loading...

تیله بازی

آکاایران: معرفی ورزش قدیمی، تیله بازی

آکاایران: یکی از زمینه های فرهنگی که کمتر بدان توجه می شود بازی های مردم و به ویژه بازی های کودکان است. یادمان باشد در گذشته های نه چندان دور، تقریبا هیچ یک از بازی ها و امکانات سرگرمی و تفریحی امروزی مانند تلویزیون و سینما و گوشی های تلفن دستی (!) و مانند آنها وجود نداشته است. زنده یاد مرتضی راوندی یکی از جلدهای کتاب خود به نام «تاریخ اجتماعی ایران» را به بازی ها و سرگرمی های مردم ایران در درازنای تاریخ تخصیص داده است. اما من امروز می خواهم از تجربه ی شخصی بگویم.

به گزارش آکاایران: یکی از بازی های بسیار کهن در ایران زمین و میان ایرانیان تیله بازی است که در زیر قدیمی ترین سندی را که من از آن می شناسم برایتان می آورم. امروزه گویا به خاطر گسترش بازی های رایانه ای و تصویری و «پیشرفت»های بشری دیگر این گونه بازی ها – دست کم در شهرهای بزرگ ایران – «اُفت شخصیت» دارد و کسی به طرف شان نمی رود و همه باید با نینتندو (Nintendo) و سگا (Sega) و امروزه با پلِی استیشن (PlayStation) و ایکس.باکس (Xbox) و مانند آن بازی کنند. البته شاید اگر در بازیهای قدیمی در شهرهای فرنگ رایج شود و نشانه ی پیشرفت بشود باز مردم شهرنشین ما به آن روی بیاورند. بگذریم.

تیله بازی همان طور که از نامش روشن است با گوی هایی انجام می شود که به آن تیله می گویند. در زمان ما این گوی ها شیشه ای هستند و در درون آنها پره هایی وجود دارد که گاه تعداد آنها جزو امتیازها و برتری های تیله به شمار می آید و مثلا تیله ی شش پر یا پنج پر جذابیت و کشش خاصی دارد. هم چنین اندازه ی تیله نیز مهم است. نوع بزرگ تیله را «تیله ی گاوی!» می گویند که معمولا در مشت جا می شود و دو سه برابر تیله ی معمولی است.

تیله بازی

تیله ی معمولی و تیله گاوی!

در این بازی گودال هایی روی زمین خاکی کنده می شود که به آنها گود یا گولو (گود کوچک) می گویند. هدف از بازی، انداختن تیله ها در گولو است. یک شیوه ی این بازی چنین است:

بر روی زمین چند گولو (دو یا سه یا بیشتر) به فاصله ی پنج شش گام از هم می کنند و دو بازیکن از فاصله ای تیله های خود را روی زمین بازی می اندازند. باید طوری تیله را انداخت که در جای مناسب و نزدیک به گولوهای بیشتری باشد یعنی به اصطلاح در جای استراتژیک بیفتد. هدف هر کس انداختن تیله ی خود درون گولوها است و اگر کسی گولوهای بیشتری را بگیرد (یعنی یک بار تیله اش را درون آن گولو برساند) برنده ی آن دور بازی می شود. اگر کسی گولویی را بگیرد دیگر بازیکن دوم نمی تواند آن گولو را بگیرد و امیتاز آن را از دست داده است. پس از گرفتن هر گولو باید از آن بیرون آمد و به سوی گولوهای دیگر نشانه رفت. اگر هم تعداد گولوهای هر بازیکن با دیگری برابر باشد نتیجه ی آن دور برابر است. وقتی همه ی گولوها گرفته شدند دور بعدی آغاز می شود.

برای راندن تیله و رساندن آن به گولو یک انگشت (معمولا انگشت اشاره یا میانی) را پشت آن می گذارند و انگشت اشاره یا میانی دست دیگر را روی این انگشت می گذارند. بعد با رها کردن انگشت زیرین، به تیله ضربه می زنند تا به سوی گولو برود. یک روش دیگر راندن تیله به اصطلاح «شان» زدن است. به گمان من شان کوتاه شده ی «نشان» است. زیرا در این روش انگشت کوچک را روی زمین می گذارند و شست را روی هوا می برند و با انگشت اشاره یا میانی و شست دست دیگر تیله را نشانه گیری و با انگشت میانی تیله را با شدت پرتاب می کنند. گاه می توان پیش از شان زدن، وجب هم گرفت و تیله را یک وجب جلوتر برد. این کار را «وجب شان» می گویند. گاهی اول بازی قرار گذاشته می شود که «وجب شان» قبول است یا نه یعنی می شود پیش از شان زدن وجب گرفت یا نمی توان وجب را با شان ترکیب کرد.

تیله بازی

می توانیم در حین بازی، تیله ی بازیکن دیگر را هم با تیله ی خودمان بزنیم که این زدن هم جزو امتیازها می شود و بخش مهم و هیجان انگیز بازی است.

اگر شمار بازیکن ها بیش از دو نفر باشد باید برای پرتاب آغازین تیله نوبت گرفت. معمولا نوبت گرفتن بدین صورت اعلام می شود که نفر اول می گویند «پیش ام». نفر دوم می گوید «دو پیش ام» و نفر سوم می گوید «سه پیش ام» و همین طور تا آخر. نفر آخر را هم می گویند «قاق» که به معنای آخر شدن است.

اصطلاح دیگری که برای فراخواندن رقیب به بازی به کار می رود «غِلیدن» و یا شکل «حرفه ای»تر آن «بشغلیدن» است که از غل و غلتاندن می آید اما گاهی به اشتباه آن را با قاف می نویسند. کسی که مبارز می طلبد می گوید «بِغِلیم؟» یا «بِشغِلیم؟» یا «می غِلی؟» یا «می شغِلی؟» طرف هم در پاسخ می گوید «بشغِلیم».

اما کهن ترین سندی که من از این بازی در ایران می شناسم به حکایتی از زمان رودکی سمرقندی، شاعر بزرگ سده ی چهارم هجری/دهم میلادی برمی گردد. در تذکره ها آمده است که روزی رودکی در شهر بخارا چند کودک را دید که چهارمغز [=گردو] بازی می کردند. جمعی از مردم، شیفته ی ظرافت و هیجان کودکانه، به دور ایشان گرد آمده بودند. رودکی به جمع آنان پیوست. کودکی شیرین زبان ضمن غلتاندن گردو با سخنانی موزون، اشتیاق خود را برای افتادن آن در گودال کوچکی – که به این منظور کنده بودند – بیان می داشت و می خواند: «غلتان غلتان همی رود تا بُن گود». حرکت ملایم گردو به سوی گود و انتظار و هیجان بازی و شیرینی رفتار کودک که همه را فریفته ی خود ساخته بود، چنان در طبع نازک شاعر اثر کرد که از آن پس رباعی های بسیاری بر این وزن و آهنگ سرود. البته این داستان را سرآغاز سرودن رباعی دانستن شاید درست نباشد. زیرا رباعی از قالب های شعری کهن ایرانی است و به احتمال فراوان پیش از رودکی نیز رباعی سروده می شده است. منظورم این بود که دست کم از زمان رودکی کودکان این بازی را می کردند و در آن زمان از گردو سود می جستند. گذشته از گردو، در قدیم از گوی های سنگی و گِلی و سفالی و مانند آن هم استفاده می شده است.

تیله بازی

واژه شناسی و ریشه شناسی

اما کمی به بحث زبانی بپردازیم. به نوشته ی فرهنگ دهخدا شکل های دیگر واژه ی «تیله» عبارتند از:

– تَشیره: گلوله ای را گویند که از سنگهای الوان و سخت سازند و بدان بازی کنند. و آن را تیره با یای مجهول نیز گویند.

گویا این شکل اصلی واژه بوده است. شاید صدای ش در تشیره افتاده و به تیره تبدیل شده و روشن است که بین «تیره» و «تیله» تبدیل صدای «ر» به «ل» صورت گرفته است که در زبان پارسی نمونه فراوان دارد. شکل دیگری که در دهخدا نیامده و با این شکل مربوط است تیشله یا توشله است که در زبان مردم خراسان به کار می رود. به گمان من تشیره شاید با واژه های تاش و تاشیدن و تراشیدن همریشه باشد. زیرا در توضیح تیله در دهخدا نوشته شده «خرده ی سفال، سفال شکسته».

 شما چقدر از تیله بازی خاطره دارید؟ 

 

برای آشنایی با ورزش بولینگ روی لینک زیر کلیک کنید:

معرفی ورزش بولینگ

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

جام جهانی تیله بازی , ورزشی قدیم

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات