مطالب آموزشی و علمی

تحلیل فنی و داوری بازی سرخ آبی

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال:

ایوانف به خوبی از عهده داربی تهران بر می آید

پنجاه و هشتمین داربی دو تیم تهرانی را داوری روسی به نام "والنتین ایوانف" قضاوت خواهد کرد.

رضا غیاثی، رئیس کمیته داوران فوتبال کشورمان ضمن بیان مطلب فوق تصریح کرد: همان طور که می دانید رویارویی دو تیم پرطرفدار پرسپولیس و استقلال حساسیت خاصی دارد، از این رو با مشورت دوستان و کارشناسان تصمیم ما بر این شد که والنتین ایوانف روسی این دیدار را سوت بزند.

وی در ادامه افزود: البته قبل از این با کولینا "داور مشهور ایتالیایی" و فریسک "داور سوئدی" نامه نگاری داشتیم اما به هر حال حضور آنها در تهران منتفی شد تا به سراغ این داور محجوب روسی برویم.

غیاثی تاکید کرد: ایوانف داور خوبی است، او از عهده قضاوت داربی تهران برمی آید، این داور در مسابقات بزرگ و معتبری قضاوت داشته است که می توان از میان آن ها به داوری سه دیدار از جام ملت های اروپا و همچنین قضاوت در جام جهانی اشاره کرد.

رئیس کمیته داوران در خصوص عدم استفاده از داور اسپانیایی اذعان داشت: به هیچ وجه به داور اسپانیایی فکر نکردیم، داوران اسپانیایی آنچنان بزرگ و پراعتبار هم نیستند که بخواهیم روی قضاوتشان تاکید کنیم، از این ها گذشته آخرین داور اسپانیایی در جام ملت های اروپا بیست کارت زرد را به بازیکنان نشان داده بود.

غیاثی در پایان گفت: کمک های داور داربی تهران نیز مشخص شده اند که به زودی اعلام خواهیم کرد، اما به طور قطع این دو کمک داور، هم وطن ایوانف خواهند بود.

ورزشی

مطالب آموزشی و علمی

یادداشت مجید جلالی در خصوص داربی 58

شانس پرسپولیس بیشتر است

در اواخر هفته جاری "شهر اورد " بزرگ پایتخت یک بار دیگرنگاه ها را به سوی خود جلب می کند.بعد از بازی ایران و بحرین برف سنگین توانست روزهای متوالی تمرکز مردم را به خود جلب کند تا جایی که بازی سنگینی مثل استقلال و پاس تنها حدود پنج هزار تماشاگررا به ورزشگاه بزرگ می کشاند.ولی به یقین بازی این هفته دو تیم استقلال و پرسپولیس نمی تواند مثل همیشه کانون توجه و تمرکز مردم باشد .

البته دلایلی وجود دارد که بر اساس ان می توان به حساس شدن این بازی نزد مردم اعتراف کرد.مثل:رقابت شدید در بالای جدول و حساسیت بالقوه این دو تیم نسبت به هم و یا پیروز شدن هر دو تیم در بازی گذشته.ولی باید قبول کنیم که وقفه یک ماهه لیگ و حساس شدن مردم به بازیهای مقدماتی جام جهانی می تواند از مهم جلوه دادن این بازی تا حد زیادی بکاهد.

با این حال حدس می زنیم که در اخرین ساعات قبل از بازی باز هم هیجان خاصی بر این بازی مستولی شود.پیش بینی می شود این بازی یکی از بهترین بازیهای این دو تیم در سالهای اخیر شود.اگر به دلایلی که برای این امر دارم توجه کنید شاید با من هم عقیده شوید.توقف یکماهه لیگ و تمرینات منظم هر دو تیم در این فاصله حکایت از اراده دو تیم برای بهتر شدن و پیشرفت کردن را دارد.موید این موضوع میتوانداشتیاق هر دو تیم برای موفقیت در بازی گذشته باشد.بعد از نوزده هفته از لیگ هر دو تیم به این نتیجه رسیده اند که طراوت بازی در کنار شرایط خوب بدنی و بازی درگیرانه و خونسرد می تواند ضامن موفقیت انها باشد. اگر به گل اول پرسپولیس در مقابل شموشک نگاه کنیم نمونه یک گل کاملا با طراوت را مشاهده می کنیم .از طرفی با انجام یک بازی بعد از یک ماه تعطیلی بطور طبیعی شرایط تیمها در بازی دوم به مراتب بهتر می شود.

بنابراین با توجه به این موضوع که در ابتدا به ان پرداختیم این بازی مانند بازیهای قبل حساس نخواهد شد.پس می توان انتظار یک بازی خوب را از هردو تیم داشت.به یقین اوج بازی دو تیم را باید در کانالهای کناری جستجو کرد و به طور حتم این منطقه ای است که بارها تماشاگران را به وجد خواهد آورد.در بازی قبل استقلال دو گل و پرسپولیس یک گل خود را از این منطقه پایه ریزی کردند.پرسپولیس با جمشیدی امامی فرد جباری و کاظمیان و استقلال با مجیدی گیلاعوری و اکبرپور و در بعضی اوقات منصوریان هماوردی د ید نی خواهند داشت.اگر استقلال با د و هافبک دفاعی و یک هافبک نفوذی در راس بازی کند می تواند نبض بازی در قسمت میانی زمین را بدست بگیرد اما با توجه به سیستم بازی پرسپولیس ابتکار عمل در کانالهای کناری در اختیار پرسپولیس خواهد بود چون در قسمت میانی باقری و اسدی باید در مقابل سه هافبک استقلال بازی کنند اما در فضاهای کنار شکل بازی دو در مقابل یک به نفع پرسپولیس می شود. و با در نظر گرفتن اینکه استقلال توان تهاجمی بیشتری در کنار و توان تخریبی در عمق را دارد می شود نتیجه گرفت که در قسمت میانی بازی تنها جنگ و در گیری خواهد بود و در کنار شانس پرسپولیس برای گل زدن بدلیل برتری عد دی بازیکن بیشتر خواهد بود مگر اینکه در این فاصله اقدامات جدی را در دو تیم شاهد باشیم.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات