loading...

آموزش گام به گام شطرنج حرفه ای

 
 اگر تا بحال شطرنج بازی کرده باشید احتمالا اولین روزهایی که بازی شطرنج رو یاد گرفتید به خاطر میاورید . اگر هم به خاطر نمی آورید حتما تابحال نحوه یادگیری بازی شطرنج یک نفر را دیده اید .

برای یادگیری ابتدا نام مهره ها ، بعد نحوه حرکت و نحوه حمله مهره ها و در آخربعد از اینکه کاملا با مهره ها آشنا شدید شروع به بازی می کنید . ابتدا مهره سفید شروع به بازی می کند و بعد هم مهره سیاه اما نهایتا به راحتی می باختید و بعد از هر باخت یا بعد از هر از دست دادن مهره با جملاتی از قبیل "وای ! اصلا حواسم نبود " یا " عجب ! چه جالب " و جملاتی از این قبیل هیجان خودتون رو از این بازی نشون می دادید...

آموزش گام به گام

 

مغز انسان به گونه ای طراحی شده که با تمرین و ادامه کار مخصوصا در بازی شطرنج به مهارت ویژه ای می رسد . یعنی شما اگر یک هفته است که شطرنج بازی می کنید . بازی شما با روز اول قابل مقایسه نیست . چون مدام تکنیک های جدیدی با هر بازی یاد گرفته اید . شاید هم انقدر مشتاق شده اید که شروع به خواندن کتابهای شطرنج باز های حرفه ای کرده اید و تکنیک های حرفه ای تری یاد گرفته اید .

از جملات بالا نتیجه می گیریم که بازی شطرنج برای انسان به میزان زیادی از تفکر و تجزیه و تحلیل آن هم در سطح بالا نیاز دارد . اما نکته جالب اینجاست که کامپیوتر برای بازی شطرنج هیچ یک از اعمال فوق را انجام نمی دهد . شاید بعضی به اشتباه فکر کنند که کسی که بازی شطرنج کامپیوتری را نوشته است خود یک شطرنج باز حرفه ایست . اما باید بدانید که بهیچ وجه اینگونه نیست .

ظاهرا بازی شطرنج از آن دسته بازی هایی است که بسیار زیاد نیاز به تفکر و تجزیه و تحلیل و در نهایت تصمیم دارد و ظاهرا منحصر به بشر است . این درحالیستکه کامپیوتر بدون قدرت فکر کردن و تجزیه و تحلیل به قدری در بازی شطرنج مهارت دارد که بزرگترین شطرنج باز های دنیا هم از بردن آن عاجز هستند .

دراین مقاله متوجه می شویم که کامپیوترها بهیچ وجه مشابه بشر شطرنج بازی نمی کنند . یعنی برای بازی شطرنج اصلا فکر نمی کنند . بلکه با کمک توابع و فرمول های ریاضی شروع به انجام یک سری محاسبات می کنند و در نتیجه مهره مورد نظر را حرکت می دهند . حال هر چه سرعت کامپیوتر در انجام این گونه محاسبات بیشتر باشد قدرت کامپیوتر برای بازی کردن نیز بیشتر می شود . در این مقاله اشاره ای جهت آشنایی با یکی از الگوریتم های معروف و پرکاربرد بازی شطرنج می کنیم تا متوجه شوید که چه فرآیندی در پیروزی کامپیوتردرمقابل بشر موثر است .

برای شروع به یک تخته بازی با ابعاد 8*8 نیاز داریم . هر یک از طرفین 16 مهره در اختیار دارند . فرض را بر این بگیریم که مهره های سفید برای کامپیوتر و مهره های سیاه برای ما باشد .

همانطور که می دانید شروع بازی با مهره سفید است ، بنابراین کامپیوتر اقدام به حرکت مهره سفید می کند . اما اینکه کدام مهره را حرکت دهد جای بحث دارد . می دانیم که مهره سفید یا سیاه برای شروع بازی هر کدام می توانند 20 حرکت انجام دهند :• 8 حرکت برای سربازها اگر یک خانه به جلو بروند ، 8 حرکت دیگر اگر همان سربازها دو خانه به جلو بروند .

• دو حرکت برای هر یک از اسب ها (دو اسب) که در جمع 4 حرکت می شود .

بنابراین هر مهره سفید یا سیاه برای شروع می تواند یکی از 20 حرکت ممکن را انتخاب کند .

حال فرض کنیم کامپیوتر بدون توجه به ارزش حرکات ؛ یکی از این 20 حرکت را انتخاب می کند و بازی را شروع می کند . بعد از این حرکت نوبت به مهره مشکی می رسد ، مهره مشکی هم می تواند یکی از 20 حرکت مورد نظر خود را انجام دهد .

دوباره نوبت به کامپیوتر می رسد تا مهره دوم خود را حرکت دهد . اما اینبار بسته به اینکه کدام یک از مهره ها را در حرکت قبل حرکت داده است می تواند به تعداد 20 حرکت یا کمتر یا بیشتر را انتخاب نماید . و دوباره مهره مشکی هم بسته به حرکت قبلی خودش می تواند مهره ها را تکان دهد .

نکته کار اینجاست که کامپیوتر از کجا بداند کدام یک از این 20 حرکت یا کمتر یا بیشتر را انجام دهد . کامپیوتر برای حل این مساله با درست کردن درختی در حافظه خود تمامی حرکات ممکن را انجام می دهد تا بهترین نتیجه را بدست بیاورد . فرض می کنیم به این ترتیب باشد که برای حرکت اول برای هر کدام از 20 حرکت یک بار بازی را تمام می کند باین ترتیب که بعد از حرکت دادن مهره در حافظه خود فرض را بر این می گیرد که طرف مقابل کدام مهره را حرکت خواهد داد و اگر حرکت داد خودش کدام مهره را حرکت بدهد تا در نهایت بازی را ببرد .

 یعنی اگر در مرحله اول امکان 20 انتخاب را دارد مهره مشکی می تواند بسته به حرکت مهره سفید 20*20 حرکت انجام دهد . بنابراین در حرکت دوم خود می تواند 400*20 حرکت را انتخاب کند و دوباره مشکی 8000*20 انتخاب و به همین ترتیب این تعداد حرکات ممکن پیش بینی می شود تا بازی تمام شود . عدد حاصل عدد یک بهمراه 120 عدد صفر در جلوی آن خواهد بود . این عدد 10120 در مقابل عددی مانند تعداد کل اتم های دنیا که معادل 1075 می باشد بسیار بزرگ است . بنابراین متوجه می شوید که بازی شطرنج تا چه حد می تواند پیچیده باشد .

اما واقعیت اینستکه هیچ کامپیوتری نمی تواند کل درخت مورد نظر را ایجاد کند . و تمام 10120 حرکت ممکن را انجام دهد . بلکه کامپیوتر به جای تمام کردن کل بازی می تواند 3 یا 5 یا حتی 10 تا 20 حرکت بعدی را انجام دهد (‌پیش بینی کند) . اگر فرض را بر این بگیریم که برای هر حرکت مهره در بازی تنها 20 انتخاب داریم برای ایجاد یک درخت 5 مرحله ای که بتواند 5 حرکت جلوتر را پیش بینی کند 320000 حرکت ممکن باید بررسی شود .

 همچنین اگر بتوان یک درخت 10 مرحله ای ایجاد کرد بنابراین می توان 10000000000000 ( 10 تریلیون) حرکت ممکن را بررسی کرد . بنابراین در اینجاست که سرعت کامپیوتر برای بازی شطرنج مشخص می شود . هرقدر سرعت کامپیوتر برای بازی بیشتر باشد حرکات اینده بهتری در نتیجه با قدرت بیشتری پیش بینی می شود . اما واقعیت اینجاست که پرسرعتترین کامپیوتر شطرنج باز دنیا تنها می تواند تا چند میلیون حرکت را در هر ثانیه پیش بینی کند .

اما کار به همین جا تمام نمی شود پس از تولید درخت کامپیوتر باید به ارزیابی موقعیت های درست شده بپردازد و اینکه تشخیص دهد که کدام حرکت را انجام دهد تا بهترین حرکت ممکن باشد .

شطرنج باز حرفه ای شوید

بازی یا ورزش شطرنج دوستداران خاص خود را دارد که معمولا افرادی هستند خوش فکر ، باهوش و با تمرکز بالا . برای اینکه بتوانید شطرنج را خوب بازی کنید و موفق باشید باید زیاد تمرین کنید.شطرنج

 

شطرنج بازی دو نفره ای است که روی یک صفحه با 64 خانه ؛ 32 خانه سیاه و 32 خانه سفید به وسیله 32 مهره ؛ 16 مهره سفید و 16 مهره سیاه انجام می شود. موفقیت در این ورزش بیش از هر چیز به توان تحلیل و فهم انتزاعی ذهن وابسته است.
صفحه شطرنج یک صفحه مربع هشت در هشت خانه یکی در میان سیاه و سفید است. ستون های عمودی روبروی شطرنج بازان با حروف الفبا از A تا H و ردیف های افقی با اعداد 1 تا 8 مشخص می شوند.

آموزش گام به گام


16 مهره سفید در 16 خانه دو ردیف یک و دو و 16 مهره سیاه هم در 16 خانه دو ردیف 7 و 8 قرار می گیرند. صفحه حتما باید طوری قرار گیرد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنج باز سیاه باشد. قیمت صفحه شطرنج بستگی به نوع کیفیت و صفحه دارد که از 20 هزار تومان تا یک میلیون تومان است.

ساعت شطرنج
همه ما بر این باوریم که یک یاز عوامل مهم و تعیین کننده در برگزاری هر چه بهتر مسابقات، استفاده از ملزومات و ابزار شطرنج است. ساعت شطرنج برای تعیین وقت میان دو بازیکن است که در تایمی محدود باید بازی خود را به پایان برساند و شخصی که تایمش زودتر تمام شود بازنده این دیدار است. قیمت ساعت شطرنج از 50 هزار تومان تا 400 هزار تومان است.

انواع مهره های شطرنج
مهره های شطرنج پیاده یا سرباز، فیل ، اسب ، رخ و وزیر ، شاه نام دارند.

آموزش گام به گام


کیش و مات
در مسابقه شطرنج شخصی برنده است که بتواند شاه حریف را با خطر زدن (کیش) مواجه کند به طوری که حریف راهی برای رفع کیش نداشته باشد؛ در این صورت شما برنده بازی هستید.

پات
کوشش برای کشاندن شاه حریف به خانه های حاشیه صفحه شطرنج ، گاهی نوآموزان بازی شطرنج را با خطری بزرگ روبرو می کند. این خطر پات شدن یا مساوی شدن است. در حالت پات شدن چهار شرط زیر وجود دارد:
شاه در حالت کیش نباشد؛ شاه نتواند به خانه دیگر برود؛ مهره های هم رنگ شاه نتوانند حرکت کنند؛ نوبت حرکت با بازیکنی باشد که سه شرط برای او فراهم باشد؛ در این صورت بازی مساوی یا پات می شود.

آموزش گام به گام


ریتینگ
قدرت هر شطرنج باز با یک امتیازی موسوم به ریتینگ مشخص می شود. این عدد بر اساس بازی های رسمی انجام شده هر بازیکن تعیین می شود و هر سه ماه یک بار توسط فیده منتشر می شود. هر یک از فدراسیون های ملی نیز ممکن است درجات خاص خود را داشته باشند که در آن کشور مورد پذیرش است.
مسابقات شطرنج به دو صورت انگلیسی و سوییسی برگزار می شود.

آموزش شطرنج به کودکان
اگر می خواهید فرزندتان مسئولیت پذیر بار بیاید و قدرت پذیرش اشتباهاتش را پیدا کند، بهتر است او را با شطرنج آشنا کنید. از آنجا که در این بازی فرد برای حرکت اشتباهی که انجام می دهد، به سرعت تنبیه می شود و باید اشتباهاتش را با راه های تازه جبران کند، شطرنج می تواند ورزشی ایده آل برای فرزند شما باشد.

آموزش گام به گام


این بازی به کودک شما یاد می دهد که مسئولیت اشتباهاتش را بپذیرد و بعد از تنبیه شدن، دلگیر یا ناامید نشود و با تفکر منطقی تر، بتواند اشتباه خود را جبران کند.
برای آموختن همه فوت و فن ها، عجله نکنید. از حرکات ساده شروع کنید و تا مدتی سراغ حرکات پیچیده نروید. بررسی ها می گوید بیشتر کودکان شش یا هفت ساله می توانند قوانین پایه را به کار ببندند و حتی برخی از آنها در سنین چهار یا پنج سالگی هم از عهده آن برمی آیند.


مراحل یادگیری شطرنج به روایت استاد بین المللی فیده
مهران حق شناس استاد بین المللی فیده ، عضو کمیته فنی و رئیس کمیته مربیان فدراسیون شطرنج معتقد است شطرنج از نظر روحی و شخصیتی برای هر انسانی مفید است و به نوعی شطرنج را مادر ورزش ها می داند.


شطرنج یک بازی فکری است و نیاز به استراتژی و تاکتیک هایی دارد که با آموزش صحیح و مطالعات بیشتر می تواند شما را به یک شطرنج باز خوب تبدیل کند. شطرنج سن نمی شناسد. شما در هر سنی باشید می توانید بازی کنید.
اولین گام برای یادگیری باید به کلاس های شطرنج که زیر نظر فدراسیون تشکیل می شود بروید و تعیین سطح کنید. شطرنج در سه سطح آماتور، متوسطه و پیشرفته است که هر سطحی آموزش و تاکتیک های خاص خود را دارد. بهترین کتاب برای شروع شطرنج آماتور و متوسطه به اسم مایزلیس است. پیشنهاد می شود به تمامی شطرنج بازها حتما این کتاب را مطالعه کنند.
کلاس های عمومی برای آشنایی بیشتر شطرنج بسیار مفید است و حس رقابت پذیری خوبی برای شما به وجود می آورد و کلاس های خصوصی برای تخصصی شدن این رشته بسیار مفید و ارزشمند است. نکته آخر هم اینکه سعی کنید هر چه می توانید در مسابقات شرکت کنید و برد و باخت برای تان مهم نباشد. حتما بازی های خود را ثبت کرده و برای بررسی بیشتر از علت باخت خود به استاد نشان دهید تا علت باخت خود را جویا شوید. این حرکت برای پیشرفت شما بسیار تاثیرگذار است.

آموزش گام به گام


گفتگو با نادیا باقری قهرمان شطرنج کشور و نایب قهرمان آسیا و سوم جهان
خودتان را معرفی کنید.
- نادیا باقری طالقانی هستم . از پنج سالگی شطرنج را به صورت تفریحی از دایی ام یاد گرفتم و با ترغیب ایشان شطرنج را در سطوح حرفه ای زیر نظر استاد مهران حق شناس که معرف حضور همه علاقمندان شطرنج است آموختم. در مسابقات استانی، کشوری، آسیایی و جهانی عناوین زیادی را کسب کرده ام از جمله:مقام اول کشور، مقام دوم مسابقات آسیایی هند، مقام سوم جهانی آنتالیا و عناوین مختلف دیگر.


تعریف تان از شطرنج چیست؟
- شطرنج مثل زندگی است، مثل یک جبهه جنگ. دو طرف با هم بازی می کنند و هر کس طرحی می ریزد و هر طرحی جواب بدهد آن بازی را می برد. اگر دو لشگر هزار نفره جلوی هم قرار گیرند، یک نفر از آن لشکر جلو برود و با هزار نفر مقابله کند هیچ نتیجه ای نمی گیرد. در شطرنج هم همینطور است. در زندگی هم باید کاملا با برنامه و آینده نگری حرکت کرد و هر کاری که می خواهیم کنیم با یک طرح و ایده همراه باشد.

برای یادگیری یک فرد مبتدی چه پیشنهادی دارید؟
- برای یاد گرفتن شطرنج بهتر است از سنین پایین شروع کنیم مثلا شش الی هفت سالگی مناسب ترین زمان است. پیشنهاد من این است که اول به صورت عمومی وارد کلاس های شطرنج شوید و با فراگیری از علم شطرنج و تئوری شطرنج خود را به سطوح بالاتری رسانده و شرکت در مسابقات داخلی و کشوری و حتی بین المللی سطح خودمان را بالاتر ببریم.
کلاس های خصوصی با اساتید بین المللی باعث پیشرفت چشمگیری برای هر شطرنج باز در هر مقطعی است که مطمئنا هزینه مالی را در پیش دارد ولی ارزشش را دارد.
شطرنج ورزش بسیار پیچیده است. من بارها شده سر یک حرکت حدود 30 دقیقه فکر کردم. فقط این نیست که یک حرکت انجام بدهید و مهره را جلو ببرید. باید تبعات آن حرکات را در حرکات بعدی در نظر بگیرید. در زندگی هم همینطور است. شما باید به فکر آینده خود باشید و با برنامه ریزی دقیق بتوانید آینده بهتری را برای خود بسازید.

منبع:تبیان
ویرایش وتلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آموزش آنلاین شطرنج حرفه ای , بازی شطرنج آنلاین حرفه ای , تکنیک های شطرنج حرفه ای , آموزش شطرنج نو نهالانچ , روش بازی شطرنج حرفه ای , دستورالعمل بازی شطرنج , شروع بازی شطرنج وينيا , شروع بازی شطرنج ويني , اموزش شطرنج با تصویر , آموزش شطرنج حرفه ای , اموزش شطرنج

گردآوری توسط بخش نکات مهم در ورزش سایت آکاایران
تبلیغات