loading...

آکاایران: Warning: strpos(): Empty needle in /home/asemooni/public_html/wp-includes/media.php on line 1088

بازیهای المپیک

آکاایران: تاریخچه بازیهای المپیک زمستانی

بازی های المپیک زمستانی در اصل بازی های ورزشی روی یخ و برف است که هر چهار سال یکبار در فصل زمستان برگزار می شود. این المپیک ورزشی به مانند بازی های المپیک تابستانی تحت نظارت کمیته بین المللی المپیک (IOC) اجرا می شود.

تاریخچه

به گزارش آکاایران: زمانی که کمیته ی بین المللی المپیک (آی . اُ. سی.) در سال ۱۸۹۴ تاسیس شد، یکی از ورزش های پیشنهادی به آن برای برگزاری در المپیک، ورزش اسکیت روی یخ بود. اسکیت روی یخ تا سال ۱۹۰۸ در المپیک جایی نداشت. این ورزش برای اولین بار در المپیک ۱۹۰۸ لندن رسمن به بازیهای المپیک تابستانی پیوست. در المپیک لندن رشته ی اسکیت روی یخ در بخش پاتیناژ نمایشی برگزار شد و اولریش سالشو سوئدی و مادگه سیرز از انگلستان موفق به کسب عنوان قهرمانی در بخش انفرادی شدند.
سه سال بعد شاهزاده ی ایتالیایی، اوجنیو برونتا دوسیو، به کمیته ی المپیک پیشنهاد کرد تا یک هفته از زمان المپیک تابستانی ۱۹۱۲، که در استکهلم برگزار می شد، را به انجام بازیهای زمستانی اختصاص دهد. اما مسئولان برگزاری این بازی ها با چنین ایده ای مخالفت کردند.
این ایده چهار سال بعد برای المپیک ۱۹۱۶ که در برلین برگزار می شد نیز مجدداً پیشنهاد گردید، اما این بار با مخالفت کمی روبرو شد و مسئولین در نظر گرفتند تا یک هفته ی زمستانی را به بازیهای تابستانی ۱۹۱۶ اختصاص دهند. ورزشهایی که در این هفته برگزار می شدند اسکی سرعت، اسکیت نمایشی (پاتیناژ)، هاکی روی یخ و پرش با اسکی بودند.
المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ (بلژیک) اولین المپیکی بود که بعد از جنگ جهانی اول برگزار شد. این المپیک دارای هفته ی زمستانی نبود، اما اسکیت روی یخ و هاکی روی یخ نیز در آن انجام می شد. سال بعد، در کنگره سالانه آی . اُ. سی.، مسئولان این کمیته تصمیم براین گرفتند که بازی های المپیک ۱۹۲۴ که در شهر شامونی فرانسه برگزار می شد، دارای هفته ی بین المللی بازیهای زمستانی باشد. هفته ی ورزشهای زمستانی در بازیهای ۱۹۲۴ برگزار شد که اتفاقن با استقبال خوبی هم همراه بود.
در کنگره ی سال ۱۹۲۵، کمیته ی بین المللی المپیک به این نتیجه رسید که بازیهای زمستانی را بطور جداگانه و تحت المپیکی مجزا و با نام بازی های المپیک زمستانی، هر چهار سال یکبار، برگزار کند. المپیک ۱۹۲۴ شامونی توسط کمیته ی بین المللی المپیک به عنوان اولین المپیک زمستانی شناخته می شود.

 

ایران در بازی های المپیک زمستانی 

ایران در بازی های المپیک زمستانی ۱۹۹۸ پس از ۲۲ سال غیبت در این دوره که در ناگانو ژاپن برگزار می شد تنها با یک ورزشکار به نام حسن شمشکی در رشته اسکی آلپاین شرکت نمود.
که رتبه 30 را در این بازی ها به خود اختصاص داد.

منبع :

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات