راههایی برای رفع دردهای عضلانی بعد از ورزش


وقتی برای نخستین بار ورزش می کنید و با بازگشتن به خانه دوش می گیرید، تفریح و ورزش، کم کم مزه خود را از دست داده و جایش را به درد عضله می دهد، به طوری که تکان خوردن را برایتان غیرقابل تحمل می کند. با وجود اینکه ورزش کردن محاسن بسیاری دارد اما شما که برای نخستین بار ورزش کرده اید، به مشکلی دچار شده اید که هرکس هم جای شما بود، گرفتارش می شد.

بعد از ورزش

آیا با توجه به اینکه مدت های مدید عضلات تان را کم تحرک بار آورده اید، انتظار دارید که با حرکت های سنگینی که به یک باره به او تحمیل کرده اید، عکس العمل نشان ندهد. می دانید برای جلوگیری از این قبیل دردها و یا برای درمان آن باید چه کار کرد؟
بهترین راه برای شما این بود که ورزش را به طور مداوم ادامه می دادید تا دچار چنین شوک هایی نشوید که راه رفتن را برایتان بسیار مشکل سازد، به شکلی که انگار تصادف سنگینی کرده اید.
حال برای رفع این دردهای عضلانی، چند راه آسان پیشنهاد می شود که شاید دردتان را بهبود بخشد و در ضمن بدانید که از این پس چطور ورزش کنید و با عضلات تان کنار بیایید.
یکی از راه هایی که اغلب به ورزشکاران توصیه می شود، آن است که پیش از ورزش کردن، نقاطی را که می دانند ممکن است دچار گرفتگی شود، بپوشانند. پوشیدن پوشاکی از نوع چسبان کمک زیادی می کند.
اگر در حال ورزش کردن هستید و احساس می کنید که ماهیچه هایتان درد گرفته اند، سعی نکنید آن را نادیده بگیرید. بایستید و ادامه ندهید زیرا ممکن است به شدت آسیب ببینید.
● کشش عضلانی
اگر احساس می کنید کار از کار گذشته و عضله شما به شدت گرفته است، عضله را بکشید و آن را محکم ماساژ دهید. اگر ماهیچه پشت پایتان گرفته است، با یک دست آن را بکشید و با دست دیگر آن را ماساژ دهید. حتما متوجه گرفتگی به شکل یک گره سفت شده زیر پوست تان می شوید. آن را به سمت مخالف گرفتگی با دستان تان لمس کنید و بکشید.
● ورزش سنگین، ممنوع!
مراقب باشید. اگر دچار گرفتگی عضله شده بودید و اکنون حال تان بهتر است، فراموش نکنید چه دردی را تحمل کرده اید و به سرعت سراغ ورزش سنگین نروید. آرام آرام از نو شروع کنید.
اگر می دانید که هنگام ورزش از ماهیچه هایتان بیش از حد کار کشیده اید، بلافاصله یک دوش آب سرد بگیرید.
● استفاده از حوله داغ
ممکن است گذاشتن حوله داغ روی منطقه عضله گرفته احساس خوبی داشته باشد اما مطمئن باشید بدترین کاری است که می توانید در حق خود انجام دهید، گرما دردتان را در محل بیشتر می کند و اگر اصرار دارید که آن را گرم کنید، بیش از ۲۰ دقیقه این کار را ادامه ندهید.
● شوک به محل درد
کار دیگری که می توانید بکنید، شوک دادن به محل است. چهار دقیقه گرم کردن محل و یک دقیقه گذاشتن یخ پس از چهار روز جواب می دهد. آن گاه می توانید دوش آب گرم بگیرید.
● مصرف داروهای ضددرد
خوردن مسکن هایی همچون «ایبوپروفن» می تواند به دردتان کمک کند و آن را کمی تسکین ببخشد. از کرم های گرم یا سردکننده استفاده نکنید. آنچه در داروخانه ها به عنوان کرم های ورزشی برای گرفتگی عضلات فروخته می شود، به جز آنکه روی سطح پوست تان اثر بگذارد، هیچ کاری برای عضله شما نمی کند و در ضمن ممکن است پوست شما به آنها حساسیت داشته باشد.
● حرکت کنید
وقتی عضله شما گرفته است، سخت ترین کار برایتان تکان خوردن است اما بدانید که بسیار برایتان مفید است. پس بلند شوید و به آرامی برای ۲۰ دقیقه راه بروید.
● شنا کنید
یکی از راه های بسیار مفید شنا کردن است. آب سرد به عضله شما کمک بسیاری می کند و حرکت عضله در آب بسیار مفید است.
● ماساژ دادن، راهکاری موثر
به طور معمول ماساژ دادن عضلات گرفته به شما کمک خواهد کرد. اگر هوا سرد است حتما عضله گرفته را خوب بپوشانید.
در طول روز یک یا دو موز بخورید. پتاسیم موجود در آن می تواند از گرفتگی های عضله جلوگیری کند. نوشیدن شیر و آب به مقدار زیاد در طول روز را فراموش نکنید.


منبع:ویستا
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مشکل گرفتگی عضلات پا چگونه بر طرف میشود , چه راه حلی برای درمان گرفتگی عضلات پا , دلیل کوفتگی بدن و درد پشت بعد از خواب , در هنگام درد عضلانی میتوان ورزش کرد؟ , علت گرفتگي هاي عضلات پشت گردن و كمر , جلوگیری از گرفتگی بدن بعد از باشگاه , برای جلوگیری از گردن درد چکار کنم؟ , میوه جهت برطرف کردن کوفتگی عضله پا , بدون درد نداره واسه بازیکن بدن درد , برای رفع گرفتگی عضلات چه باید کرد , درمان گرفتگی عضلات پا بعد از ورزش , برای گرفتگی عضلات کمر چه باید کرد , سریع ترین روش ازبین بردن درد گردن , هنگام اسپاسمهای گردن چه باید کرد , با درد عضلات پس از ورزش چه کنیم؟ , تاثیر مانیتور بر درد گرفتن عضلات , علل بدن درد کوفتگی و درد عضله پا , گرفتگی عضله پا بعد از پیاده روی , جهت برطرف نمودن گرفتگی عضلات پا , برای تسکین درد عضلات چه بخوریم؟ , میوه هایی برای رفع گرفتگی عضلات , استفاده از کرم ها رفع درد عضلات , رفع گرفتگی عضلات بعد از باشگاه , عضلانی کردن بدن در کم ترین مدت , برای رفع بدن درد چه غذایی خوبه , درمان هایی برای رفع درد عضلات , ورزشهایی برای کاهش درد دوش ها , جلوگیری از گرفتگی ماهیچه صورت , درمان خانگی گرفتگی عضلات شانه , گرفتگی شدید عضلات پس از تمرین , بهترین پماد برای گرفتگی گردن , علت درد عضلانی در شمال ایران , درمان کوفتگی بدن بعد از ورزش , براي گرفتگي گردن چه بايد كرد , علت بدن درد شدید بعد از عطسه , درمان درد عضلات بعد از ورزش , درمان گرفتگی گردن در کودکان , رفع درد بدن بعد از بدنسازی , روش های نوین درمان دست درد , اسپاسم عضلات پشت کتف دارو , قرص برای گرفتگی عضله گردن , راه های رفع اسپاسم عضلانی , چرا بعد ورزش کمر درد دارم , زانو درد بعد از پیاده روی , کوفتگی بدن بعد از بدنسازی , درد ماهیچه ها و عضلات پا , برای درد کتف چه باید کرد , باز گردن گره عضلات ماساژ , علت کوفتگی و درد در عضله , درمان باز شدن عضله گردن , دارويي برايگرفتگي عضلات , درمان گرفتگی شدید عضلات , علت خام شدن عضلات بازو , راه هایی برای درد بدن , پماد گرفتگی عضلات کمر , گرفتگی ماهیچه پا ورزش , جلوگیری از درد ماهیچه , برطرف کردن درد عضلانی , رفع مشکل جلو رفتن بدن , درد عضلات بعد از ورزش , دعای مناسب برادردشونه , گرفتگی عضلات بعد ورزش , درد بازو بعد از ورزش , روش رفع گرفتگی عضلات , درد عمومی عضلات بدن , بدن درد بعد از خواب , درمان دردهای عضلانی , از بین بردن درد بدن , قرص باز کردن عضلات , درد بدن در محل کار , درد ماهیچه های دست , درد های عضلات پشت , ورزش برای بدن درد , گرفتگی سریع عضلات , انواع درد های بدن , تب با گرفتگی گردن , گرفتگی گردن با تب , خستگی و درد عضلات , پماد گرفتگی عضلات , قرص گرفتگی عضلات , درمان خام شدن پا , پماد برای کوفتگی , قر برای درد بدن , قرص گرفتگی گردن , درمان درد عضلات , درد شدید عضلانی , قرص گرفتگی عضله , حرکت درد در بدن , درد بعد از ورزش , رفع بدن گرفتگی , آلترونی عضلانی , بعد از ورزش پا , باز کردن عضلات , مسکن درد عضله , کشش عضلات بدن , دل زدن ماهیچه , خواب بعد ورزش , درمان بدن درد , بدن درد ورزش , کاهش درد بدن , درد عضلات پا , درد عضلات پا , تسکین گرفتگی , کوفتگی عضلات , درد عظلانی , کرم گرفتگی , درد عضلانی , گرفتگی بدن , درد عضلات

گردآوری توسط بخش نکات مهم در ورزش سایت آکاایران
تبلیغات