روزه داری امری طبیعی در ورزش

روزه داری امری طبیعی در ورزش

در آستانه ماه مبارک رمضان و با توجه به اینکه ورزشکاران ما اغلب به صورت حرفه ایی تمرین می کنند و شاید سوالاتی به لحاظ علمی برای آنها پیش آید که چگونه می توانند هم تمرین کنند و هم به اعمال روزه داری خود بپردازند پایگاه خبری ورزش ایران تلاش می کند با ارائه گزارش های دقیق و مبتنی بر اصول علمی و گفت و گو با پزشکان متخصص تغذیه بهترین راه را برای آن دسته از ورزشکارانی که با زبان روزه می خواهند تمرینات خود را انجام دهند ارائه کند اما بدون شک هر فردی برای خودش می تواند یک پزشک باشد چه اینکه ورزشکاران ما با اطلاع از توانمندی های خود می توانند به گونه ایی تمرینات خود را تنظیم کنند که به اعمال روزه داری آنها نیز آسیبی نرساند.

دکتر محمدرضا رمضان پور، استاد تغذیه در این باره می گوید: نحوه تغذیه ورزشکاران حرفه ای و غیرحرفه ای در ماه مبارک رمضان با هم تفاوت دارد.

وی در ادامه افزود: در روزهای عادی سال وعده غذایی روزانه سه وعده است که در روزهای ماه مبارک رمضان تبدیل به دو وعده می شود که از لحاظ انرژی دریافتی تغییری حاصل نمی شود و تنها از لحاظ کمبود مواد قندی احتمال بروز مشکل در ورزشکاران وجود دارد.

رمضان پور در خصوص نیازهای بدن ورزشکار در این ماه اظهار داشت: نیازهای ورزشی که برای اکثر ورزشکاران وجود دارد بیشتر در مواد قندی و کربوهیدرات هاست که مقدار ذخیره آن ها در بدن محدود است و در مردم عادی که به صورت غیرحرفه ای ورزش می کنند، حداکثر میزان ذخیره این مواد 350 گرم است و به دلیل اینکه مغز انسان تنها مواد قندی مصرف می کند ممکن است ورزشکار با کمبود مواد قندی در بدن مواجه شود.

وی افزود: به همین دلیل امکان دارد کمبود قند در بدن باعث بروز مشکلاتی شود که ورزشکاران روزه دار می توانند با مصرف مواد قندی و کربوهیدرات ها مانند ماکارونی، عسل، سیب زمینی، قند و شیرینی جات در فاصله بین سحر و افطار این کمبود را جبران کنند.

وی خاطر نشان کرد: ورزشکارانی که بعد از افطار تمرین می کنند نیز باید پس از تمرین با مصرف مواد قندی از بروز مشکلات در بدن خود جلوگیری کنند.

دکتر رمضان پور در خصوص میزان مصرف مایعات در بدن ورزشکاران در ماه رمضان گفت: در شرایط آب و هوایی معتدل میزان آب مورد نیاز برای بدن غیر ورزشکاران 2/5 لیتر آب است که از این مقدار 35 گرم در بدن ساخته می شود و بقیه آن را باید از مواد مصرفی به بدن وارد کرد. ورزشکاران به دلیلی فعالیتی که دارند و تعریق زیادی که در بدن آن ها به دلیل تمرین وجود دارد، با مصرف یک و نیم تا دو لیتر آب یا مایعات شیرین به جز چای، مشکلی از این بابت نخواهند داشت.

این استاد دانشگاه افزود: بعد از انجام فعالیت ورزشی تا زمانی که تشنه هستیم می توانیم آب یا مایعات بنوشیم ولی مصرف مایعات با غلظت 5 درصد مواد قندی در حین تمرین و بعد از آن می تواند مفید تر باشد.

رمضان پور در پایان اظهار داشت: روزه گرفتن درماه رمضان هیچ تاثیر منفی در فعالیت ورزشکاران نخواهد داشت و هیچ گونه ضرری برای آن ها ندارد و آن ها می توانند با مصرف کافی مواد قندی مشکلی از این بابت نداشته باشند.

روزه داری منافاتی با ورزش کردن ندارد

یک کارشناس ارشد تغذیه هم در همین ارتباط گفت: روزه داری با شرط رعایت نکات تغذیه ای و جلوگیری از پایین آمدن فشار و قند خون، نه تنها منافاتی با ورزش کردن ندارد، بلکه به انجام هر چه بهتر فعالیت های ورزشکاران نیز کمک می کند.

علی اشرف رشیدی بر مصرف تمام گروه های اصلی غذایی (شیر و لبنیات، نان وغلات، سبزیجات و میوه جات، گوشت، تخم مرغ و حبوبات بدون پوست) در ماه مبارک رمضان برای ورزشکاران روزه دار تاکید و خاطر نشان کرد: ورزشکاران می توانند با یک رژیم غذایی سالم، نیازهای مورد نیاز بدنشان را تامین کرده و از فواید روزه برای سلامتی خود برخوردار شوند.

وی با اشاره به نیاز بیشتر ورزشکاران به انرژی، پروتئین و ویتامین، گفت: نباید میزان انرژی دریافتی از پروتئین در ورزشکاران بالا باشد، اگر آنها سعی کنند حدود 15 تا 20 درصد کل انرژی دریافتی روزانه را از پروتئین بگیرند، برای بدنشان کافی است، زیرا مصرف زیاد پروتئین سبب ایجاد مواد زاید در خون شده و احساس خستگی را هنگام ورزش برای ورزشکاران بوجود می آورد.

این کارشناس ارشد تغذیه با تاکید بر عدم مصرف زیاد نمک، علت این امر را دفع مایعات و اسید فولیک از بدن و احساس تشنگی عنوان کرد و افزود: با یک رژیم متعادل و صحیح، نمک کافی به بدن ورزشکاران می رسد و نیازی به استفاده از نمک اضافی نیست.

وی توصیه کرد: ورزشکاران در این ماه سعی کنند از مصرف غذاهای سرخ کرده خودداری کرده و برای طبخ غذا از روش های دیگری مثل آب پز کردن و یا بخارپز کردن استفاده کنند.

رشیدی گفت: برای دور ماندن از عوارض بعدی در دستگاه گوارشی، ورزشکاران روزه دار باید از خوردن غذاهای چرب، حجیم و نفاخ، محرک و پر نمک در سحر و افطار پرهیز کنند. این کارشناس تغذیه با بیان این که ورزشکاران باید افطار را با نوشیدن یک فنجان آب گرم، چای کمرنگ و یا شیر گرم شروع کنند، افزود: ورزشکاران روزه دار برای دوری از سوء هاضمه باید توجه کنند که مایعات مصرفی افطارشان خیلی گرم و یا خیلی سرد نباشد.

وی بر مصرف آب و آبمیوه تازه در افطار تاکید کرد و با توصیه به این که ورزشکاران میزان زیادی آب را یک جا در افطار ننوشند، تصریح کرد: این امر باعث بی حالی، ضعف و درد معده می شود.

رشیدی گفت: در ساعات بعد از افطار توصیه می شود، میزان نوشیدن آب و مایعات بیشتر شود تا ورزشکاران در هنگام ورزش، دچار مشکل کم آبی نشود.

این کارشناس ارشد تغذیه با بیان این که ورزشکاران روزه دار در افطار می توانند، نان و پنیر و گردو، خرما، نان و سبزی تازه استفاده کنند، اظهار داشت: بعد از شروع افطار این افراد می توانند از یک وعده غذای سبک، پرکالری و زود هضم مثل خرما، شله زرد، شیر، کشمش و انجیر خشک استفاده کرده و در هنگام شام (یکی دو ساعت بعد از افطار) نیز از یک غذای ساده مثل سوپ و حلیم استفاده کنند.

وی با تاکید بر عدم حذف وعده سحر و با بیان این که بهتر این است که بیشتر انرژی بدن با خوردن سحری تامین شود، افزود: ورزشکاران سعی کنند بدون سحری روزه نگیرند، زیرا در این صورت فرد حتما در طول روز دچار ضعف و بی حالی خواهد شد.

رشیدی توصیه کرد: ورزشکاران در وعده سحری با این دید که در طول روز احساس گرسنگی نداشته باشند، پرخوری نکنند، زیرا که پرخوری هنگام سحر باعث می شود در ساعات ابتدایی بعد از سحر فشار زیادی به معده و دستگاه گوارش وارد شده و سوء هاضمه و نفخ معده را در فرد ایجاد کند.

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات