loading...

باشگاه های فرهنگی - ورزشی و معاونت فرهنگی فدراسیون چه می کنند؟

, , ورزشی , مطالب آموزشی و علمی ,تاریخچه و معرفی ورزش ها

یک روانشناس ورزشی معتقد است که بی توجهی به رعایت مسائل اخلاقی در فوتبال، افول معنوی این رشته ی پرطرفدار را موجب خواهد شد.

 کم رنگ شدن و عدم رعایت شئونات اخلاقی در مسابقات ورزشی، خصوصا فوتبال پدیده ی جدیدی نیست. اتفاقی است که بارها در فوتبال افتاده ولی هیچ نهاد، سازمان یا شخصی در جهت جلوگیری از آن اقدامی انجام نداده است. باشگاه ها که به عنوان خانواده ی دوم ورزشکاران و با هدف ایجاد ساختار ورزشی و فرهنگی مطرح هستند، متاسفانه با گرفتار شدن در اندیشه های قهرمانی از هدف متعالی تر، «توجه به مقوله ی فرهنگ» محروم شده اند.

برخوردهای غیر اخلاقی برخی از فوتبالیست ها و حرمت شکنی آشکار این بازیکنان به داستان کهنه ای در فوتبال ایران بدل شده است که هیچ کس به دنبال اصلاح آن نیست.

توهین هواداران و فحاشی آنان به مربیان و بازیکنان، درگیری بازیکنان و رفتارهای نامتعارف خارج از مسوولیت و وظیفه ی قانونی آنان، توهین بازیکنان به یکدیگر، مثال های روشن و دقیقی دارند که اگر به دنبال واکاوی آنها باشیم، ثمره ای جزء شرمندگی را برای ورزش به همراه نخواهد داشت.

نهادهای اجتماعی و فرهنگی، باشگاه های فرهنگی - ورزشی، معاونت فرهنگی فدراسیون فوتبال و ... از جمله مجموعه هایی هستند که می توانند در کاهش یا تعدیل چنین رفتارهایی در فوتبال نقش به سزایی داشته باشند، اما تاکنون چقدر به این مسائل توجه شده است؟

, , ورزشی , مطالب آموزشی و علمی ,تاریخچه و معرفی ورزش ها

معاون فرهنگی فدراسیون فوتبال ضمن محکوم کردن چنین رفتارهایی با بیان اینکه باشگاه ها سازنده ی زیربنای فکری و اخلاقی ورزشکارانشان هستند، خواستار دقت عمل بیشتر معاونت فرهنگی باشگاه های فرهنگی - ورزشی کشور برای توجیح ورزشکارانشان شد.

علیپور می گوید: «بازیکن پرخاشگر باید از سوی باشگاه مربوطه به جریمه و محرومیت محکوم شود، همانند تمامی باشگاه های فرهنگی - ورزشی جهان که با کوچک ترین بی انضباطی شدیدترین برخورد را می کنند.»

, , ورزشی , مطالب آموزشی و علمی ,تاریخچه و معرفی ورزش ها

ایلکا، مسوول حراست فدراسیون فوتبال نیز در این خصوص گفت: باید کار فرهنگی بیشتری در باشگاه ها انجام شود.

وی معتقد است که کم کاری فرهنگی مدیران برخی از باشگاه ها شرایط ناهنجار اخلاقی را در فوتبال رقم می زند.

او می گوید: «حراست فدراسیون فوتبال تلاش خواهد کرد با همکاری معاونت فرهنگی فدراسیون مدیران باشگاه ها را در این خصوص پاسخگو کند.»

کمیته ی انضباطی فدراسیون فوتبال نیز که در حال حاضر به تنها دادگاه ظاهری، برای مبارزه با هنجارشکنی در فوتبال تبدیل شده است، تاکنون بارها این مهم را به اثبات رسانده است که برای مقابله با معضلات اخلاقی در فوتبال آمادگی دارد.

عضو این کمیته معقتد است که کمیته ی انضباطی در بسیاری از موارد با محدودیت اجرای قانون برای متخلفان مواجه است، چرا که باشگاه ها با دنبال کردن اهداف ورزشی خواهان محرومیت بازیکنانشان نیستند و تا جایی که امکان داشته باشد با آن مبارزه می کنند.

این عضو کمیته انضباطی می گوید: « زمانی که باشگاه ها حاضرند، تحت هر شرایط اخلاقی به دنبال امتیاز باشند، نباید انتظار بیشتری از شرایط فرهنگی فوتبال کشور داشت.»

اولیایی معاون فرهنگی باشگاه استقلال معتقد است، شاید باشگاه ها نقش سازنده ای در رعایت اصول اخلاقی در ورزش داشته باشند، ولی نباید تمام اتفاقات را در زمینه ی کاری باشگاه ها خلاصه کرد.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات