ورزشی

تحقیقات انجام شده بر روی بیماران دیابتی نشان می دهد که ورزش نقش مهمی در بهبود سلامت افراد دیابتی دارد.

مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: ورزش، گلوکز و گلیکوژن را در داخل ماهیچه های بدن می سوزاند و در حین و بعد از ورزش، قند خون وارد ماهیچه ها می شود و سطح گلوکز و گلیکوژن را به حد طبیعی می رساند.

همچنین، وجود برنامه های منظم ورزشی در بیماران دیابتی عکس العمل شدید انسولین را از بین می برد چون به عضلات و کبد عادت داده می شود که گلیکوژن بیشتری دخیره کنند.

متخصصان اعتقاد دارند ورزش بیماران دیابتی باید به صورت تمرینهای هوازی صورت گیرد.

تمرینهای هوازی به فعالیت هایی گفته می شود که با مصرف اکسیژن توأم باشد. این نوع تمرینها دستگاههایی را که برای سلولهای بدن اکسیژن تهیه می کنند، فعال می کنند و به دنبال انجام تمرینهای هوازی تغییرات سودمند و مفیدی در ریه ها، قلب و عروق خونی ایجاد می شود. با انجام اینگونه تمرینها بدن هوای بیشتری را به داخل ریه ها منتقل می کند.

پژوهشگران اعتقاد دارند: بهترین تمرین هوازی دویدن در مسافت های طولانی و با آهنگ آرام است و این تمرینها شامل اسکی، صحرانوردی، شنا، دویدن آرام، دوچرخه سواری، پیاده روی است.

امروزه محققان دریافته اند که استراحت بیماران دیابتی کار نادرستی است.

مطالعات نشان داده که استراحت در تخت برای مدت حداقل 7 روز باعث اختلال در متابولیسم قند خون می شود؛ همچنین در ورزشهای درازمدت مشاهده شده که حساسیت سلولها به انسولین افزایش می یابد که این امر در بهبود وضعیت بیماری دیابت بخصوص بیماران دیابتی غیر وابسته به انسولین بسیار با اهمیت است.

یک برنامه صحیح کنترل بیماری قند در بیماران دیابتی غیر وابسته به انسولین به کاهش وزن این بیماران کمک می کند. کاهش وزن بر اثر ورزش باعث کاهش بافت چربی می شود. بنابراین مقاومت به انسولین در سلولها کاهش و به این ترتیب مصرف داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون کم می شود.

با انجام ورزشهای برنامه ریزی شده بافت چربی کاهش یافته و توده عضلانی افزایش می یابد.

از آنجا که احساسات افراد دیابتی همیشه در گرو حفظ قند خون در سطح طبیعی است و زمانی که سطح قند خون در حد عادی است احساسات در این افراد تا حد زیادی بهبود می یابد می توان گفت با داشتن فعالیت های ورزشی مداوم این افراد می توانند با فشارهای عصبی بهتر برخورد کنند و اندروفین ترشح شده در هنگام ورزش نقش مؤثری در تخفیف درد دارد و می تواند یک حالت روانی آرام در این افراد بوجود آورد.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات