درباره ورزش کاراته


محوطه مسابقه

محوطه مسابقه که «تاتامی» خوانده می شود دارای ابعاد ۱۲×۱۲ متر شامل ۸×۸ متر محوطه اصلی و از هر طرف ۲ متر محوطه ایمنی می باشد و باید کاملاً مسطح و به دور از مخاطره باشد.

درباره ورزش

زمان مسابقه برای آقایان ۳ دقیقه مفید، برای جوانان و بانوان ۲ دقیقه مفید می باشد. در صورت تساوی یک دقیقه وقت اضافی در نظر گرفته می شود.
مسابقه دهنده و مربی او، داوران و قضات باید لباس رسمی به تن داشته باشند. سر داور قبل از مسابقه باید تمام وسایل مسابقه و لوازم ایمنی را بررسی کند.
اصطلاحات و مقررات داوری
شوبو سانبون هاجیمه: شروع مسابقهشوبو هاجیمه: شروع مسابقه در وقت اضافهسوزوکته: ادامه مسابقه (اعلان شروع مسابقه بعد از ایجاد وقفه)شیرویا آکانوکاچی: داور هنگام اعلام برنده دستش را به طرف ورزشکار باند قرمز یا سفید بالا گرفته این کلمه را ادا می کند.اتوشی باراکو: ۳۰ ثانیه به پایان مسابقه ماند.موتو نواچی: ایستادن در مکانهای مقررسوزوکته هاجیمه: شروع ادامه مسابقهتوری ماسن: غیرقابل قبولهی که واکه: مساویشوگو: صدا زدن کمک داورهانتی: مشورت در قضاوتانچوسن: مرگ نهایی(اولین ضربه در وقت اضافه)آیوچی: تکنیک امتیازی همزمانکاراته دارای کمربندهای سفید، زرد، نارنجی، آبی، سبز، بنفش، قهوه ای و مشکی است و درجات کمربند مشکی دان نامیده می شود که از دان یک تا دان ده می باشد.
فنون دست، «ته وازا» و فنون پا «گری وازا» نامیده می شود.
● مسابقات کاراته به دو دسته تقسیم می شود:

1.فرم یا کاتا: مبارزه با حریف فرضی
2.کومیته: مبارزه
در مسابقات کاتا، شرکت کنندگان در دوره های اول و دوم ملزم به اجرای یکی از کاتاهای اجباری یا شی تی کاتا بوده و در دورهای بعدی می توانند کاتای اختیاری خود را اجرا نمایند و کاتا از هر منطقه شروع شود در همان نقطه نیز باید خاتمه یابد. در کاتا تمام تکنیک ها باید به طور کامل و صحیح اجرا شود. ضمن اینکه استفاده از کیا یعنی تخلیه هوای درون سینه با صدا و سریع روی تکنیکهای خاصی اجباری است.
مسابقات در کاتا و کومیته به صورت تیمی و انفرادی برگزار می شود. مسابقات تیمی کاتا به صورت ۳ نفره مسابقات تیمی کومیته به صورت پنج نفره با دو نفر ذخیره انجام می گیرد.


منبع:رزمی کار
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

توضیحی درباره ورزش

گردآوری توسط بخش ورزش های رزمی سایت آکاایران
تبلیغات