به احترام ال کلاسیکو


شروع فوق العاده ای می تواند باشد. هم برای آبی اناری ها و هم برای قوهای سفید! شاگردان «گوآردیولا» برای ششمین بار در فصل جاری (۲۰۱۰ ۲۰۱۱) در پیکاری سنتی به مصاف شاگردان مورینیو می روند. این بار در چهارچوب سوپر جام اسپانیا! ۲ بازی رفت و برگشت میان قهرمان لالیگا و قهرمان کوپادل ری! همه چیز برای شروع پر هیجان یک فصل تازه فوتبال ناب اروپایی آماده است. قرار است یک شنبه شب ۲۳ مرداد و چهارشنبه شب ۲۶ مرداد، ۲ جدال ال کلاسیکوی دیگر در شب های ماه مبارک رمضان، میهمان آنتن تلویزیون خانه هایمان باشد. به همین خاطر سفره جام و جنجال این هفته مان را برای هواداران ۲ آتشه مادریدی و کاتالونیایی پهن می کنیم.

به احترام ال کلاسیکو - آکا

● تاریخچه جام

بارسلونا ۸ رئال مادرید ۸

سوپرجام اسپانیا مسابقه ای است که از سال ۱۹۸۲در کشور اسپانیا برگزار می شده است. این مسابقه میان قهرمان لالیگای اسپانیا و فاتح جام پادشاهی (کوپادل ری) برگزار می شود. سال ۱۹۸۲ که برای اولین بار این دیدار میان قهرمان لالیگا رئال مادرید و قهرمان کوپادل ری، تیم رئال سوسیه داد برگزار شد، راه راه پوشان سبز و سفید سوسیه داد توانستند در بازی رفت ۴ بر صفر از سد قوهای سفید بگذرند تا دیگر پیروزی خفیف یک بر صفر مادریدی ها در بازی برگشت هم افاقه نکند و اولین فاتح «سوپر کوپا د اسپانیا» یا همان سوپرجام اسپانیا تیم رئال سوسیه داد باشد. از آن پس این مسابقه همه ساله در کشور اسپانیا برگزار شد که در طول دوران ۲۹ ساله این بازی ها تاکنون تیم های رئال مادرید و بارسلونا هر کدام با ۸ عنوان قهرمانی تیم های برتر این جام هستند. دیپوتیو لاکرونیا ۳ عنوان قهرمانی و اتلتیکو بیلبائو ۲ قهرمانی دارند و تیم های اتلتیکو مادرید، سویا، مایورکا، زاراگوسا، سوسیه داد و والنسیا، هر کدام تنها یک بار فاتح این جام شده اند.

● آبی اناری ها

تلاش برای هت تریک!

آبی اناری ها آخرین فاتح سوپر جام اسپانیا هستند. آن ها سال ۲۰۱۰ توانستند مقابل سویا در ۲ بازی رفت و برگشت به برتری برسند و جام را بالای سر ببرند. شاگردان گوآردیولا در شرایطی این جام را به دست آوردند که در بازی رفت در نیوکمپ، ۴ بر صفر از سد سویا گذشتند تا در بازی برگشت از یاران ذخیره استفاده کنند و نهایتا بازی را ۳ بر یک بر سویایی ها ببازند. اما این باخت هم باعث نشد تا مردان نیوکمپ نشین از رسیدن به جام باز بمانند. بارسلونا در شرایطی تاکنون ۸ بار فاتح این جام شده است که سال ۱۹۹۱ برای اولین بار توانست با غلبه بر اتلتیکو مادرید به این جام ارزشمند دست پیدا کند. شاگردان گوآردیولا که فصل گذشته با قهرمانی در لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا، سالی رویایی را سپری کردند، حالا آماده می شوند تا با قهرمانی در سوپر جام آن هم پس از پیروزی مقابل رقیب دیرینه و سنتی شان رئال مادرید، پیش فصل فوق العاده ای را رقم بزنند. شاگردان پپ در این مسیر با این ترکیب به میدان خواهند رفت:

دروازه بان: ویکتور والدز / مدافعین: جرارد پیکی، دنی آلوز، اریک آبیدال، ماسچرانو / هافبک ها: سرخیو بوسکتس، پاوی هرناندز و آندرس اینیستا / مهاجمان: لیونل مسی، داوید ویا و پدرو

البته فراموش نکنید کارلوس پویول کاپیتان متعصب بارسلونا هم چنان دچار مصدومیت است و این مسئله شانس حضور او در این دیدار را کمرنگ می کند. هم چنین جذب تازه نیوکمپ نشینان، آلکسیس سانچز، مهاجم شیلیایی تبار نیز می تواند در این بازی به کمک مردان ایالت کاتالونیا بیاید. جذبی که شاید به این سبب که تازه به تیم پیوسته فعلا و در این دیدار حیثیتی و حساس در ترکیب ثابت نباشد. اما بدون شک در فصل تازه لالیگا به کمک شاگردان پپ جوان خواهد آمد.

● قوهای سفید

انتقام در پیش فصل!

اولین باری که قوهای سفید توانستند فاتح سوپر جام اسپانیا باشند برمی گردد به سال ۱۹۸۸ که در فینال، رقیب سنتی و دیرینه شان، بارسلونا را شکست دادند. در آن بازی تاریخی رئال ابتدا در سانتیاگو برنابئو توانست با نتیجه ۲ بر صفر از سد بارسلونا بگذرد و در بازی برگشت در نیوکمپ، هر چند که تا دقیقه ۸۱ مردان کاتالان نتیجه دور رفت را جبران کرده بودند اما ضربه استثنایی گوردیلو، بازیکن وقت سفیدپوشان مادریدی نتیجه را ۲ بر یک کرد تا رئالی ها به لطف گل زده در خانه حریف اولین قهرمانی در سوپر جام اسپانیا را به دست آورند. مادریدی ها پس از آن قهرمانی دراماتیک، ۷ بار دیگر فاتح این جام شدند و جالب آن است که در اکثر دفعات در فینال بارسلونا را شکست دادند. برگ برنده ای که می توان از هر حیث روحی به شاگردان مورینیو در فینال، ۲۰۱۱ کمک کند. مادریدی ها آخرین باری که توانستند قهرمان این جام باشند به سال ۲۰۰۸ برمی گردد که در یک بازی دشوار از سد والنسیا گذشتند. قوهای سفید مادرید به احتمال فراوان در دیدار پیش رو با این ترکیب به میدان می روند:

دروازه بان: ایکر کاسیاس / مدافعین: په په، کاروالیو، راموس، مارسلو / هافبک ها: ژاوی آلونسو، خدیرا، مسعود اوزیل، نوری شاهین / مهاجمان: کریستیانو رونالدو، کریم بنزما و گونزالو هیگوآین

سفیدهای شهر مادرید برای حضور قدرتمند در فصل آتی خریدهای خوبی داشتند. خریدهایی که به نظر می رسد اگر با تیم هماهنگ شوند، می توانند فصل دشواری را برای آبی اناری های کاتالان رقم بزنند. اما فعلا در ۲ بازی پیش فصل سوپرجام به نظر می رسد تنها «نوری شاهین» شانس بازی ثابت را خواهد داشت. البته مورینیو و شاگردانش بابت گلزنی نگرانی ندارند چون کریستیانو رونالدو در بازی های دوستانه نشان داده بسیار آماده است و می تواند جور سایر مهاجمان را بکشد.
  
 
روزنامه خراسان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش فوتبال سایت آکاایران
تبلیغات