از وزنه سنگین استفاده کنیم بهتر است یا تکرار بیشتر حرکات؟از وزنه سنگین استفاده کنیم بهتر است یا تکرار بیشتر حرکات؟

از وزنه سنگین استفاده کنیم بهتر است یا تکرار بیشتر حرکات؟از وزنه سنگین استفاده کنیم بهتر است یا تکرار بیشتر حرکات؟

آکاایران: از وزنه سنگین استفاده کنیم بهتر است یا تکرار بیشتر حرکات؟

آکاایران: _________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

هر فردی که به منظور انجام تمرینات مقاومتی به طور منظم وارد سالن ورزشی می شود، حتماً این سوال برایش پیش می آید که آیا من باید وزنه سنگین را اما با تعداد تکرارهای کمتر بردارم یا بهتر است وزنه های سبک تری با تعداد تکرار بیشتر برای اجرای یک حرکت انتخاب کنم؟ بحث بر سر موضوع اینکه کیک بهتر است یا پای سیب تاکنون ادامه دارد،اما مشخصاً پاسخ به این سوال کار چندان راحتی نیست. حقیقت نهفته در پشت موضوع وزنه سنگین تر یا تعداد تکرارهای بیشتر در میان این دو قرار دارد، برای شفاف سازی این مسئله در وهله اول باید بدانید که چرا اصلا ما این سوال را مطرح کردیم.

یک عامل بازدارنده و مزاحم: فلات تمرینی

هنگامی که یک برنامه تمرینی منظم را برای مدت طولانی دنبال می کنید، شما حتما با فلات تمرینی مواجه خواهید شد. بدنتان در این حالت با شرایط تمرینی منظم سازگار می شود و دیگر پیشرفتی در بدنتان نخواهید دید. مسخره است، اما این یک اتفاق طبیعی است و در هر فردی رخ می دهد. یک روش پیشگیری از وقوع حالت فلات، به راحتی تغییر عوامل مختلف در طی انجام تمرینات است. این فرآیند شامل بلند کردن وزنه های سنگین تر، افزودن تکرارهای بیشتر یا انجام هر دو کار (که به آن پیشرفت دوگانه می گویند) می تواند جلوی وقوع فلات را بگیرد.موضوع استفاده از وزنه سنگین

وقتی بار بیشتر و وزنه های سنگین تری را برمی دارید، شما به طور اتوماتیک به سمت تکرارهای کمتر پیش می روید (برای برخی افراد ۱ تا ۵ تکرار) تعداد زیادی به نظر نمی آید، اما با انجام آن، شما قدرت کلی (بیشینه) خود را افزایش و به طرز فوق العاده ای توانایی خود را در برداشتن وزنه سنگین توسعه داده اید. بیشترین قدرتی که به تازگی کسب کرده اید به دلیل افزایش نیروی است که در تمرینات تان اعمال کرده اید.

به این فکر کنید که حساب بانکی شما زمانی افزایش می یابد که مخارج ثانویه و بی اهمیت خود را به حداقل می رسانید. مشابه با این شرایط وقتی تمرین به صرفه جویی در مصرف پول خود می کنید به راحتی قادر به حفظ پول خود خواهید بود. برداشتن وزنه های سنگین احساس خوشایندی در شما ایجاد می کند، شمارش اعداد و افزایش میزان آنها برای انتخاب وزنه ها در حرف آسان است. در واقع شما به نقطه ای خواهید رسید که دیگر به راحتی نمی توانید میزان بیشتری بار وزنه های قبلی خود اضافه کنید و اگر این کار را انجام دهید به بدن خود و عضلات تان صدمه وارد می کنید. اگر مقدار وزنه هایی که بلند می کنید را افزایش داده اید و اکنون به عضلات خود صدمه زدید یا از وضعیت عادی خود خارج شده اید، از میزان وزنه ها کاسته و بر اجرای تکرارها بیافزایید.

موضوع استفاده از تکرارهای بیشتر

هنگامی که برای اجرای تکرارهای بیشتر از وزنه های کمتر استفاده می کنید، شما هنوز در حال قوی تر شدن هستید، اما به روشی دیگر. شما در حال توسعه « استقامت عضلانی تان » هستید. افزایش توانایی خود در اجرای مقدار تلاش معینی پیش از وقوع حالت واماندگی یا همان خستگی هستید. یقیناً انجام تلاش بیشتر (ست های و تکرارهای بیشتر، تمرینات بیشتر، درکل زحمت بیشتر) به شما کمک می کند تا در انجام تمرینات طولانی مدت مانند دویدن ماراتن یا دویدن های استقامتی قوی تر ظاهر شوید.

علاوه بر این، هنگامی که به حالت فلات رسیدید، به تعداد تکرارها به جای افزودن مقدار بار بیشتر بیافزاید، با اینکار تمرکزتان بیشتر بر روی اجرای درست تکنیک و فرم انجام حرکت می رود. حتی اگر لازم بود، می توانید برای ایجاد تغییر در برنامه تمرینی تان باشگاه را ترک کنید!

مزیت حفظ تکنیک بالا با همین فرم و شکلی که ذکر شد. اینست که شما با همان عضله ای که مدنظرتان است تمرین را انجام می دهید، نه با تکیه بر تعدادی الگوی جبرانی حرکتی (برای مثال هنگامی که سعی می کنید با عضله چهار سر ران خود در زمانی که عضله گلوتئوس ضعیف است، کل حرکات پا را انجام دهید.) یا دیگر به خود آسیب نمی رسانید. از معایب این تکنیک می توان به طول انجامیدن  تمرینات اشاره کرد، هنگامی که زمان بیشتری برای تعداد تکرار بیشتری صرف می کنید.چرا فقط هر دو را انجام ندهیم؟

هنوز هم بحث تصمیم در مورد اینکه وزنه سنگین برداشتن بهتر است و یا اجرای تعداد تکرارهای بیشتر، در باشگاه ها ادامه دارد. چون برخی اوقات در درک زمینه رشته ورزشی وزنه برداری و تاثیرات آن بر بدن سوءتفاهم هایی ایجاد می شود. نکته: این رشته و تمرینات آن خیلی بیشتر از بلند کردن وزنه سنگین یا انجام تکرارهای بیشتر را شامل می شود. شما به ترکیبی از درد و آسیب عضلانی (آن درد خوبی که پس از تمرینات شدید در عضلات تان حادث می شود)، مکانیک تنشی (کشیدگی عضلانی ایجاد شده به هنگام بلند کردن وزنه ی سنگین) و فشار متابولیکی (همان احساس «سوزش» در آن عضله ای که به شدت کار کرده است)، احتیاج دارید.

هر دو شیوه فوق یعنی برداشتن وزنه ای سنگین و اجرای تکرارهای بیشتر هر سه مورد را شامل می شود و سبب ساخت و تولید قدرت عضلانی بیشتری خواهد شد. هر دو شیوه نیازمند اجرای تکنیک درست هستند، چون فاقد تکنیک صحیح، مهم نیست چقدر وزنه زده و یا چه تعداد تکراری انجام می دهید. این عمل ممکن است سبب آسیب شما شود. اگر هدفتان تنها دستیابی به قدرت عمومی و یا تناسب اندام و تندرستی است، فقط یکی از دو روش فوق را انجام دهید.

برای داشتن پیشرفت بلند مدت و حفظ جذابیت انجام تمرینات، شما می توانید این دو روش را با هم ترکیب کنید، ست ها را جابه جا کنید، تکرارهای خود را در روزهای مختلف یا هفته های دیگری انجام دهید.(تکنیک با نام تکنیک متناوب شناخته می شود). اگر شما به عنوان مثال ۵ست را با ۵ اسکوات انجام می دهید، اما نمی توانید وزنه یا تکرار بیشتری به آن اضافه کنید از مقدار وزنه کم کنید و ۵ ست را با ۸ تکرار انجام دهید و یا مقدار وزنه را افزایش داده و ۳ست را با ۵ تکرار انجام دهید. اساساً انتخاب میزان ست ها و تعداد تکرارها با توجه به شرایط و متناسب با وضعیت بدنی شما باید تغییر کند.

به طور کلی در هنگام ایجاد تغییر به وسیله این روش ها هیچ گونه معجزه یا جادوی خاصی به وجود نمی آید. در واقع اتفاقی که می افتد بیشتر از هر چیز دیگری به جنبه روانی افراد بر می گردد. انجام تکرارهای مشابه در هر زمانی یا موقعیتی «کسل کننده» است. بنابراین اجرای حرکت نوین یا ایجاد تغییر نوین و حفظ انگیزه متعاقباً انرژی و میزان تلاش شما را در سطح بالا نگاه می دارد.

نکته پایانی

تصمیم غلطی در اینجا موجود نیست. وقتی شما وزنه سنگین را برمی دارید، تعداد تکرارها را افزایش می دهید و یا هر دو عمل را متناسب با شرایط بدنی خود و تلاش های تمرینی بالای تان تنظیم می کنید، به سمت قوی تر شدن و متناسب شدن پیش خواهید رفت.  زمانی که شما به میزان وزنه های خود می افزاید و یا تغییر جدیدی ایجاد می کنید، این عمل را با افزایش اندکی در میزان تکرارها یا شدت تمرینات خود انجام دهید. هدف شما این است که نتایج بزرگی را از ایجاد تغییرات اندک و بسیار کم به وجود آورید. این عمل همچنین به داشتن گرم کردن کامل و یا سرد کردن در زمان تمرینات کمک خواهد کرد.

تنها عامل بسیار مهم در برنامه تمرینی تان، تمایل شما به انجام کار سخت و نمایش تلاش شدید به هنگام تمرین است. بنابراین هرچه به مدت بیشتری بر روی تمرینات خود متمرکز شوید و پشتکار بیشتری داشته باشید، قدرت بیشتری به دست خواهید آورد. همچنین به تدریج سعی کنید روش ها را با هم ترکیب کنید تا به حفظ انگیزه خود کمک کنید و بدانید که برای دیدن پیشرفت خود (هدف تان هر چیزی که باشد) باید راه طولانی را طی کنید و صبور باشید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

.

منبع : elmevarzesh.com

تبلیغات