loading...
دوچرخه وسیله ای شاد و راحت - آکا

سال ها پیش با آمدن تابستان، تب خرید دوچرخه بین کودکان به شدت داغ می شد، با گذشت زمان اگر چه هنوز هم دوچرخه سواری یک تفریح جذاب برای کودکان و نوجوانان به شمار می رود اما رقیبی ارزان همچون بازی رایانه ای، عرصه را بر این تفریح سالم تنگ کرده است. دوچرخه سواری از دیرباز در بین مردم و به ویژه کودکان و نوجوانان ایرانی مرسوم بوده است و همواره اواخر خردادماه همزمان با پایان امتحانات، بچه ها در تب و تاب خرید دوچرخه بودند. خانه های بزرگ، حیاط های زیبا و خیابان ها و کوچه های خلوت، اماکنی بودند تا بچه ها با آسودگی به دوچرخه سواری بپردازند و از این کار ضمن تحرکی مفید، لذت ببرند.

همچنین علاوه بر دوچرخه سواری کودکان و نوجوانان، زمانی که به مسائل ناشی از ترافیک، آلودگی هوا، تردد ماشینی افراد از نقطه ای به نقطه دیگر و عدم تحرک و جنبش آنها می اندیشیم یکی از راه هایی که سودمند و مقرون به صرفه به نظر می رسد، استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه کم حجم و راحت و ورزشی شاد و سرگرم کننده، مطلوب و مؤثر است.

استفاده از این وسیله نقلیه و انجام ورزش دوچرخه سواری نیاز به رشد و توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در بین افراد جامعه دارد که وظیفه این رشد و تربیت آنها به عهده یک ارگان یا سازمان خاص نیست بلکه باید تمامی عوامل فکری و اجرایی همت کنند و در انجام این رسالت مهم ایفای وظیفه نمایند. در دنیا بیش از 20 میلیون نفر از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه روزانه استفاده می کنند، دوچرخه سواری نه تنها باعث حفظ پاکی طبیعت می شود بلکه به عنوان یک ورزش بسیار مناسب جهت حفظ سیستم قلبی - عروقی تاکید می شود. همچنین عبور از ترافیک سنگین به وسیله دوچرخه به راحتی صورت می گیرد.

در کنار موارد فوق دوچرخه سواری دارای خطراتی است که توجه نداشتن به آن می تواند سلامتی و زندگی افراد را به خطر بیندازد و غیر از صدمات حاصل از اتومبیل ها، کودکان نسبت به کل دوچرخه سوارها 50 درصد بیشتر در معرض خطر حوادث دوچرخه سواری هستند که این مسائل نیز با دقت و توجه به موارد ایمنی قابل رفع است.

دوچرخه وسیله ای شاد و راحت - آکا

گرانی قیمت دوچرخه

امروزه اگرچه هنوز دوچرخه سواری علاوه بر یک رشته ورزشی به عنوان تفریحی سالم و جذاب برای همه سنین مطرح است اما شرایط کنونی نحوه پرداختن به این ورزش و تفریح سالم را تغییر داده، پدر و مادرها همچنان تمایل به خرید دوچرخه برای کودکان و نوجوانان خود دارند اما قیمت های بسیار بالای دوچرخه این امکان را از شمار زیادی از آنان سلب کرده است.

 

تفریح سالم دیروز به بازی گرانقیمت امروز بدل شده و این موضوع خود به کم تحرکی کودکان دامن می زند، کودکان چاق و کم تحرک که بیشتر وقت خود را این روزها صرف بازی های رایانه ای و بی تحرک می کنند، آثار کم تحرکی سلامتشان را تهدید می کند و باید به این موضوع به طور جدی توجه شود. از طرفی علاوه بر قیمت های بالای دوچرخه های موجود در بازار، مسائلی همچون آپارتمان نشینی و نداشتن فضای کافی برای بازی و جنب و جوش کودکان و نیز خیابان های شلوغ و پرترافیک به همراه کوچه هایی که از انبوه زیادی از ماشین های پارک شده در گوشه و کنار جایی برای قدم زدن ندارند، مانع دیگری در راه ترویج این ورزش سالم برای نوجوانان محسوب می شوند.

البته در حال حاضر بانوان در جامعه ما دچار کمبود فضای ورزشی اختصاصی مناسب به ویژه برای این ورزش هستند و با وجود اینکه در برخی پارک های بزرگ شهرها اقدام به راه اندازی پیست دوچرخه سواری شده است اما امکانات محدود، مسیرهای کوتاه و تعداد کم پارک هایی که دارای پیست دوچرخه سواری هستند و به علاوه شلوغی بیش از حد آنها موجب شده که تنها عده محدودی از علاقمندان به دوچرخه سواری بتوانند از پیست های موجود که در واقع بهترین و ایمن ترین مکان ها برای دوچرخه سواری است، بهره ببرند.

دوچرخه وسیله ای شاد و راحت - آکا

توسعه فرهنگ دوچرخه سواری

توسعه فرهنگ دوچرخه سواری به لحاظ کمک به رفع مسائل ترافیکی، زیست محیطی و توسعه همگانی ورزش دوچرخه سواری اهمیت ویژه ای در تامین سلامتی فرد و اجتماع دارد که نیازمند همکاری همه جانبه ارگانهای مسوول شهر است.

ارتقاء و غنی سازی فرهنگ استفاده از دوچرخه، عوارض و خسارت های جسمانی، روحی، روانی و اقتصادی و مسائل تردد و حمل و نقل و آلودگی هوا را تا حد زیادی کاهش می دهد و ما را در رسیدن به شهری سالم با هوایی پاک و آسمانی آبی به خوبی یاری می رساند. از این رو ایجاد تسهیلات برای خانواده ها جهت خرید دوچرخه مناسب، آموزش استفاده صحیح از دوچرخه، بسترسازی برای رشد و توسعه فرهنگ ورزشی در استفاده از دوچرخه، ضمن کمک در کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی ، تامین سلامتی جسمی و روانی افراد جامعه را به دنبال خواهد داشت.

برگزاری تورهای دوچرخه سواری همگانی برای تمامی سنین، افزایش پیست های ورزشی بوستان های شهری و ایجاد پیست های دوچرخه سواری برون شهری ضمن توجه ویژه به فضاهای اختصاصی بانوان می تواند به گسترش فرهنگ استفاده از این ورزش سالم و نیز توسعه سلامت در جامعه کمک موثر کند.

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری

دوچرخه وسیله ای شاد و راحت - آکا

دوچرخه سواری ورزشی برای همه

دوچرخه سواری یکی از بهترین ورزش ها است که متاسفانه این روزها در کشور ما کمتر مورد توجه قرار می گیرد ..........
دوچرخه وسیله ای شاد و راحت - آکا

اولین رئیس در دولت دهم

علی انصاری ، صبح پنج شنبه در مجمع عمومی فدراسیون واقع با کسب 97 درصد آرا به عنوان رئیس فدراسیون دوچرخه سواری انتخاب شد ..........
دوچرخه وسیله ای شاد و راحت - آکا

آنچه باید از توردوفرانس بدانیم

نود و ششمین دوره رقابت‏های 21 مرحله‏ای دوچرخه سواری توردوفرانس چندی پیش در حالی با قهرمانی آلبرتو کونتادور آلبرتو کونتادور به پایان رسید ...........

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات