در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد ورزش پینت بال را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

اوایل دهه ی ۱۹۷۰ در وزارت کشاورزی امریکا ماشین هایی وجود داشت که عقب آنها پمپی متصل بود که رنگ را به مسافت های دور پرتاب می کرد و با این وسیله ، درخت هایی که باید قطع یا هرس می شدند ،علامت گذاری می کردند.

ورزش پینت بال

پینت بال


ایده ی تبدیل این سیستم به صورت یک بازی از آن زمان آغاز شد.تکمیل نشانه روهای قابل حمل و تکنولوژی ساخت آنها تا اوایل دهه ی ۱۹۸۰ طول کشید که در آن زمان نشانه روها از نوع شات گان و پینت بال های مصرفی در آن از رنگ های معمولی بودند.در سال ۱۹۸۱ در امریکای شمالی اولین بازی به طور رسمی با ۱۲ بازیکن مسلح به نشانه روهای بادی با هدف تسخیر پرچم شروع شد و به شکل امروزی پایه گذاری شد.

پـِینت بال (به انگلیسی: Paintball) یک نوع ورزش گروهی است که به طور کلی دو گروه از بازیکنان سعی در حذف یک دیگر با گلوله های رنگی می کنند.

پینت بال را می شود در فارسی در قیاس با تیراندازی، «رنگ اندازی» نامید.

پینت بال یک توپ(گلوله) ژلاتینی (از جنس ژلاتین کپسول دارویی) است. که داخل آن با رنگ خوراکی پر شده است و پس از شلیک توسط تفنگ (مارکر مخصوص این ورزش) و برخورد به هدف ترکیده و رنگ آن پخش می شود که این نشانه مورد هدف قرار گرفتن است. به سادگی می توانید تصور کنید در نگاه اول این ورزش به مانند یک میدان جنگ واقعی است که هر کس که مورد اصابت قرار گرفته و رنگی شود از بازی حذف می شود تا یک تیم کاملاً تیم دیگر را حذف کند. این تنها یکی از ۱۰۰ ها سناریوی (داستان) تعریف شده این ورزش است و یا حتی خود شما با توجه به سلیقه شخصی خود یک سناریو تعریف کنید. از این ورزش به دلیل هیجان زیاد آن به عنوان دومین ورزش مهیج جهان یا شطرنج زنده به دلیل فکری بون آن یاد می شود. 

پینت بال در جهان امروز

به ادعای صاحب نظران صنعت پینت بال ، این ورزش اخیراً در جهان به عنوان چهارمین ورزش پُر تحرک محسوب می شود و حتی از اسنو بورد نیز جلو تر زده است .

یک آمار مختصر از ورزش پینت بال این چنین نشان می دهد:

تنها در امریکا شمالی تعداد ۱۴۰۰ زمین پینت بال وجود دارد و تیم های فعال نیز حدود ۷۶۰۰ تیم می باشد . تعداد ۳۲۵ لیگ مسابقه نیز در امریکای شمالی وجود دارد .

آخرین و مهمترین موضوع آنکه تعداد ۱۷۵ دانشگاه در جهان مجهز به باشگاه پینت بال می باشند .

ورزش پینت بال از سال ۱۳۸۲ به ایران وارد شد و تعدادی لیگ غیر رسمی نیز در این مدت برگزار شد و اولین لیگ رسمی ایران در سال ۱۳۸۷ برگزار شد.

ورزش پینت بال در ایران با رشد خوب و سریعی روبه رو شده است و تقریبا در تمام نقاط ایران باشگاه های پینت بال وجود دارند و بسیاری از استان ها و شهرها مانند اصفهان، کرمان، ساری، قزوین، کرمانشاه و غیره دارای تیم حرفه ای می باشند.

مسابقات بین المللی palm با حضور کشورهایی از سر تا سر جهان در سال ۱۳۸۷ در ایران (جزیرهٔ کیش) برگزار شد که با قهرمانی تیم IronMen از آمریکا و نایب قهرمانی تیم ملی ایران پایان یافت.

لیگ ایران هر ساله در ۴ دوره برگزار می شود و شامل دسته برتر و دسته ۲ می باشد.

سایت رسمی انجمن پینت بال: http://paintball.ir

جدیدا بحث هایی جهت تبدیل انجمن پینت بال به فدراسیون در جریان هستند. همچنین محل بزرگی در شرق تهران ساخته شده که دارای ۲ فیلد حرفه ای چمن مصنوعی و چند فیلد آماتور است.

ورزش پینت بال

ورزش پینت بال

نحوه بازی

۱- زمان بازی ۲۰ دقیقه بوده و تیمی برنده است که موفق شود دراین مدت بدون اصابت گلوله پرچم تیم مقابل رابرداشته ودر داخل زمین خود در جایگاه مخصوص قرار دهد .

(مسابقات M هفت ) باتوجه به سناریوهای پیش بینی شده مسابقات درشکل های مختلف با نامهای cpl و spl  برگزار می گردد که زمان بازی متغیر بوده وچنانچه تیمی به امتیاز ۴ دست یابد عملا برنده مسابقات خواهد بود وبازی پایان یافته تلقی می گردد.

۲- برای انجام مسابقات حداقل ۸ داور ویک سرداور باید حضور داشته باشند.

۳- پیراهن داورها مشکی یا راه راه عمودی سفید می باشد .

۴- داورها در حین بازی هیچ گونه اطلاعاتی در اختیار تیم ها نمی گذارند ، مگر در موارد مربوط به ایمنی ، اخطارها و لوازم و ملزوممات اخراجها.

۵- بازیکنان هرتیم سعی می نماینددر زمان تعیین شده با همکاری وپشتیبانی یکدیگر پرچم تیم حریف را که درزمین مقابل قرار دارد تصاحب کرده وبه زمین خود بیاورند در جای مخصوص قرار دهند ومورد اصابت گلوله قرار نگیرند چنانچه هربازیکن درزمان تعیین شده مورد اصابت گلوله قرار بگیرد ازدور بازی حذف واخراج خواهد شد .

۶- برنده مسابقه تیمی است که بتواند در زمان تعیین شده پرچم تیم حریف رااز زمین حریف به زمین خودی آورده ودر جای ویژه قرار دهد .

۷- چنانچه در زمان تعیین شده تیمی نتواند پرچم تیم حریف را تصاحب نماید تعداد بازیکنان داخل زمین ملاک برنده بودن می باشد.

 

سطوح مختلف بازی


ورزش پینت بال در سه سطح تفریحی، سناریویی و قهرمانی و در فرمت رسمی و غیررسمی انجام می شود. در بازی تفریحی، داشتن تجربه قبلی برای بازیکن ضرورت ندارد و هر شخص آماتوری می تواند در آن بازی کند. گروه های دوستی و خانوادگی برای سرگرمی و ایجاد ساعتی خوش و خاطراتی ماندگار از این سطح استقبال خوبی دارند.


در سطح سناریو هر بازیکن ملزم است با اعضای تیم خود و قابلیت های آنان حداقل آشنایی ها را داشته باشد و در مورد انتخاب سناریو یا نحوه اجرای آن و نیز نقاط ضعف تیم مقابل به تبادل اطلاعات بپردازد. تفنگ های پینت بال در این سطح مانند سطح تفریحی، نیمه اتوماتیک و تک تیرانداز هستند و قابلیت شلیک دو گلوله در ثانیه را دارند.


پینت بال در سطح قهرمانی دارای مقررات ویژه ای است. در این سطح هر فردی برای شرکت در مسابقات تیم باید حتما از سوی یک باشگاه پینت بال معرفی شده باشد. تفنگ ها در این سطح تمام اتوماتیک هستند و قابلیت شلیک ۱۳ گلوله در ثانیه به صورت رگبار را دارند. در چند سال اخیر انجمن پینت بال ایران برای حصول نتیجه بهتر از فرآیند بازی، مقرراتی را در سطح قهرمانی وضع و آن را با نام Iball (ویژه ایران) ثبت کرده است. در این سطح، بازی در ۱۵ دقیقه انجام می شود؛ البته پس از هر امتیازگیری دو دقیقه زمان برای استراحت، مشورت یا تعویض زمین در نظر گرفته شده که جزو زمان بازی محسوب نمی شود.

سناریوی دو پرچم از سناریوهای پرطرفدار در بازی پینت بال است که در همه سطوح تفریحی، سناریویی و قهرمانی از اجرای آن استقبال می شود. در فرمت قهرمانی به جای پرچم، دکمه ای برای به صدا درآوردن زنگ در نظر گرفته می شود و بازیکن برای به صدا درآوردن زنگ تیم حریف تلاش می کند. معمولا این زنگ زمانی به صدا درمی آید که همه بازیکنان حریف گلوله رنگی خورده و از زمین خارج شده باشند. استراتژی و مدیریت تیم زمانی مشهود می شود که با وجود حضور بازیکنان حریف در زمین، اعضای تیم بتوانند زنگ تیم مقابل را به صدا درآورند.


منبع:ویکی پدیا
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پینت بال ورزشی است , پینت بال در ایران , پینت بال المپیک , پینت بال ورزشان , درباره پینت بال , خواص پینت بال , پينت بال

گردآوری توسط بخش ورزش های گروهی سایت آکاایران
ورزش پینت بال

ورزش پینت بال - آکا

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد ورزش پینت بال را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. اوایل دهه ی ۱۹۷۰ در وزارت کشاورزی امریکا
پینت بال

روش بازی پینت بال - ورزش آکا

ورزش - ورزش گروهی - روش بازی پینت بالپینت بال با پتانسیل بی نهایت بودن قوانین و تنوع بازی می‌شود همبشه قبل از بازی قوانین تعریف می‌شوند. مهمترین قانون بازی این است که لازیکنان اهدا
پینت بال

اسلحه‌های پینت بال - ورزش آکا

ورزش - ورزش گروهی - اسلحه‌های پینت بال اسلحه‌های پینت بال به طور کلی با گاز فشرده کار می‌کنند. گاز فشرده مورد استفاده قبلا کربن دی اکسید بود ولی به دلیل نا پاک بودن این گاز و همچ
ورزش پینت بال

واژه‌های پرکاربرد ورزش پینت بال - آکا

واژه‌های پرکاربرد ورزش پینت بال     مارکر: اسلحهٔ پینت بال را مارکر(نشانه گزار) می‌نامند.    هاپر یا لودر: مخزن گلولهٔ اسلحه‌است.    بانکر: مانع‌های بادی این ورزش را که در مسابقات
ورزش پینت بال

تجهیزات ورزش پینت بال - آکا

تجهیزات ورزش پینت بال تجهیزات پینت بال به نوع بازی بستگی دارند به عنوان مثال وودبال اسپیدبال یا سناریو بال و همین طور به میزان پولی که قرار است برای تجهیزات خرج شود.  به هر حال
ورزش پینت بال

تاریخچه ورزش پینت بال - آکا

تاریخچه ورزش پینت بال پینت بال یک بازی است، (در حال حاضر مشهوراست به اینکه شرکت کنندگانش در امریکا بیشتر از بیس بال اند) برای اولین بار این بازی در سال ۱۹۸۱ در دولت ایالات متحده ا
تبلیغات