loading...


, , ورزشی , مطالب آموزشی و علمی ,تاریخچه و معرفی ورزش ها

محققان به این نتیجه رسیده اند که فوتبالیست های درجه یک، مصدومیت های مشابهی را در چند فصل پیاپی حفظ می کنند.

محققان سوئدی، متوجه شدند که یک بار پارگی رباط پشت زانو، آسیب دیدگی کشاله ران یا رباط صلیبی زانو، شانس یک بازیکن را برای تکرار آسیب دیدگی در فصل بعد، سه برابر می کند.

نتیجه مطالعات دانشگاه «لینکوپینگ» در مجله انگلیسی پزشکی، ورزشی منتشر شده است. البته این نشان داد که معمولا مصدومیت های قوزک پا (از نوع آسیب دیدگی اوون) به صورت منظم تکرار نمی شود.

تحقیقات روی 197 بازیکن از دوازده باشگاه معتبر سوئدی، نشان داده است که مصدومیت های پیاپی را از فصل 2000ـ2001 تاکنون مدنظر قرار دارد.

هرچند بازیکنان مسن تر، آسیب های رباط پشت زانو را معمولا بیش از یک بار دارند، اما هنوز هیچ رابطه مستقیمی بین سن و احتمال تکرار مصدومیت ها کشف نشده است.

محققان بر این باورند که تکرار مصدومیت ها، معمولا نتیجه فاکتورهای رفتاری و روانی است. اگر بازیکنی یک بار اشتباه کند، احتمالا این اشتباه را دوباره تکرار خواهد کرد.

علاوه بر این، مصدومیت های خاص نیز می تواند یک عضله یا رباط را ضعیف کرده و آن را برای آسیب دیدگی مستعد کند.

«جان برور»، مدیر آکادمی علوم ورزشی «لوکوزید»، می گوید: یکی از بزرگ ترین مشکلات بازیکنان درجه یک، فرصت کم استراحت، بهبود و دوره نقاهت آسیب دیدگی است. معمولا بازیکنان می دانند که مصدومیت آنان بر عملکرد تیم نیز تأثیر می گذارد که به معنی ضبط دستمزدها و پاداش های آنهاست که در این صورت عضو ضعیف شده در مسابقات بعدی نیز احتمال آسیب دیدگی دوباره را دارد.

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات