پژوهش های ورزشی


قضاوت فریدون اصفهانیان یک میزان و یکنواخت نیست. این داور در مواقعی خوب و قانونمند است و در مواقعی دیگر قوانین را رعایت نمی کند و با حرکات دقایق قبل خود هماهنگ نیست. در بازی استقلال – ابومسلم اصفهانیان در دقایق 67 به محمد نوازی ، 73 به داریوش یزدانی ، 78 به ایمان رزاقی راد ، 81 به وحید مظاهری ، 86 به امیر حسین صادقی و سوم وقتهای تلف شده نیمه دوم به داود سید عباسی اخطار داد.

تمام این اخطارها به جز اخطاری که او به نوازی داد کاملاً درست و قانونی بود. اخطاری که داور به نوازی داد به این دلیل درست نبود که باید به خاطر خطای شدید روی بازیکن حریف با کارت قرمز روبرو می شد. در دقیقه 79 هم زمانی که یزدانی پیراهن بازیکن حریف را کشید و داور به نشانه خطا در سوت خود دمید، یزدانی توپ را به نشانه اعتراض به تصمیم داور به زمین کوبید ولی داور هیچ اخطاری به او نداد .

مطالب آموزشی و علمی

در حالی که اعتراض به رأی داور حداقل یک اخطار دارد. اگر یزدانی اخطار دوم را می گرفت باید اخراج می شد اما ندادن اخطار به او باعث شد کار داور خراب شود. صحنه مشکوک دیگری که در این مسابقه وجود داشت در دقیقه 80 اتفاق افتاد . در این دقیقه مدافع ابومسلم تکل زد و پایش به مهاجم استقلال – که فکر می کنم عنایتی بود – خورد. او چون توپ را نزده بود داور باید خطا می گرفت در حالی که اعتقاد داشت بازیکن استقلال خودش را روی زمین انداخته است . به هر حال به خاطر نزدیکی داور به آن صحنه حق را به اصفهانیان می دهم .

ورزشی

در مورد کمکهای اصفهانیان باید بگویم اگر گل اول ابومسلم در شرایط آفساید به ثمر رسیده باشد باز هم شهامت و کار رجب لو قابل تقدیر است و آن را تحسین می کنم . البته از صحنه های تلویزیونی کاملاً مشخص نبود که آفساید بود یا نه اما کارشناسان عالی رتبه فیفا می گویند در مورد صحنه یی که کمک داوران به آفساید بودن یا نبودن آن شک دارند ، آفساید نگیرند و شانس را به مهاجم بدهند زیرا با این کار امکان دارد یک گل زده شود که این مسأله به نفع فوتبال است ، زیرا به ثمر رسیدن گل بر جذابیت بازی می افزاید . اگر هم کمک داور اشتباه کند ایرادی ندارد چون یک باز در مورد این تیم اشتباه می کند و بارهای دیگر در مورد تیم های دیگر .

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات