loading...

25/01/1383

ورزش جذب اکسیژن را افزایش میدهد - آکا

انجام تمرینات ورزشی منظم و مداوم در مدت 3 الی 6 ماه می تواند استقامت و انعطاف پذیری را در بدن افزایش داده و قدرت جذب اکسیژن مورد نیاز را 10 تا 30 درصد افزایش دهد.

با تحرک جسمانی کافی و ورزش، می توان سلامت خود را حفظ و ارتقا داد اما باید توجه کنیم که هر تحرکی، ورزش نیست. لذا فعالیت هایی که باعث افزایش ضربان قلب، افزایش تعداد تنفس و جذب بیشتر اکسیژن می شود تحرک محسوب می شود که علاوه بر حفظ سلامتی جسمانی، روانی و اجتماعی موجب پیشگیری از بیماریهای قلبی ـ عروقی، دیابت، چاقی، پوکی استخوان و کمردرد می شود.

همچنین با انجام تمرینات ورزشی، ماهیچه های قلب با قدرت زیاد منقبض شده و در نتیجه خون بیشتری به اندام های بدن فرستاده می شود و از رسوب چربی در رگ ها جلوگیری می شود. لذا با انجام تمرینات ورزشی (حداقل نیم ساعت در روز می توان از کاهش استقامت و انعطاف پذیری عضلات و مفاصل که منجر به افزایش وزن و کمردرد می گردد جلوگیری نمود.

تحرک بدنی به فعالیتهایی گفته می شود که در نتیجه تحرک عضلات بدن، باعث افزایش ضربان قلب، تعداد تنفس و جذب اکسیژن در فرد می شود اما ورزش مطلوب با مدت زمان حداقل نیم ساعت و با حداقل شدت برای آمادگی 70 درصد حداکثر ضربان قلب و 55 درصد حداکثر مصرف اکسیژن در فرد است.

یادآور می شود که برای حداقل نیم ساعت، مدت زمان فعالیت بدنی روزانه، صبحها زودتر از خواب بیدار شده و برنامه پیاده روی یا نرمش صبحگاهی یا حرکات سبک را قبل از صبحانه و شب ها قبل از شام انجام دهید.

شدت و مدت تمرینات نباید زیاد و طولانی باشد بنابراین با ایجاد دردهای عضلانی در نواحی مختلف بدن در ابتدای تمرینات، فعالیت خود را کاهش ندهید و بدانید که این حالت با مرور زمان و بعد از گذشت 3 الی 4 روز رفع می شود لذا در طول تمرینات ورزشی به آهستگی و عمیق نفس بکشید که این روش، بهترین راه تامین اکسیژن مورد نیاز بدن است و به منظور ایجاد انگیزه و علاقه در نوجوانان به ورزش و انجام فعالیت های بدنی، سعی شود جلسات تمرینات ورزشی را به صورت گروهی برگزار کنید.

همچنین، از انجام تمرینات ورزشی سنگین بعد از صرف غذا جلوگیری کنید زیرا انجام تمرینات باعث می شود که هضم غذا به تاخیر افتاده و در فرد ایجاد اختلالات گوارشی نماید لذا توصیه می شود بعد از صرف غذا به ورزش های سبک مانند پیاده روی یا اسب سواری مبادرت کنید. با انجام تمرینات ورزشی از تجمع چربی در نقاط بدن که در نتیجه سبب بد شکلی آن نواحی می شود جلوگیری کرده و به حفظ ترکیب و زیبایی اندام می انجامد و ورزش هایی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و بدنسازی در صورتی که به صورت مستمر و به مدت 30 الی 45 دقیقه 3 بار در هفته انجام شود، می تواند فعالیت مناسب و پیشگیری کننده از پوکی استخوان باشد.

ورزش از غیرطبیعی یا کوچک و بد فرم شدن ماهیچه ها و عضلات، انحنای غیرطبیعی ناحیه پشت، ساییدگی و فرسایش مفاصل ستون فقرات جلوگیری می کند.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات