ورزشکاران با مصرف مواد قندی مشکل تغذیه ای نخواهند داشت
روزه گرفتن تاثیری در فعالیت ورزشکاران ندارد


ورزشی

ماه رمضان و تغذیه ورزشکاران

با توجه به اینکه بیشتر ورزشکاران ما را مردم عادی تشکیل می دهند که مشغول به انجام ورزش های عمومی و همگانی هستند توجه به تغذیه این قشر از جامعه امری مهم و ضروری است.

دکتر محمدرضا رمضان پور، استاد تغذیه دانشگاه آزاد مشهد با بیان این مطلب افزود: نحوه تغذیه ورزشکاران حرفه ای و غیرحرفه ای در ماه مبارک رمضان با هم تفاوت دارد.

وی در ادامه افزود: در روزهای عادی سال وعده غذایی روزانه سه وعده است که در روزهای ماه مبارک رمضان تبدیل به دو وعده می شود که از لحاظ انرژی دریافتی تغییری حاصل نمی شود و تنها از لحاظ کمبود مواد قندی احتمال بروز مشکل در ورزشکاران وجود دارد.

رمضان پور در خصوص نیازهای بدن ورزشکار در این ماه اظهار داشت: نیازهای ورزشی که برای اکثر ورزشکاران وجود دارد بیشتر در مواد قندی و کربوهیدرات هاست که مقدار ذخیره آن ها در بدن محدود است و در مردم عادی که به صورت غیرحرفه ای ورزش می کنند، حداکثر میزان ذخیره این مواد 350 گرم است و به دلیل اینکه مغز انسان تنها مواد قندی مصرف می کند ممکن است ورزشکار با کمبود مواد قندی در بدن مواجه شود.

وی افزود: به همین دلیل امکان دارد کمبود قند در بدن باعث بروز مشکلاتی شود که ورزشکاران روزه دار می توانند با مصرف مواد قندی و کربوهیدرات ها مانند ماکارونی، عسل، سیب زمینی،قند و شیرینی جات در فاصله بین سحر و افطار این کمبود را جبران کنند.

وی خاطر نشان ساخت: ورزشکاران که بعد از افطار تمرین می کنند نیز باید پس از تمرین با مصرف مواد قندی از بروز مشکلات در بدن خود جلوگیری کنند.

دکتر رمضان پور در خصوص میزان مصرف مایعات در بدن ورزشکاران در ماه رمضان گفت: در شرایط آب و هوایی معتدل میزان آب مورد نیاز برای بدن غیر ورزشکاران 2/5 لیتر آب است که از این مقدار 35 گرم در بدن ساخته می شود و بقیه آن را باید از مواد مصرفی به بدن وارد کرد.

وی خاطر نشان ساخت: ورزشکاران به دلیلی فعالیتی که دارند و تعریق زیادی که در بدن آن ها به دلیل تمرین وجود دارد، با مصرف یک و نیم تا دو لیتر آب یا مایعات شیرین به جز چای، مشکلی از این بابت نخواهند داشت.

این استاد دانشگاه افزود: بعد از انجام فعالیت ورزشی تا زمانی که تشنه هستیم می توانیم آب یا مایعات بنوشیم ولی مصرف مایعات با غلظت 5 درصد مواد قندی در حین تمرین و بعد از آن می تواند مفید تر باشد.

رمضان پور در پایان اظهار داشت: روزه گرفتن درماه رمضان هیچ تاثیری در فعالیت ورزشکاران نخواهد داشت و هیچگونه ضرری برای آن ها ندارد و آن ها می توانند با مصرف کافی مواد قندی مشکلی از این بابت نداشته باشند.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات