loading...

دست یابی به فوتبال حرفه ای

طرح سازندگی فوتبال - آکا

تعریف فوتبال حرفه ای

هرکس درهررشته ای که بخواهد به مهارت و تخصص عالی برسد می بایست به صورت حرفه ای آن را دنبال نماید. بنابراین فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران بسیارعلاقمند است که ورزش فوتبال قهرمانی را به درجه عالی تخصصی برساند تا هم نوجوانان و جوانان وهم خانواده های عزیز ایشان بتوانند به ورزش قهرمانی دلخواه خود دست یابند وهم بتوانند از این تخصص ورزشی به ایجاد درآمد زندگی برای خود خانواده خود و کشورمان برسند و در کنار دستیابی به این تخصص ورزش قهرمانی بتوانیم بر اثر موفقیت های آسیایی و جهانی و المپیک در کلیه رده های سنی باعث وحدت و غرور ملی برای ملت ایران شویم.

مطالعه تاریخ فوتبال حرفه ای جهان در طی حدود 100 سال گذشته نشان داده است که بر اثر تولید هنر و فن فوتبال در جهان بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان در سازمان و تشکیلات به فوتبال حرفه ای مشغول هستند و از این حرفه و هنر معیشت زندگی بسیار آبرومندانه خود را اداره می کنند.

جالب این است که حرفه فوتبال برای کلیه نسلها و ملل جهان خصوصاً آنهایی که فقیرتر هستند خدمات ارزنده ای نموده است به طوری که رشد هنر و فن و مهارت این ورزش تخصصی، ورزشکاران را به رفاه، محبوبیت و خوشنامی می رساند.

برای دستیابی و کشف استعدادها در بین نونهالان و نوجوانان و جوانان در یک استان بزرگ مثل تهران باید از سیاستهای سرمایه گذاری عمومی مردم نهایت بهره وری را نمود. جهت دستیابی به ثروت ملی خصوصاً برای سازمانها یا اشخاصی که میلیاردها تومان سرمایه گذاری کلان نموده و ورزشگاه ساخته اند تا باشگاهی را تاسیس نمایند و جوانان را به محیط سالم ورزش سوق دهند، باید از استعدادهای پنهان ایشان نهایت استفاده را بنماییم.

منطق و تجربه گرانبهای فوتبال حرفه ای این را می گوید که مسابقات پایه و زیر بنایی باید در بین باشگاههایی که دارای ورزشگاه اختصاصی هستند در کلیه رده های سنی از 18 ساله گرفته تا زیر 21 سال ویژه پسران و دختران علاقه مند به فوتبال تخصصی در فصل تابستان انجام دهند و مدیریت هیئت فوتبال تهران هر چه زودتر در این امر بسیار مهم فوتبال زیر بنائی اقدام نماید.

طرح سازندگی فوتبال - آکا

با دعوت از کلیه مدیران باشگاههای صاحب امتیاز و مالکیت و شناسائی هر یک از باشگاهها کمک بسیار فراوانی به مربیان سازنده خواهد شد که در صورت نداشتن زمین تمرین برای بازیکنان تحت تعلیم خود مدیریت باشگاهها از این مربیان سازنده استقبال خواهند نمود و بازیکنان و مربیان، دارای امکانات زمین تمرین و وسائل مورد نیاز آموزشی خود خواهند شد.

بهترین و شایسته ترین نام برای این باشگاهها به منظور تشویق سایر سرمایه گذاران آینده در ساخت و ساز باشگاهها که دارای امکانات تمرین و مسابقه هستند، اتحادیه سازندگان فوتبال حرفه ای زیر 21 سال باشگاههای تهران است که البته این اتحادیه باید دارای اساسنامه جدید باشد که قابل تدوین است.

الف- تمام استراتژی پیشرفته فوتبال کشورمان تقویت باشگاههای دارای امکانات و تاسیسات، خصوصاً سرمایه کلان آن درالویت اول است که دارای ورزشگاه اختصاصی می باشند.

هدف اصلی اجرای این طرح، سازندگی فوتبال کشور در سطح استاندارد فیفا است. تجربه اجرایی باشگاههای قدیمی که دارای ورزشگاه اختصاصی جهت انجام مسابقات و پرورش استعدادهای بسیار هستند، روشن است.

اسامی باشگاههایی که دارای تشکیلات و ورزشگاه اختصاصی هستند، به شرح ذیل است:

1- باشگاه راه آهن.2- باشگاه شاهین.3- باشگاه تهران جوان.4- باشگاه پویا( بوتان سابق).5- باشگاه آرارات.6- باشگاه نفت.7- باشگاه استقلال.8- باشگاه پرسپولیس. 9- باشگاه اتکا.10- باشگاه سایپا.11- باشگاه پیکان.12- باشگاه هما.13- باشگاه بانک ملی . 14- باشگاه دخانیات.15- باشگاه پاس.16- باشگاه عقاب.17- باشگاه نیروی زمینی.18- باشگاه برق تهران.

ب- این باشگاههای سازنده در پنج رده سنی زیر10 سال زیر12 سال، زیر14 سال، زیر16 سال، 19 سال و زیر21 سال به طور دائم در تعطیلات رسمی کشور خصوصاً پنجشنبه ها و جمعه ها مسابقات خود را با مدیریت اجرایی خود هیئت فوتبال انجام می دهند و کلیه کمک های مردمی و عواید ناشی از فروش بلیت ورودی مسابقات متعلق به خود باشگاهها است.

شرایط انجام مسابقات به صورت رفت و برگشت در تهران و در مناطق مختلف شهرداریها است و بر حسب برنامه ریز و قرعه کشی از قبل تعیین شده، برگزار می شود.

3- قوانین اجرایی مسابقات طبق مقررات فدراسیون فوتبال است.

4- کمیته اجرایی این مسابقات توسط نمایندگان تام الاختیار باشگاههای شرکت کننده که با رأی گیری مدیریت هیئت فوتبال می است، صورت خواهد گرفت.

5- کلیه باشگاهها حق دارند هر یک از بازیکنان استاندارد خود را به باشگاههای لیگ بزرگسالان کشور یا باشگاههای خارج از کشور به فروش برسانند تا از محل درآمد فروش بازیکنان خود کمکی به باشگاهها صورت گیرد.

6- تمام باشگاههای شرکت کننده، از مقررات و آیین نامه ای که توسط خود نمایندگان باشگاهها تدوین خواهدشد، تبعیت خواهند نمود.

7- هر یک از باشگاههای عضو اتحادیه می توانند جهت تشویق وپیشرفت فن و هنر، بازیکنان و مربیان را با بازاریابی بین المللی چه به صورت فردی و چه گروهی یا تیمی را به خارج از کشور به فروش برسانند.

8- هیئت اجرایی مسابقات توسط خود باشگاهها طی یک مجمع عمومی عادی یا فوق العاده تعیین و تصویب می گردد.

9- اداره امور مسابقات باشگاههای حرفه ای، به عهده میزبان خواهد بود و میزبان حق دارد برای ورود علاقه مندان، بلیت مسابقات را به فروش برساند و کمکی به هزینه باشگاه خود بنماید.

امید است مدیریت محترم فدراسیون فوتبال، هیئت فوتبال تهران را همراهی کند و به پیشنهادات سرمایه گذاران در باشگاهها توجه نمایند تا با اجرای صحیح فوتبال حرفه ای مقدمات و تجربه خوبی برای سایراستان های علاقه مند فراهم گردد.

طرحی از کارشناس و مدرس فیفا

 پرویز ابوطالب

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات