گفت وگوی با محصص، حاج رضایی، جلالی، علیدوستی و مظلومی

کارشناسان از بازی با ژاپن می گویند

سال 1384، سالی مهم برای ورزش کشور به ویژه رشته ی فوتبال است چرا که در این سال سرنوشت صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی، مشخص می شود و در نخستین روزهای سال نو، تیم ملی ایران باید در دو دیدار مهم به مصاف تیم ملی ژاپن و تیم ملی کره ی شمالی برود و پیروزی در دیدار خانگی برابر ژاپن تا حد زیادی صعود تیم کشورمان را به جام جهانی قطعی خواهد کرد.

با توجه به برگزاری دیدار ایران و ژاپن در روز پنجم فروردین در ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی و نیاز به حمایت یکپارچه ی رسانه ها و تماشاگران از ملی پوشان در روزهای تعطیل، باید با ایجاد یک همیت ملی، ملی پوشان تیم کشورمان را در این راه پر پیچ و خم یاری کنیم.

مرتضی محصص: به دنبال نام ها باشیم نتیجه نمی گیریم

مدرس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) گفت: دفاع، نقطه ضعف مشخص تیم ملی ژاپن است و ما می توانیم با استفاده از بازیکنان جوانی همچون کاظمیان، برهانی و ... از ابتدا ضربه ی کشنده را در نیمه ی نخست به ژاپن وارد کنیم.

مرتضی محصص با اشاره به بازی سرنوشت ساز ایران و ژاپن در روز پنجم فروردین اظهار کرد: کره ی شمالی در مقابل ژاپن بازی سرعتی را از خود به نمایش گذاشت و آن طور که همگان مشاهده کردند این تیم تا دقایق آخر با کره مساوی بود و تنها موفق شد در دقایق وقت اضافی به گل برتری دست پیدا کند.

وی افزود: ژاپن در دیدار برابر کره ی شمالی مقابل سرعت و قدرت بدنی این تیم کم آورد و فکر می کنم اگر برانکو در نیمه ی اول به بازیکنان سرعتی میدان دهد به طور قطع بتوانیم در این نیمه پیروزی را از آن خود کنیم و شکست حریف در نیمه ی اول با توجه به میزبانی کشورمان، قطعی خواهد بود.

این کارشناس فوتبال با بیان این که پیروزی در این دیدار می تواند تا 99 درصد صعود ایران به جام جهانی را حتمی کند، گفت: ما برای پیروزی در این دیدار شانس زیادی داریم و اگر به مشکلی برنخوریم پیروزی از آن ما خواهد بود. پنجم فروردین آزمایشی بزرگ برای برانکو و فوتبال ایران خواهد بود و در این فرصت چند روز برانکو و همکارانش می توانند با استفاده از فیلم بازی ژاپن برابر کره ی شمالی نسبت به نقاط ضعف و قوت آنها آگاهی پیدا کنند.

محصص افزود: ما در خانه بازی می کنیم و باید در این دیدار تنها به فکر حمله باشیم چرا که مساوی به هیچ وجه نتیجه ی قابل قبولی نخواهد بود. اگر بتوانیم سه امتیاز این بازی را به دست بیاوریم ضربه ی روحی بزرگی به کره ی شمالی و بحرین وارد می شود و به طور قطع آنها در برابر ما بسیار با استرس بازی خواهند کرد.

وی دیگر نقطه ضعف ژاپن را ضربات ایستگاهی عنوان کرد و افزود: مدافعان این تیم بر روی ضربات ایستگاهی پراشتباه ظاهر می شوند و ما می توانیم با استفاده از این ضربات نتیجه را به سود خود رقم بزنیم.

کارشناس فوتبال، نقطه ی قوت ژاپن را خط هافبک این تیم دانست و گفت: ما با حضور بازیکنانی همچون مهدوی کیا، هاشمیان، کریمی باید مقابل اونو، ناکاتا و ایناموتویی قرار بگیریم که هنوز حضور آنها در این دیدار قطعی نشده اما اگر آنها دعوت بشوند بازیکنان ما می توانند برنده ی دوئل های دو نفره بشوند و دو هافبک دفاعی ما باید اجازه ی ارسال توپ توسط این سه بازیکن به مهاجمان را ندهند.

وی افزود: یکی دیگر از راه های مقابله با تهاجم ژاپن این است که مهاجمان ما با وارد کردن فشار به دفاع ژاپن اجازه ی نفوذ به آنها را در مواقع تهاجم ندهند.

محصص درباره ی استفاده از بازیکنان اسم و رسم دار در این دیدار گفت: فکر کنم اگر به دنبال اسم بازیکن باشیم نتیجه نمی گیریم بلکه باید از بازیکنان آماده در پست های تخصصی استفاده کنیم.

وی بزرگ ترین نقطه ی ضعف تیم ملی در این دیدار را انجام آن در ورزشگاه آزادی عنوان کرد و ادامه داد: هم اکنون انتظارات از برانکو و یارانش بسیار زیاد است اما در سایر موارد او برای مقابله با ژاپن ابزار لازم را در اختیار دارد و ما می توانیم پیروز دیدار بزرگ باشیم.

محصص در بخش دیگری از گفت وگوی خود درباره ی حمایت تماشاگران از تیم ملی در پنجم فروردین، گفت: شاید اگر ورزشگاهی کوچک تر در حد 45 هزار نفری داشتیم برای این دیدار بهتر بود اما با این حال فکر می کنم در روز بازی چیزی حدود هفت هزار تماشاگر ایرانی مشوق ملی پوشان باشند.

وی افزود: تیم ملی کشورمان در حال حاضر بهترین تیم تاریخ فوتبال ایران است و تماشاگران باید تا دقیقه ی آخر تیم ملی را تشویق کنند چرا که فوتبال نود دقیقه است و مطمئن هستم می توانیم این بار با شکست ژاپن به راحتی به جام جهانی صعود کنیم.

کارشناسان از بازی با ژاپن می گویند

مطالب آموزشی و علمی

حاج رضایی: برانکو از بحرین درس گرفته است

کارشناس فوتبال گفت: به احتمال فراوان برانکو ایوانکوویچ با توجه به تجربیات دیدار بحرین، با دو تغییر به دیدار برابر ژاپن پا خواهد گذاشت.

امیر حاج رضایی اظهار داشت: در دیدار با ژاپن دو تغییر به این صورت خواهیم داشت که یک یا دو بازیکن از روی نیکمت به بازی می آیند و در بازی دو تغییر ایجاد می شود و بازیکنی مانند هاشمیان به جایی می رود که از ابتدا برای او تعریف شده است. ممکن است ما دراین دیدار به سوی چیدمان 2 ـ 4 ـ 4 کلاسیک برویم و از دو مهاجم توانای خود در خط حمله استفاده کنیم.

وی افزود: در این سیستم به دلیل روی یک خط قرار داشتن مدافعان، دروازه بان نقش مدافع آخر را ایفا می کند و دروازه بان ما باید در این سیستم توانایی کامل در بازی با پا را داشته باشد.

حاج رضایی با بیان این که، برانکو پیش از همه به نقاط ضعف و قوت و کاستی های تیم اشراف دارد اضافه کرد: استفاده از مهاجمان سرعتی یکی از راهکارها است اما باید بدانیم که برانکو و همکارانش آنالیز کنندگان تیم ملی ژاپن بوده اند و در واقع این تیم را کالبدشکافی کرده اند و به تمام مسایل واقف هستند اما استفاده از فضاهای میان مدافعان به وسیله ی مهاجمان سرعتی می تواند یکی از راهکارهای تاثیرگذار باشد.

وی برانکو را مربی بسیار فهیم و با درایت خواند و افزود: توصیه های لازم به وی انجام می شود اما این توصیه ها نباید به سمت اجبار برود. او باید در این دیدار که بسیار مهم است از محافظه کاریش کم کند و بر اساس جریان بازی ضرب آهنگ تیم را به سمت حمله یا دفاع پیش ببرد و این تغییر آهنگ می تواند مهم ترین وظیفه ی هر مربی به ویژه برانکو در این بازی باشد.

حاج رضایی درباره ی انجام این دیدار در روزهای تعطیل عید نوروز و نیاز به حمایت از تیم ملی، گفت: انجام این مسابقه هم می تواند به سود تیم ملی باشد و هم به زیان تیم. چرا که اعلام نقطه نظرات مختلف از سوی رسانه های گوناگون باعث تشتت افکار برانکو می شود اما تعطیلی از یک جهت به ضرر ما خواهد بود و آن این که جامعه ی ما از کسب اطلاعات محروم است و تلویزیون و رادیو نیز به دلیل مشکلاتی از جمله وقت، پر بودن برنامه ها و ... نمی توانند روی این بازی زیاد مانور کنند اما باید برای داغ نگه داشته شدن این تنور برنامه های بیشتری برای این مسابقه تدارک دیده شود.

پژوهش های ورزشی

پژوهش های ورزشی

جلالی: از سمت راست می توان به ژاپن ضربه زد

مجید جلالی کارشناس و مربی فوتبال درباره ی راهکارهای فنی برای شکست ژاپن و چگونگی مقابله با حربه های تیم ملی این کشور  گفت: تیم ملی ژاپن در مقابل کره ی شمالی بازی خوبی را ارایه نداد، به ویژه در پشت دفاع سمت راست آنها فضای زیادی وجود دارد که بازیکن چپ پا در آن سمت می تواند بزرگ ترین کمک به ما بر نفوذ به دفاع سه نفره ی ژاپن باشد و به طور حتم می توانیم از این ناحیه به این تیم ضربه ی اصلی را وارد کنیم.

وی درباره ی خط دفاعی ژاپن، گفت: فضایی بین مدافعان این تیم وجود دارد و در سمت چپ فضایی بین بازیکنان شماره ی پنج و بیست و دو وجود دارد که می توانیم با استفاده از بازیکنان سرعتی از این شکاف استفاده کنیم.

جلالی در رابطه با خط دفاعی تیم ملی کشورمان، اظهار داشت: در دیدار با ژاپن مدافعان ما باید فشرده تر و مدافعان کناری محتاط تر بازی کنند.

جلالی درباره ی خط هافبک تیم ملی ژاپن نیز، معتقد است: در دیدار برابر کره ی شمالی خط مرکزی ژاپن خط هافبک خلاقی نبود و در آنها دو فاکتور دوندگی و درگیر بودن مشخص بود، بنابراین بازیکن خلاق در تیم ملی کشورمان می تواند گره گشا باشد.

وی در مورد استفاده از تمامی بازیکنان لژیونر در دیدار برابر ژاپن، گفت: در این زمینه باید حوصله کنیم. در مسابقاتی که به صورت پیوسته برگزار می شود شرایط پیچیده تر است و مربیان هستند که باید با یک دیدگاه متغیر به بازی ها نگاه کنند.

جلالی با بیان این که باید دراین دیدار از بازی احساساتی و هجوم یکپارچه پرهیز کنیم، افزود: باید کاملا منطقی باشیم چرا که اگر بخواهیم احساساتی بازی کنیم و تنها به فکر حمله باشیم، ژاپنی ها به خوبی از فضاهای ایجاد شده استفاده می کنند اما می توانیم در ده دقیقه ی اول تهاجمی باشیم اما به طور قطع نمی توانیم نود دقیقه صرف، حمله کنیم.

این کارشناس فوتبال در بخش دیگری از گفت وگوی خود در رابطه با حمایت تماشاگران از تیم ملی، گفت: باید بدانیم که این دیدار برای ما بسیار حساس است بنابراین تماشاگران به موازات انتظاراتی که از تیم ملی دارند باید مسوولیت اقدامات خودشان را بپذیرند. ژاپنی ها از یکصد هزار تماشاگر می ترسند نه از سکوهای سیمانی. بنابراین باید همه ی تماشاگران با حضور خوب خود یک لحظه نیز دست از تشویق تیم ملی بر ندارند.

علیدوستی: ژاپن ترس نهفته ی از ایران دارد

سرمربی تیم ملی فوتبال جوانان با اشاره به بازی حساس ایران و ژاپن از سری رقابت های مقدماتی جام جهانی 2006 آلمان گفت: با یک فوتبال مدرن و حساب شده ایران برنده بازی است.

حمید علیدوستی اظهار داشت: به طور حتم رقیب اصلی تیم ما، ژاپن است اما برانکو با نوع بازی حریف آشنایی کامل دارد و به همین دلیل مطمئنم با انجام یک بازی هوشمندانه نتیجه به سود ایران رقم خواهد خورد زیرا ایران به سه امتیاز این مسابقه نیاز حیاتی دارد.

وی با بیان اینکه تیم ملی تمام اهرم های موفقیت را داراست، افزود: کادر فنی قوی و وجود بازیکنان با تجربه می تواند اضطراب و استرس بازیکنان جوان تر را کاهش دهد و باعث عملکرد بهتر آنها در زمین مسابقه شود.

علیدوستی در مورد خط دفاع تیم ملی کشورمان گفت: به نظر من بعد از بازی مقابل بحرین برانکو به نقاط ضعف و قوت مدافعان خود پی برده است و در این بازی نیز با یک سازماندهی به مراتب بهتر حاضر می شود.

وی اظهار داشت: تمام اعضای تیم و کادر فنی باید با تدارک کامل به مصاف ژاپن بروند تا بتوان یک نتیجه ی خوب را رقم زد.

علیدوستی به تماشاگران توصیه کرد که روز پنجم فروردین در ورزشگاه آزادی حضور یابند:« من فکر می کنم ژاپن ترس نهفته ای از ایران دارد و ممکن است بازیکنان این تیم نتوانند قابلیت های خود را به طور کامل به نمایش بگذارند. یکی از اهرم های فشار بر تیم حریف تماشاگران هستند که باید به صورت هدفمند تیم ایران را تشویق کنند. این امر می تواند به شکست ژاپن در تهران بینجامد»

مظلومی: ایران باید هوشیارانه بازی کند

پرویز مظلومی اظهار داشت: روز 5 فروردین، مهم ترین و سرنوشت سازترین روز در سال جدید است که ایران نیاز به پیروزی در مقابل ژاپن دارد. بنابراین مسوولان و کادر فنی تیم باید مراقب باشند اسیر تاکتیک تیم حریف نشوند.

وی افزود: مهره های خوبی در تیم ژاپن بازی می کنند، کار گروهی این تیم نیز مثال زدنی است و بازیکنان این تیم به جای حرکات انفرادی سعی می کنند تاکتیک تیمی مورد نظر سرمربی را به بهترین شکل اجرا کنند.

مظلومی با اشاره به بازی ایران مقابل ژاپن تصریح کرد: با توجه به این که قدرت ژاپن با بحرین قابل مقایسه نیست و آنها به مراتب قوی تر از حریف عربی هستند، به همین دلیل باید ایران با یک تاکتیک بسته کار کند و در زمان مورد نظر حملات حساب شده ای را روی دروازه حریف انجام دهد زیرا ایران به سه امتیاز این مسابقه نیاز مبرم دارد.

وی در مورد خط دفاع ایران اضافه کرد: مدافعان ایران در مقابل بحرین خوب کار کردند ولی به این معنا نیست در مقابل ژاپن می توان با همین روش کار کرد.

مظلومی با تاکید بر حضور تماشاگران در ورزشگاه آزادی و حمایت از تیم ملی گفت: باید از تمام امتیازات میزبانی بهره برد و از هم اکنون با استفاده از تبلیغات فراوان تماشاگران را برای حضور در ورزشگاه ترغیب کرد تا بتوان از حمایت همه جانبه آنها بهره برد.

وی در پایان تاکید کرد: ایران باید یک بازی هوشیارانه مقابل حریف خود انجام دهد تا بازی را به سود خود رقم بزند زیرا با این پیروزی، صعود ایران به مرحله ی بعد تا حدودی قطعی می شود.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات