loading...

خستگی بی جهت با ورزشهای سنگین - آکا
 

هیچگاه فراموش نکنید که سلامتی عمومی با تناسب اندام فرق دارد. در این میان فعالیت موجب سلامتی می شود در حالی که انجام ورزشها و نرمشهای خاص موجب تناسب اندام می شود. برای بسیاری افراد رعایت و ادامه برنامه ورزشی منظم و مداوم کاری بسیار سخت است.

تحقیقات انجام شده در سال 1990نشان می دهد که 7 نفر از هر 10 نفر مرد و 8 نفر از هر 10 نفر زن به اندازه کافی ورزش نمی کنند و این ارقام با آمار فعلی کشورهای توسعه یافته نیز تناسب دارد.

در واقع زندگی سالم و رشد مناسب جسمی در گرو فعالیتهای بدنی ملایم و متناسب است، پس به جای اینکه فکر کنید چه نوع ورزشی برای سلامتی شما مفید است ببینید چه مقدار فعالیت دارید.

تناسب اندام در ارتباط با مفهوم ظرفیت کار جسمی یا فیزیکی بدن می باشد، به عبارت دیگر یعنی بدن شما تا چه حد توان انجام کار دارد. این کار را در آزمایشگاه می توان از طریق انرژی تولید شده توسط فرد با توجه به ضربان قلب منظم یا از طریق ارزیابی میزان دویدن فرد با استفاده از دستگاه های دوی ثابت اندازه گیری کرد. در ضمن تناسب اندام را می توان با توجه به مولفه هایی نظیر  انعطاف پذیری و قدرت مورد ارزیابی قرار داد.

خستگی بی جهت با ورزشهای سنگین - آکا

شما برای انجام بسیاری از ورزشها در سطح پیشرفته وحرفه ای مانند فوتبال، بسکتبال، شنا، تنیس و... باید اندامی ورزیده و متناسب داشته باشید اما سلامتی مفهومی گسترده تر دارد که عبارت است از "عدم ابتلا به هرگونه ناراحتی و درد یا بیماری جسمی و یا روحی به منظور برقراری ارتباط اجتماعی  بهتر و موثرتر".

البته در بسیاری از موارد سلامتی و تناسب اندام در کنار هم و در ارتباط با یکدیگر قرار دارند اما جدا از همدیگر هستند برای مثال می توان اندامی ورزیده و متناسب داشت و فوتبال بازی کرد اما از یک مشکل سلامتی مانند اعتیاد و استعمال دخانیات نیز در رنج بود.

آگاهی از تفاوت میان سلامتی و تناسب اندام از این جهت حائز اهمیت است که میزان فعالیت و ورزشی که شما نیاز دارید تا سلامت باشید عموما کمتر از آن چیزی است که برای تناسب اندام نیاز دارید.

مخلص کلام اینکه اگر شما خواهان داشتن اندامی متناسب هستید باید از برنامه ورزشی خاص و منظمی پیروی کنید که این برنامه در بسیاری از شرایط نیازمند استفاده از دستگاه های ورزشی یا امکانات خاص می باشد.در شرایطی نیز برای رسیدن به تناسب اندام نیاز به ورزشهای زیاد و طولانی مدت دارید اما در این میان سعی کنید با توجه به هدفتان و همچنین مشاوره با پزشک متخصص باعث خستگی بی جهت عضلات بدن نشوید.

                                                                                                                                                          

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات