loading...

مصرف داروهای هورمونی جوانان ورزشکار را تهدید می کند

, , ورزشی , مطالب آموزشی و علمی ,تاریخچه و معرفی ورزش ها

هشتمین پانل ماهانه مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران در سال جاری با موضوع بررسی ژنیکوماستی (بزرگی پستان در مردان) با حضور اساتید صاحبنظر در امر تشخیص و درمان بیماریهای پستان در این مرکز برگزار شد.

دکتر شهیر حقیقت، مدیر کلینیک تخصصی بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی گفت: در یکسال اخیر مراجعات زیادی را از سوی آقایانی که به بیماری بزرگی پستان مبتلا شدند، داشته ایم، بر این اساس برگزاری پانل علمی با موضوع نحوه برخورد علمی صحیح با این بیماران و در نظر گرفتن پیشرفتهای علمی جهان و استانداردهای درمانی متناسب با وضعیت اقتصادی و اجتماعی ایران را مورد نظر قرار دادیم.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی افزود: ژنیکوماستی به دو نوع فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم می شود که مهم افتراق این بیماری از بیماری سرطان پستان در مردان است.

وی گفت: ژنیکوماستی فیزیولوژیک در رده های مختلف سنی شیوع 50 تا 60 درصدی دارد و به خصوص در زمان بلوغ پسران به علت وجود احتمال بیماری های آدرنال و یا ژنتیکی زمینه ابتلا به بیماری ژنیکوماستی فراهم می شود.

دکتر حقیقت ادامه داد: ژنیکوماستی پاتولوژیک به علت اختلال در تعادل هورمونها که گاها محصول مصرف برخی داروها از جمله اسپیرولاکتون، داروهای آرام بخش، فشار خون، گوارشی و .. .است، بوجود می آید.

وی افزود: متاسفانه در سالهای اخیر مشکل ژنیکوماستی در میان جوانان شیوع بالایی پیدا کرده که یکی از علتهای آن استفاده از داروهای هورمونی بویژه توسط جوانان ورزشکارست.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به یکی از پژوهشهای مطرح شده در این پانل گفت: بررسی انجام شده بر روی تعدادی از مردان ورزشکار در رشته بدنسازی یا ورزشهای مشابه که سابقه مصرف داروهای آنابولیزان استروئیدال داشتند، نشان داد که تمامی آنها به «ژنیکوماستی»، «بزرگ شدن حجم بیضه» و «درجاتی از ناباروری» دچار شده اند.

دکتر حقیقت با بیان اینکه متاسفانه در ورزشکاران این داروها به صورت تزریق موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و عوارض بسیاری بر جای می گذارد، گفت: با قطع این داروها پس از 3 تا 6 ماه اکثر عوارض آن برطرف می شود، اما ژنیکوماستی ایجاد شده به صورت بد شکلی باقی می ماند که غالب این افراد جهت انجام عمل زیبایی سینه به کلینیکهای جراحی مراجعه می کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به مصرف رو به رشد داروهای انرژی زا در ورزشکاران، بدون نظارت پزشک و با دوزهای چندین برابر، به نظر می رسد که بررسی و تحقیق بیشتر در این زمینه ضرورت دارد تا بااطلاع رسانی صحیح و به موقع از ایجاد چنین معضل بهداشتی در جامعه پیشگیری شود.

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات