loading...


امروزه استفاده از دستگاه های بدن سازی به عنوان یک وسیله برای ورزش مرسوم شده است پس آشنایی با این دستگاه ها امری ضروری مهم است


آشنایی با دستگاه های بدنسازی

وقتی قدم به داخل یک باشگاه ورزشی می گذارید ، اولین چیزی که چشمتان به آن می افتد ، مجموعه ای از دستگاه های بدن سازی است که روی عضلات متعدد کار می کند. برای انتخاب دستگاه مناسب چه معیارهایی دارید؟

به گزارش گروه ورزشی تبیان؛ مروری بر مزایا و معایب برخی از این دستگاه ها می تواند به شما در انتخاب دستگاه مناسب وضعیت تان کمک کند. شما می توانید روی دستگاه های وزنه به طور نشسته، ایستاده و یا خوابیده کار کنید و خود دستگاه کار را تقریبا برایتان انجام می دهد اما طرز استفاده از برخی دستگاه های دیگر، متفاوت است.

دستگاه حلزونی یا وزنه زنی

این دستگاه بدن سازی برای افراد مبتدی بسیار مفید است چون می توانید خیلی ساده وزنه مناسب با خودتان را انتخاب کنید و به روال دستگاه پیش بروید و از آنجا که افراد مبتدی هنوز با طریقه صحیح کارکردن آشنا نیستند، این دستگاه موجب می شود به خودشان آسیب نزنند.

مزایا :

1) سرعت بالاتر :

از آنجا که شما فقط باید داخل دستگاه نشسته و وزنه مناسب برای خود را انتخاب کنید، سرعت تمرینات تان بسیار سریع تر پیش خواهد رفت و خیلی سریع می توانید برای انجام حرکات سوپرسِت دستگاه خود را تغییر دهید بدون اینکه نگران باشید دمبل خود را درست جابه جا یا وزنه مناسب را انتخاب کرده اید یا خیر.

2) خطر کمتر آسیب رسانی :

این مورد برای افراد مبتدی بسیار مهم است چون این افراد هنوز طریقه صحیح استفاده و از دمبل ها را یاد نگرفته و نمی توانند حرکات خود را متوازن کنند. در این طریق، دستگاه به آنها کمک می کند که چنین مشکلاتی پیش نیاید.

3) سهولت استفاده :

برای بیشتر دستگاه ها طریقه و روش استفاده توضیح داده شده است و ورزشکار می تواند خیلی ساده با خواندن دستورالعمل نوشته شده کنار هر دستگاه یا تبعیت از فرد جلویی از دستگاه به راحتی استفاده کند.

معایب :

1) افزایش خطر ایجاد آسیب های ناشی از تکرار زیاد :

دستگاه های وزنه زنی این اشکال را دارند که احتمال آسیب های ناشی از انجام حرکات به دفعات بالا برای چند هفته پشت سر هم را بالا می برد. اگر هر زمان که به باشگاه می روید، روی عضلات، تاندون ها و رباط های یکسان کار کنید، آسیب خواهید دید اما وزنه های آزاد این مشکل را ندارند چون شما تا می توانید سعی می کنید حرکات مختلف را انجام دهید.

2) حسی کاذب از افزایش قدرت :

انجام تمرینات با دستگاه و بلند کردن چیزی به واقع بسیار متفاوت است و متوجه خواهید شد با اینکه سنگینی وزنه هایتان در باشگاه رو به افزایش است اما در واقعیت شما قوی تر نشده اید.

3) حسی کاذب از امنیت :

بعضی افراد تصور می کنند که چون دستگاه آنها را در پیش رفتن تمرین راهنمایی می کند، هیچ خطر صدمه دیدن و آسیب رسانی وجود ندارد. حتی اگر به طور دقیق مطابق با دستگاه پیش بروید، ممکن است با وزنه زیاد به عضلاتتان صدمه

آشنایی با دستگاه های بدنسازی

 بزنید. باید دقت کنید که هنگام کارکردن با دستگاه هم حدودی را رعایت کنید.

دستگاه اسمیت

دستگاه اسمیت، محبوبیت زیادی دارد اما به واقع یکی از بدترین دستگاه ها در باشگاه به شمار می رود. وقتی شما حرکات اسکوات را انجام می دهید، شکل بدنتان در نظر گرفته نمی شود و شما مجبور خواهید بود که حرکاتی را انجام دهید که ممکن است با طبیعت بدنتان سازگار نباشد. افرادی که با این دستگاه کار می کنند، در خطر صدمه خوردن به نواحی پشت شان و زانو و مفصل ران هستند.

 در انجام حرکات اسکوات با وزنه های آزاد می توانید طبق طبیعت بدنتان تمرینات را انجام دهید و چنین مشکلاتی برایتان پیش نیاید.

 

 

 رزا خاموشی

بخش ورزشی تبیان

آشنایی با دستگاه های بدنسازی

10 روش پرورش عضلات (2)

ده روش موثر جهت کسب عضلات ورزیده ..........
آشنایی با دستگاه های بدنسازی

10 روش پرورش عضلات

هر وقت به باشگاه می روید،افرادی را می بینید که بر روی یک بخش مجزایی از بدن کار می کنند و بدین منظور از صدها روش بهره می برند .........
آشنایی با دستگاه های بدنسازی

اهمیت حرکات کششی

چه تعداد از شما پیش از شروع ورزش های روزانه خود حرکات کششی انجام میدهید؟ اگر جزء ورزشکاران فصلی هستید باید بگویم که احتمالا هیچ کدامتان چندان تمایلی به انجام حرکات کششی ندارید .......

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مقاله برای دستگاه های بدنسازی , ورزش بن سازی کار با دستگاه , کار با دستگاه های بدنسازی , دستگاه های بدنسازی معرفی

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات