loading...

 افزایش دمای بدن

وزرش در هوای گرم - آکا

افزایش دما از عوامل مهم محیطی در ورزش است. در برخی از رشته های ورزشی مانند دو استقامت موارد قابل توجهی از مرگ به علت آسیب های گرمایی ایجاد شده است.

 تبادل گرمایی :

دمای بدن با اندکی نوسان حدود 37 درجه سانتی گراد است. برای حفظ دامنه طبیعی درجه حرارت باید میزان دفع حرارت با تولید و جذب آن برابر باشد. جذب گرما به وسیله تشعشع از طریق خورشید یا دیگر اجسام گرم حاصل می شود. در تمرین های سخت و کوتاه مدت تولید حرارتگاه 16 – 10 برابر مقدار پایه افزایش می یابد.

روش های دفع حرارت عبارتند از : تشعشع یا تابش، هدایت، انتقال، تبخیر، تبخیر نامحسوس، از دسترفتن آب از مجاری تنفسی، تعریق.

 تاثیر هوای گرم در فعالیت های بدنی :                             

هر قدر محیط گرم تر باشد به همان اندازه جریان خون پوست بیشتر و حجم خون عضلات کمتر خواهد بود.این کاهش جریان خون عضلانی به مفهوم جذب اکسیژن و مواد سوختی کمتر و دفع اندک مواد زاید در عضلات است بنابرین فردی که با ظرفیت کم قلبی – عروقی در هوای گرم فعالیت می کند ابتدا در اندام هایش احساس رخوت وسنگینی می کند سپس نشانه های خستگی مفرط، سرگیجه شدید، استفراغ،درک نادرست از محیط اطراف و سرانجام شوک ظاهر می شود.

در افراد ورزیده ظرفیت قلبی _ عروقی بالا است در نتیجه فرد می تواند خون مورد نیاز عضلات و نواحی زیر جلدی را تامین کند. در این افراد آستانه تعریق کمتر و قابلیت عرق ریزی بالاست. در این حالت بدن سریع تر خنک می شود، بازگشت وریدی افزایش می یابد، برون ده قلب بدون تغییر باقی می ماند یا افزایش می یابد در نتیجه این افراد در محیط گرم علایم کمتر و عملکرد ورزشی بهتری خواهند داشت.

نتایج حاصل از مطالعات انجام شده نشان می دهد که زنان تحمل ورزش کردن در گرما و خو گرفتن به آب و هوا را کمتر از مردان دارند

 تفاوت مردان و زنان در تحمل گرما :

برخی از تحقیقات نشان می دهد که زنان آسیب پذیری بیشتری نسبت به گرما دارند اما در این تحقیقات اغلب مردانی با آمادگی جسمانی بالا و زنانی با آمادگی جسمانی پایین را با یکدیگر مقایسه شده بودند. از آنجاکه کارآیی دستگاه قلب و عروق مهمترین عامل فیزیولوژیکی در تحمل افراد برای اجرای ورزش در گرما به شمار می آید تحقیقات دیگری انجام شد که در آن مردان و زنانی با یکدیگر مقایسه شدند که کارایی قلب و عروق یکسانی داشتند. در این تحقیقات تحمل گرما در بین زنان و مردان یکسان نشان داده شد.

وزرش در هوای گرم - آکا

توانایی دفع گرما در ورزش های دو و میدانی به خصوص رشته های استقامتی امری حیاتی است. با این تصور که زنان در این زمینه تحمل کمتری دارند در گذشته ممنوعیت هایی در انجام ورزش های استقامتی در نظر گرفته می شد اما امروزه مشخص شده است که بسیاری از شاخص های تاثیر گرمای زیاد مانند بالا رفتن دمای مرکزی بدن و تعداد ضربان قلب به توان هوازی شخص بستگی دارد نه شدت ورزش کردن.

نتایج حاصل از مطالعات انجام شده نشان می دهد که زنان تحمل ورزش کردن در گرما و خو گرفتن به آب و هوا را کمتر از مردان دارند. میزان تعریق زنان بیش از مردان است و همچنین در پاسخ به هوای گرم میزان ضربان قلب زنان بیش از مردان افزایش می یابدکه این امر در تحمل پذیری آنها موثر است در نتیجه عامل اصلی تحمل پذیری زنان در گرما به سطح کارایی قلبی عروقی آنان بستگی دارد.

 تحمل گرما در نوجوانان :

نوجوانان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض آسیب های گرمایی قرار دارند. دلیل این امر احتملا تفاوت های جسمی آنان نسبت به بزرگسالان است. برای مثال میزان تعریق نوجوانان نسبت به برزگسالان کمتر است، آنها اغلب به اندازه کافی مایعات نمی نوشند و به علایم اولیه آسیب های گرمایی اهمیت نمی دهند همچنین توانایی قلبی و عروقی در نوجوانان کمتر است با این وجود نوجوانان می توانند با ورزش در هوای گرم سازش یابند اما سرعت و میزان سازش آنها کمتر از بزرگسالان است.

موارد بالینی آسیب های گرمایی شامل ورم گرمایی، اسپاسم دست و پا،سنکوپ ناشی از گرما،گرفتگی عضلانی گرمایی، خستگی گرمایی و گرمازدگی است.

گروه ورزش تبیان/ خانم خاموشی

تنظیم:سعید آقازاده

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات