loading...

المپیک 2012 لندن با ماه رمضان همزمان شده است. از آنجایی که حدود 3500 نفر از حدود 10 هزار ورزشکار حاضر در المپیک را مسلمانان تشکیل می دهند، این موضوع که آیا روزه داری روی عملکرد ورزشکاران تاثیر خواهد داشت یا خیر تبدیل به یک بحث داغ روز شده است.

ورزش | رمضان و سلامت - آکا

کارگروه تغذیه کمیته بین المللی المپیک (IOC) در سال 2009 تحقیقی را درباره تاثیر روزه داری عملکرد ورزشی شروع کرد. تیمی از دانشمندان به سرپرستی پروفسور رون موگان استاد تغذیه ورزشی دانشگاه لوفبرا بیش از 400 مقاله درباره رمضان و ورزش را بررسی کردند و یافته های خود را ماه گذشته در ژورنال پزشکی ورزشی بریتانیا به چاپ رساندند. در این گزارش این گونه نتیجه گیری شده است: روزه داری تاثیر کمی روی سلامت و عملکرد بیشتر ورزشکاران دارد و یا اساسا بدون تاثیر است. روزه داری در ماه رمضان تبعات منفی بسیار ناچیزی در عملکرد تمرین یا مسابقه ورزشکاران دارد.

موگان می گوید: همه تصور می کنند که روزه داری در رمضان روی عملکردشان تاثیر می گذارد ولی ورزش کردن در ماه رمضان پدیده نامتعارفی نیست. بیشتر افرادی که در ماه رمضان روزه می گیرند، چه ورزشکار باشند و چه غیر ورزشکار، سال ها است که به روزه داری مشغولند. به همین دلیل می دانند که چطور با این موضوع کنار بیایند و با توانایی های بدن خود آشنا هستند. بنابراین روزه داری برای ورزشکاران کاملا امن است.

اگرچه ورزشکاران مسلمانی همچون بوهاری، صبیحی و روسفسکی که عضو تیم بریتانیا در المپیک لندن هستند، این بار باید در ماه رمضان مسابقه بدهند ولی پیش از این زمانی که رمضان در زمستان بود، تمرین های خود را در عین روزه داری انجام می دادند. روسفسکی می گوید: تنها کافی است تمرکز کنید و به این شرایط عادت کنید.

آصف احمد یک جوان مسلمان 26 ساله اهل لندن است که در طول رمضان سه بار در هفته به باشگاه می رود. وی می گوید: شاید باور کردنش سخت باشد ولی ورزش کردن باعث می شود که آدرنالین روی همه واکنش های طبیعی بدن نظیر تشنگی یا خستگی سایه بیندازد

بوهاری 127 کیلوگرم وزن دارد. او در یک روز عادی، شش وعده غذایی می خورد و شش لیتر هم آب می نوشد. این ورزشکار پرتاب دیسک در طول رمضان صبح زود از خواب برمی خیزد تا سحری بخورد. بوهاری برای سحری میزان زیادی کربوهیدرات دیرهضم از جمله فرنی، نان کنجدی، سیب زمینی، برنج قهوه ای و پاستا مصرف می کند و میزان زیادی آب می نوشد تا از انقباض عضلات جلوگیری شود. وی می گوید: قطعا گاهی اوقات ممکن است احساس تشنگی کنم ولی ایمانی که دارم به من انگیزه می دهد. به ایمانم تکیه می کنم تا به مشکلی برنخورم.

درو پرایس متخصص تغذیه که با ورزشکاران و فوتبالیست های لیگ برتر انگلس کار می کند و مطالعاتی درباره روزه داری و ورزش داشته می گوید: رمضان برای ورزشکاران به آن اندازه که مردم تصور می کنند سخت نیست ولی باید یک تیم پزشکی آن ها را زیر نظر داشته باشند. یک آدم معمولی به چنین چیزی دسترس ندارد بنابراین اگر می خواهند که روزه بگیرند و ورزش کنند باید مراقب بدن خود باشند. به طور کلی هرچه وضعیت بدنی بهتری داشته باشید، این کار برایتان آسان تر است. ماه رمضان تنها چند هفته از کل سال است. بنابراین اگر در سایر ایام سال تمرینات خوبی را پشت سر بگذارید، می توانید با شدت و هجم فعالیت های ورزشی در ماه رمضان کنار بیایید.

ورزش | رمضان و سلامت - آکا

عمران ایلامی یک مربی ورزشی است که در سنت جانز وود واقع در شمال لندن یک باشگاه ورزشی دارد. وی سال گذشته یک نشریه آنلاین تحت عنوان «سلامتی در رمضان» منتشر کرد.

در این نشریه به ورزشکاران آموزش داده شده که چگونه در ماه رمضان، شرایط بدنی خود را حفظ کنند. ایلاهی توصیه کرده که به جای ورزش کردن در طول روز، تمرینات ورزشی در ساعات پیش از سحری انجام شود.

ایلاهی می گوید: موضوع اصلی این است که در طول رمضان نباید به فکر بهبود عملکرد ورزشی خود باشید، بلکه باید تلاش کنید سطح آمادگی خود را بالا ببرید. می توانید قبل از آغاز روزه و یا پس از افطار، ورزش کنید. تنها لازم است که کمی از فشار تمرین های خود کم کنید تا انرژی بیشتری را ذخیره کنید.

آصف احمد یک جوان مسلمان 26 ساله اهل لندن است که در طول رمضان سه بار در هفته به باشگاه می رود. وی می گوید: شاید باور کردنش سخت باشد ولی ورزش کردن باعث می شود که آدرنالین روی همه واکنش های طبیعی بدن نظیر تشنگی یا خستگی سایه بیندازد.

بخش ورزشی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش تاریخچه و معرفی ورزش ها سایت آکاایران
تبلیغات