loading...

آیا ورود به حریم شخصی ورزشکاران جایز است؟


, , ورزشی , مطالب آموزشی و علمی ,تاریخچه و معرفی ورزش ها

رویکرد جدید کمیته ی فرهنگی فدراسیون فوتبال در صدور اطلاعیه ای به منظور مقابله با ظاهر نامناسب بازیکنان فوتبال با واکنش های متفاوتی در میان ورزشکاران این رشته روبرو شد. گروهی آن را دخالت در حریم خصوصی و عده ای این تصمیم را یک ضروری دانستند. این رویکرد در فصل گذشته ی لیگ برتر نیز در مقاطعی در دستور کار فدراسیون فوتبال قرار گرفت اما به نظر می رسد که نتایج آن چندان اثرگذار نبوده و کمیته ی فرهنگی فدراسیون را وادار به واکنش کرده است.

تنی چند از جامعه شناسان کشورمان در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به بررسی این موضوع و راهکارهای پیش رو پرداختند.

دکتر علی انتظاری جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این مورد به خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: مساله ی مشکل ساز در این مورد ناآشنایی نام آوران عرصه ی ورزش در خصوص رفتار در زمینه های غیر ورزشی است که این موضوع ریشه در مشکلات نظام آموزش تربیت بدنی دارد، در صورتی که در کنار پرورش ورزشکاران از ابتدا به مباحث تربیتی و اخلاقی توجه شود آنان همزمان با رشد در عرصه ی قهرمانی شرایط تبدیل شدن به الگوی اخلاقی را نیز درک می کنند.

وی افزود: ضعف فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه ی فرهنگی و اخلاقی در حوزه ی ورزش مهم ترین عاملی است که مسوولان تربیت بدنی را برای جلوگیری از ایجاد چنین شرایطی ناکام گذاشته است.

دکتر آخوندی جامعه شناس نیز این موضوع را نتیجه ی تحولات فرهنگی جامعه دانست و خاطر نشان کرد: اقداماتی از قبیل رنگ کردن موی سر یا آرایش های ظاهری مواردی است که به شدت از جانب نسل گذشته مورد انتقاد قرار می گیرد اما به نظر می رسد نسل جدید چندان اهمیتی برای این رویکردها قائل نیست و کم کم با چنین رفتارهایی کنار می آید. در هر صورت جامعه در حال تکامل است و این تکامل در جهت زیباسازی است اما در نهایت رفتاری که حالت قبیحانه پیدا کند با واکنش اجتماعی روبرو می شود.

آرایش ظاهری خارج از قاعده بازیکنان چه تاثیراتی در جامعه دارد؟

دکتر آخوندی جامعه شناس در پاسخ به این سوال تصریح کرد: درست است که بازیکنان فوتبال تابعی از جامعه هستند، اما بی تردید همانگونه که یک ورزشکار در محیط ورزش از نظر پوشش ملزم به رعایت قوانین است در خارج از این محیط نیز باید قوانین عرف را مورد توجه قرار دهد.

وی افزود: در جامعه نیز برخی قوانین به عنوان استانداردهای اجتماعی مطرح است که هر برخوردی خارج از این استانداردها می تواند احساسات عمومی را جریحه دار کند، اما در کنار این موضوع جایگاه اجتماعی ورزشکاران نیز مطرح است و با توجه به تاثیرگذاری در میان اقشار مختلف مردم ورزشکاران باید بپذیرند که در برخی مسایل از جمله نوع پوشش ظاهری و آرایشی با اغماض بیشتری برخورد کنند.

دکتر فرجامی استاد دانشگاه تهران نیز در این مورد تاکید کرد: با توجه به این که ورزشکاران به صورت عمیقی الگوی جوانان و نوجوانان هستند انجام بسیاری از اعمالی که شاید از طرف یک فرد معمول چندان مهم نباشد، از طرف قشر ورزشکار می تواند طبعات منفی بسیاری در پی داشته باشد. ورزشکاران جامعه را تحت تاثیر قرار می دهند و بی تردید در حال حاضر مقوله ی فرهنگی مهم ترین نقطه ی تاثیرگذاری این قشر است بنابراین رویکردهای به ظاهر شخصی بازیکنان نیز می تواند در جامعه تاثیرگذار باشد.

دکتر انتظاری نیز خاطر نشان کرد: ورزشکاران نقش مرجع را برای جوانان دارند و در صورتی که این الگوهای مرجع ظرفیت قرار گرفتن در چنین مقامی را نداشته باشند آثار مخربی در جامعه خواهد داشت.

, , ورزشی , مطالب آموزشی و علمی ,تاریخچه و معرفی ورزش ها

آیا ورود به حریم خصوصی یک ورزشکار جایز است؟

دکتر آخوندی در این مورد به ایسنا گفت: باید دید رفتاری که صورت می گیرد چه طبعاتی در پی دارد، اعمالی چون رنگ کردن موی سر یا آرایش ابرو اقداماتی است که با استانداردهای اجتماعی و ورزشی در کشور ما منافات دارد بی تردید در این جا دیگر نمی توان بحث حریم شخصی را مطرح کرد چرا که اقدام صورت گرفته با استانداردهای معمول مغایرت دارد.

دکتر فرجامی نیز تاکید کرد: ورزشکاران باید با مقام و منزلتشان آشنا شوند و به این مطلب دقت کنند که شاید بسیاری از اعمالی را که سایر مردم قادر به انجام آن هستند در مورد این قشر شامل محدودیت هایی می شود چرا که آنها الگو و سرمشق جوانان هستند.

دکتر انتظاری در این مورد معتقد است که در ابتدا باید تعریف صحیحی از حریم شخصی ارایه کرد، وی افزود: باید دید که آیا پوشش و آرایش ظاهری افراد در جامعه جز حریم شخصی حساب می شود یا خیر. در هر صورت گروه های اجتماعی شامل گروه های عوام و خواص هستند و ورزشکاران با توجه به قرار گرفتن در موقعیت خواص باید تابع عرف باشند، آنها به عنوان گروه پیشرو جامعه مسوولیت هایی در قبال جامعه دارند که باید با آنها آشنا شوند.

روی آوردن به الگوهای خارجی چه علل و نتایجی دارد؟

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی علت رویکرد برخی ورزشکاران کشورمان به الگوهای خارجی را چنین بیان می کند: برخورد انحصاری رسانه ها یکی از دلایل مهم است چرا که رسانه ها و به خصوص صدا و سیما در معرفی افرادی با پتانسیل مرجعیت و الگو شدن با خست برخورد می کنند در حالی که اگر وسایط ارتباط جمعی زمان بیشتری را به معرض و حتی بیان ابعاد زندگی خصوصی افرادی که زمینه ها الگوپذیری را دارند اختصاص دهند در آن صورت ضمن آن که زمینه ی بومی شدن این الگوها فراهم می شود، ورزشکاران نیز رویکرد توجه به الگوهای خارجی را کنار می گذارند.

دکتر فرجامی نیز در این مورد به ایسنا گفت: ورزشکاران کشورمان باید متوجه باشند که آزادی عمل موجود در مورد الگوهای خارجی به دلیل استفاده های تجاری است که از این ورزشکاران صورت می گیرد اما خوشبختانه ورزش در کشور ما هنوز وجه ی تجاری و سیاسی پیدا نکرده است و بر خلاف جوامع غربی همچنان مباحث فرهنگی و نگاه اخلاقی به ورزش در جامعه وجود دارد بنابراین ورزشکاران ایرانی با درک این موضوع باید مراعات مسایل فرهنگی اجتماعی را بکنند.

دکتر آخوندی در این زمینه گفت: در هر صورت جوامع با یکدیگر در رابطه هستند و انتقال برخی نمودهای فرهنگی نیز طبیعی است، البته ورزشکاران کشورمان باید متوجه باشندکه نباید رفتاری را به نمایش بگذارند که مغایر با حسن اخلاق و عفت عمومی باشد چرا که سنت ها و آداب و رسوم اجتماعی مردم ایران با کشورهای غربی متفاوت است.

آیا تذکر و برخورد برای حل این مشکل کافی است؟

این سه جامعه شناس راهکارهای آموزشی و فرهنگسازی را بهترین شیوه ی مقابله با این معضل می دانند.

دکتر فرجامی تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید فردی را به دلیل شرایط ظاهری مورد مواخذه قرار داد بلکه باید حساسیت سازی در میان بازیکنان بیشتر شود. ورزشکاران کشورمان در سطح بالایی از اخلاق و شعور هستند و بی تردید در صورتی که از راه های آموزشی و فرهنگی برای آنها حساسیت سازی شود تا این ورزشکاران متوجه جایگاه و منزلت اجتماعی خود شوند بی تردید اعتقاداتشان سبب خواهد شد تا بدون نیاز به برخورد شیوه ی رفتاری مناسب یک الگو را اتخاذ کنند.

, , ورزشی , مطالب آموزشی و علمی ,تاریخچه و معرفی ورزش ها

دکتر انتظاری نیز در این زمینه خاطر نشان کرد: بی تردید برای آن که جوانانی که در آینده قرار است الگوهای ورزشی جامعه باشند از نظر بعد اخلاقی و فرهنگی نیز در شرایط خوبی قرار بگیرند باید طرحی جامع در سازمان تربیت بدنی تدوین شود تا در کنار قهرمان پروری به افزایش معیارهای اخلاقی و فرهنگی در میان ورزشکاران توجه شود.

وی افزود: هر گونه رویکرد ستیزه جویانه با ورزشکاران در زمینه ی مباحث فرهنگی باعث مقاومت سازی در میان آنان می شود چرا که هر رفتار همراه با خشونتی شاید در کوتاه مدت نتایجی داشته باشد اما به مرور مقاومت هایی را ایجاد می کند. بنابراین بهترین راه حل این است که در کنار کادر فنی و پزشکی تیم ها گروه های جامعه شناسی تشکیل شود تا کارشناسان جامعه شناس بتوانند با صحبت کردن با بازیکنان زمینه های فرهنگی آنها را تقویت کنند.

انتظاری تاکید کرد: بی تردید روحیات و خلق و خوی بازیکنان با یکدیگر متفاوت است و برگزاری یک کلاس اخلاقی به تنهایی نمی تواند تمامی آنها را تحت تاثیر قرار دهد در حالی که صحبت با تک تک آنها می تواند آنها را نسبت به حفظ مسایل فرهنگی قانع سازد

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات