سرطان

سرطان

محققان مرکز پزشکی دانشگاه دوک در انگلیس می گویند با این که تحقیقی در آمریکا نشان داده ورزش ممکن است باعث رشد تومورهای سرطان پروستات شود، آنها به بیماران توصیه می کنند از ورزش صرف نظر نکنند.

به گزارش رجانیوز به نقل از بی. بی.سی در تحقیقی که اخیرا در آمریکا صورت گرفت تومورهای سرطان پروستات در موش های آزمایشگاهی که روی چرخ ورزش گذاشته شده بودند، با دو برابر سرعت رشد کرده است.

محققان گفتند که احتمالا سریع تر شدن جریان خون در بدن موش و در نتیجه بهبود خون رسانی به تومورها باعث شده که تومور رشد سریع تری داشته باشد.

با این حال، محققان انگلیسی به بیماران گفتند به ورزش کردن ادامه دهند چون عدم تحرک باعث بروز امراض عمده می شود.

این محققان می گویند نتایج به دست آمده از آزمایشات در آمریکا ممکن است به کشف درمان های جدید برای سرطان پروستات منجر شود.

تیم محقق دانشگاه دوک در آزمایشی مستقل از تحقیقات در آمریکا، پنجاه تومور پروستات با منشاء انسانی را در موش های آزمایشی کاشتند و نیمی از موش ها را در قفس هایی کوچک نگهداری کردند (تا امکان ورزش نداشته باشند) و به نیمی دیگر این امکان را دادند که روزانه به طور میانگین روی چرخ ورزش نیم مایل بدوند.

دکتر لی جونز، یکی از محققان گفت: تحقیق ما نیز نشان داد که سرعت رشد سلول های سرطانی در میان موش های ورزشکار در مقایسه با موش های بی تحرک تقریبا دو برابر می شود.

اما او گفت که ورزش ممکن است به درمان کمک کند چون باعث می شود خون رسانی و همراه آن مواد داروئی راحت تر به سلول های سرطانی برسد. اصولا خون رسانی به غدد سرطانی خوب نیست و مواد دارویی داخل خون به میزان کافی به تومورها نمی رسند.

دکتر استیون فریدلند، یکی دیگر از محققان دانشگاه دوک، گفت که نباید فراموش کرد که شرایط آزمایشگاهی با شرایط داخل بدن انسان تفاوت زیادی دارد و باید محتاطانه نتیجه این گونه آزمایش ها را تفسیر کرد.

او گفت: موش ها تحت درمان برای سرطان پروستات نبودند. تومورهایی که در بدن آنها کاشته شده بود از نوع پیشرفته بود و بعد از آن هم به خاطر آزمایش، این تومورها به حال خود رها شدند. بیماران معمولا چنین شرایطی ندارند.

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات