loading...

(قسمت دوم)

تمرینات عضلات شکم

رژیم غذایی و تمرین (کاهش اندازه دور کمر)

بیشتر اوقات اشخاص به امید کاهش اندازه دور کمرشان تمرینهای شکم را آغاز می کنند حتی ممکن است در یکی از باشگاههای ورزشی نزدیک محل سکونتشان ثبت نام کنند و چندین ماه به شدت تمرین کنند اما در نهایت در صورت مشاهده نکردن نتایج دلخواهشان ممکن است انگیزه خود را از دست بدهند زیرا آنها به جای کاهش اندازه دور کمر تنها چیزی که بدان رسیده اند تغییر فرم اندکی در بدنشان است پس ناامید و دلسرد دست از تمرین بر می دارند. 2 دلیل عمده برای عدم نتیجه گیری این نوع تمرین کردن وجود دارد:

1- اگر تمرین کردن با رژیم غذایی صحیحی همراه نباشد کاهش وزن قابل توجهی مشاهده نخواهد شد.

2- اگر نوع تمرین درست انتخاب نشده باشد تغییر در اندازه دور کمر روی نخواهد داد.

در اغلب موارد انتخاب تمرین اشتباه می تواند تاثیر ناچیزی در اندازه دور کمر داشته باشد.

وزن و چربی بدن:

اغلب افرادی که درباره وزن صحبت می کنند منظورشان همان گوشت و پوست بیش از اندازه و مازادی است که در نواحی عضلات شکم (مردان) ودر نواحی شکم وپایین تنه (زنان) دارند.

وزن بدن از چند ماده مهم و مجزا تشکیل شده است که عبارت است از استخوان عضله مایعات چربی و دیگر بافتها. برای کاهش وزن بدن می توانید به سونا بروید زیرا با این کار شما عرق می کنید و مایعات از بدن شما خارج می شود  اما این کاهش وزن دایمی نیست. یک برنامه تمرینی همراه با وزنه را آغاز کنید با این کار عضلات خود را حجیم سفت و نیرومند می کنید. ممکن است این کار برای شما خوشایند باشد اما به دلیل اینکه عضله وزن بیشتری را نسبت به چربی دارد باعث افزایش وزن می شود. هنگامی که گفته می شود شخصی اضافه وزن دارد منظور این است که او بیش از حد چربی دارد که احتمالا" به عضلات شل مرتبط است.

برای کاهش اندازه دور کمر باید میزان چربی بدن را کاهش داد و در عین حال از رژیم سالم و متعادلی استفاده کرد اما این رژیم باید همرا با تمرین باشد تا عضلات شکم تقویت شوند در غیر این صورت این عضلات کماکان شل باقی خواهند ماند

چربی بدن انواع مختلفی دارد:

1- چربی ضروری که در اطراف اعضای بدن و داخل مغز استخوان (در مرکز استخوان ) یافت می شود. زنان بیشتر  از مردان چربی دارند زیرا آنها چربی مختص جنس خودشان را دارند که برای عملکرد های مختلف هورمونی ضروری است. حال اگر میزان چربی آنها بر اثر رژیم غذایی مفرط به میزان چشم گیری کاهش یابد در برنامه هورمونی بدن تغییرات نامناسبی پیش خواهد آمد.

2- چربی ذخیره که در لایه های زیرین پوست یافت می شود و نقش مخزن انرژی را برای بدن ایفا می کند و این همان ذخیره چربی است که اغلب تجمع بیش از اندازه طبیعی دارد.

برای کاهش اندازه دور کمر باید میزان چربی بدن را کاهش داد و در عین حال از رژیم سالم و متعادلی استفاده کرد اما این رژیم باید همرا با تمرین باشد تا عضلات شکم تقویت شوند در غیر این صورت این عضلات کماکان شل باقی خواهند ماند.

تمرینات عضلات شکم

مکانیسم کنترل تغذیه:

یکی از عوامل اصلی که به کنترل و حفظ وزن ایده آل بدن کمک می کند مکانیسم کنترل تغذیه (F.C.M) است. این مکانیسم در منطقه ای از مغز به نام " هیپوتالاموس " واقع شده است. مکانیسم کنترل تغذیه وزن بدن را با مقایسه میزان انرژی به دست آمده از غذا و مقتضیات بدن طی انجام فعالیتهای روزمره کنترل می کند. اگر میزان انرژی ورودی بدن دقیقا" با انرژی خروجی برابر باشد وزن بدن ثابت باقی می ماند. اشخاصی که اضافه وزن دارند توانایی خود را برای تنظیم دقیق میزان انرژی مورد نیاز بدنشان از دست داده اند. اگر مکانیسم کنترل تغذیه بار دیگر تنظیم نشود کنترل دراز مدت وزن ایده آل بدن میسر نخواهد بود.

یکی از مشکلات رژیمهای فشرده این است که اثر کاهش وزن به صورت موقت است. از آنجایی که میزان انرژی ورودی به بدن محدود می شود مکانیسم کنترل تغذیه سعی می کند در مصرف انرژی صرفه جویی کند از این رو " میزان سوخت و ساز پایه "  بدن تا 45 درصد کاهش می یابد. این بدان معناست که سرعت کاهش وزن کم می شود و شخص انگیزه خود را از دست می دهد زیرا آنها همیشه غذایی بیشتری از آنچه که می خورند طلب می کنند. هنگامی که محدودیت رژیم غذایی قطع می شود در یک دوره زمانی دوباره شخص به وزن سابق بر می گردد.

بهترین روش برای لاغری و حفظ آن ترکیب رژیم غذایی مناسب همراه با تمرینهای روزانه است

فراموش نکنید که یکی از روشهای مؤثر برای کنترل وزن بدن ترکیب عادتهای غذایی با تمرینات منظم است. تجربه نشان داده است که این نوع برنامه برای تنظیم مجدد مکانیسم کنترل تغذیه و رساندن آن به اندازه مورد نیاز مناسب است.

نکته ای در مورد کالریها:

انرژی که به عنوان غذا وارد بدن می شود و انرژی که طی فعالیت مصرف می شود با مقیاس کالری ( مقدار گرمایی است که در صورت سوختن غذا تولید می شود) سنجیده می شود.کیلو کالری مقیاس رایج تری نسبت به کالری است که برابر با 2/4 ژول است. ژول نیز مقیاس اندازه گیری دیگری است که گاه روی بسته بندی های مواد غذایی دیده می شود.

برخی از مواد تشکیل دهنده اصلی مواد غذایی شامل کربوهیدراتها ( ماده نشاسته دار یا حاوی مواد قندی که تولید انرژی می کند) ، چربی( به عنوان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات