loading...

نتایج یک پایان نامه نشان می دهد: هماچوری به دنبال ورزش و تحرک بدنی خوش خیم بوده و می توان با اخذ شرح حال دقیق از نحوه ایجاد آن ضمن رفع نگرانی والدین از صرف هزینه های بی مورد جلوگیری کرد.

به گزارش سرویس پایان نامه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پایان نامه پژمان غیائی و وحید شاه نظری با عنوان « آیا تحرک بدنی در ایجاد هماچوری بدون علت در بچه ها موثر است؟» آمده است: در تمامی سنین شیوع هماچوری پس از ورزش، بعد از ٢ ساعت استراحت و بعد از ٢٤ ساعت به صورت یکسان بوده و تفاوت فاحشی بین سنین و شیوع هماچوری دیده نمی شود البته شیوع هماچوری پس از ورزش در پسران بیشتر از دختران است، در مطالعات انجام شده نیز زنان کمتر از مردان هماچوریک شده اند.

در این پژوهش ٢٠٠ دانش آموز از دو مدرسه پسرانه و دخترانه به طور مساوی انتخاب شدند و براساس پایه تحصیلی یکسان شدند (هر جنس در هر پایه ١٠ نفر ) سپس نمونه اول اخذ شد اگر این نمونه هماچوریک بود از مطالعه حذف می گردید. از بقیه افراد پس از فعالیت بدنی ( حدود ٢٠ دقیقه ) نمونه دوم، پس از ٢ ساعت استراحت نمونه سوم و پس از ٢٤ ساعت نمونه چهارم ( تنها افرادی که نمونه سوم مثبت داشتند) اخذ گردید و اگر فردی پس از این مرحله هماچوریک باقی مانده بود، توسط سونوگرافی مورد بررسی دقیق قرار می گرفت.

نتایج این تحقیق که با راهنمایی دکتر هوشنگ باب الحوائجی در دانشگاه علوم پزشکی همدان تهیه شده، می افزاید: ٢ درصد از دانش آموزان در این بررسی مبتلا به هماچوری بودند.

در این بررسی، ٢/٨٦ درصد دانش آموزان پس از ورزش دچار هماچوری شدند که پس از استراحت در اکثر آنان این مشکل مرتفع شد و تنها در ٦/٧ درصد این مشکل پس از ٢٤ ساعت باقی ماند که آنها نیز در سونوگرافی یافته های دال بر مشکل کیلویی نداشتند.

در این پایان نامه ذکر شده است: پس از ٢ و ٢٤ ساعت استراحت دختران نسبت به پسران کاهش هماچوری کمتری داشتند که از دلایل آن تحرک بیشتر پسر بچه ها، دفع ادار بیشتر و غیره است که موجب دفع سریعتر خون از جریان ادرار شده است.

مولف در خاتمه پیشنهاد کرده است: با توجه به شیوع بالای هماچوری به دنبال ورزش، باید مطالعه کنترل شده ای بر روی ورزشکاران حرفه ای بزرگسال نیز انجام شود.

گفتنی است، هماچوری، وجود خون در ادرار است.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات