند، غذایی است که پس از ورزش می خورد.

تغذیه پس از ورزش

تغذیه ورزشکاران و اصول تغذیه در ورزش

تغذیه پس از ورزش

در بسیاری اوقات افرادی که ورزش می کنند درست نمی دانند پس از ورزش چه بخورند و گاه با تغذیه نادرست باعث می شوند زحماتی که برای به دست آوردن تناسب اندامشان کشیده اند هدر برود. عده ای از این افراد درست نمی دانند پس از ورزش چه بخورند، چون می بینند غذایی که به آنها انرژی می دهد و نیروی از دست رفته را به تن آنها باز می گرداند با بقیه غذاهایی که در رژیم غذایی خود دارند در تضاد است و اینجاست که نمی دانند چگونه تصمیم گیری کنند. عده ای دیگر هم اصلاً نمی دانند پس از ورزش باید غذا بخورند یا خیر.

بعد از ورزش چه باید بخورید و چه نباید بخورید؟
 

به غیر از آب که می دانید بدنتان به آن احتیاج دارد، غذایی که پس از ورزش می خورید باید حاوی دو عنصر باشد و یک عنصر را در خود نداشته باشد. غذایی که پس از ورزش می خورید باید حاوی پروتئین و کربوهیدرات باشد و چربی نداشته باشد.

چرا نباید پس از ورزش چربی بخوریم؟

چربی ها دو نوع هستند؛ چربی خوب و چربی بد که در حالت کلی مصرف چربی های خوب مفید است و مصرف چربی های بد مضر و زیان آور، ولی زمانی هم هست که مصرف هر دو نوع این چربی ها مضر است و باید از مصرف آنها پرهیز کرد. این زمان هم زمانی نیست جز پس از ورزش. وجود چربی باعث کند شدن روند هضم پروتئین ها و کربوهیدارت ها می شود و این درست عکس همان حالتی است که شما می خواهید اتفاق بیفتد.
زمانی که می خواهید درباره غذایی که می خواهید پس از ورزش بخورید تصمیم گیری کنید، این سه سوال را از خود بپرسید:
- چه وقت باید این غذا را بخورم؟
- این غذا باید چه مقدار پروتئین و چه مقدار کربوهیدرات داشته باشد؟
- این پروتئین و کربوهیدرات را باید از چه غذاهایی تامین کنم؟
جواب این سوالات را در زیر می خوانید:

چه مدت پس از پایان ورزش باید غذا بخورم؟

خیلی ها فکر می کنند برای اینکه وزن کم کنند باید پس از ورزش هم تا ساعت ها چیزی نخورند و گرسنگی بکشند تا لاغر شوند، ولی واقعیت چیز دیگری است. لازم است که به فاصله اندکی پس از پایان ورزش غذا بخورید. البته این بدین معنا نیست که تا دمبل ها را زمین گذاشتید، فوری سراغ کیف غذا یا آشپزخانه بروید...! بلکه اگر عرض نیم ساعت یا یک ساعت پس از ورزش غذا بخورید، خیلی خوب است.

معمولا توصیه می شود دو ساعت پس از انجام ورزش، غذای سبک یا میان وعده ای مصرف کنید. در واقع مصرف مواد پرکالری و کربوهیدرات ها بلافاصله پس از ورزش می تواند حساسیت انسولینی بدن را بالا ببرد. بالا رفتن حساسیت انسولینی، کار بدن را برای جذب قند از جریان خون و ذخیره آن در عضلات و سایر بافت ها و استفاده از آن به عنوان انرژی را آسان تر می کند و این حالت می تواند باعث بالا رفتن قند خون شود و خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که بسیاری از فواید ورزش های هوازی به تغذیه پس از ورزش بستگی دارد. ولی همان طور که گفتیم لازم نیست در این فاصله به خودتان گرسنگی دهید. بلکه استفاده از غذاهای کم کالری علاوه بر این که حساسیت انسولینی را بالا نمی برد، حتی مقدار کالری را که هنگام ورزش از دست داده ایم، جبران می کند. گرسنگی دادن به خود پس از ورزش باعث ولع بیشتر در وعده غذایی اصلی می شود. پس سعی کنید با مصرف غذای کم کالری گرسنگی خود را پس از ورزش رفع کنید و این کار لطمه ای هم به بهره مندی از فواید ورزش نمی زند. در واقع آن چیزی که باعث از بین رفتن اثر ورزش می شود، مصرف غذاهای پرکالری مانند انواع کربوهیدرات ها (سیب زمینی و شکلات) است که اثر منفی بر بدن دارند، به خصوص برای افرادی که قصد لاغر شدن دارند.

 

اما افرادی که قصد دارند حجم عضلات بدنشان افزایش یابد، می توانند در این زمان، یعنی در فاصله دو ساعت پس از ورزش از مقداری کربوهیدرات و پروتئین و مقدار کمی چربی استفاده کنند، ولی نباید در این کار زیاده روی کنند. از این مواد می توان به مصرف ماکارونی، نان سبوس دار ، میوه و ماست اشاره کرد.

مصرف کمی کربوهیدرات مانند میوه یا آبمیوه حدود ۱۵ دقیقه پس از ورزش به ذخیره سازی مجدد گلیکوژن در عضلات کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم کربوهیدرات طی دو ساعت بعد از ورزش به ساخت گلیکوژن کافی ذخیره شده برای ورزش بعدی کمک می کند و اگر زمان آن از دو ساعت بیشتر شود، مقدار ذخیره گلیکوژن تا ۵۰ درصد در عضلات کاهش می یابد. مصرف پروتئین هم پس از ورزش اسید آمینه هایی را تولید می کند که برای ساخت مجدد بافت ماهیچه ای که در طول ورزش شدید و طولانی آسیب دیده اند، لازم است و از سوی دیگر جذب آب را از روده ها بالا برده و جذب آب ماهیچه ها را افزایش می دهد. اسید آمینه های موجود در پروتئین، سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و فرد را نسبت به سرما و سایر عفونت ها مقاوم می کند.

 

پس همیشه به یاد داشته باشید که برای داشتن اندامی متناسب، ورزش تنها یک روی سکه است و روی دیگر سکه، تغذیه سالم و استفاده صحیح از آن است، به طوری که باعث بالا بردن توان بدن و رسیدن ما به هدف انجام ورزش گردد.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

چه مدت بعد از ورزش میتوان غذا خورد , بعد از ورزش رزمی چه باید خورد , تغذیه بعد از ورزش برای لاغری , رژیم غذایی بعد از ورزش شبانه , تغذیه مناسب بعد از باشگاه , رژیم غذایی بعد از باشگاه , بهترین نوع تغذیه و ورزش , تغذیه بعد ورزش بدنسازی , نقش تغذیه در ورزش شنا , تغذیه بعد از بدنسازی , تغذیه بعد از بدنسازی , تغذیه پیش از تمرین , تغذیه پس ز ورزش , تغذيه بعد ورزش , تغذیه بعد ورزش , تغذیه ورزش , تغذيه ورزش

بعد از ورزش

تغذیه بعد از ورزش

تغذیه بعد از ورزش   تغذیه بعد از ورزشنویسنده: خانم لیلا شمس نیامربی بدنسازی  باشگاه فرازمند- رشتبعد از ورزش چه غذایی بخوریم؟آیا تا سه ساعت بعد ازتمرین نباید چیزی خورد؟
تغذیه در ورزش

تغذیه در ورزش والیبال -آکا

مجموعه: ورزش عمومی تغذیه در ورزش والیبال تغذیه در ورزش والیبالوالیبال جزء ورزشهای پر تحرک و پر انرژی است و یکی از مهمترین شاخصه های مفید و مهم در موفقیت یک
ورزش کوهنوردی

تغذیه صحیح در ورزش کوهنوردی -آکا

مجموعه: ورزش عمومی تغذیه صحیح در ورزش کوهنوردی تغذیه صحیح در ورزش کوهنوردیمیزان سوخت و ساز بدن به توازن و تعادل میان انرژی به دست آمده ازطریق غذاها ومصرف آن
ورزش شنا

نکات تغذیه ای در ورزش شنا -آکا

مجموعه: ورزش عمومی نکات تغذیه ای در ورزش شنا در ورزش شنا هم به چربی ها و هم به کربوهیدرات ها به عنوان منبع تغذیه نیاز است    نکات تغذیه ای در
بعد از ورزش

تغذیه بعد از ورزش

تغذیه بعد از ورزش همانطور که علم تغذیه در ورزش یکی از اصول مهم است، تغذیه بعد از ورزش نیز از همین اهمیت
تغذیه در ورزش

تغذیه در ورزش پیلاتس

تغذیه در ورزش پیلاتس نیاز به انرژی در هر فردی متفاوت از سایرین است؛ بنابراین تعداد کالری مورد نیازش فرق می کند. به عنوان یک پیلاتس کار بهتر است شروع به تشخیص نیاز بدنتان کنید و ن
تبلیغات