آکاایران: به گزارش آکاایران: ● یکی از نکات بسیار مهم در بدنسازی داشتن برنامه ریزی اصولی است . برنامه ریزی در بدنسازی به دو دسته تقسیم میشود ؛
۱. برنامه تمرینی
۲. برنامه غذایی و تغذیه


اهمیت برنامه ریزی در بدن سازی

آکاایران: اهمیت برنامه ریزی در بدن سازی


اغراق نیست اگراین دو متد مهم برنامه ریزی را دو پایه اصلی ورزش بدنسازی بدانیم و سایر عوامل را فرع بر این دو عامل بدانیم .
در دنیای پیشرفته بدنسازی حرفه ای امروز کوچکترین حرکات و مدهای تغذیه ورزشکاران زیر نظر مربیان برجسته بدنسازی و متخصصین تغذیه صورت می گیرد . شاید بتوان رئیس جمهور یک کشور را در حال خوردن چیپس با بیسکوییت دید اما مطمئن باشید هیچگاه یک بدنساز حرفه ای موفق را در چنین حالتی نخواهید دید .


موفقیت در بدنسازی وابستگی کاملی به اجرای متدهای خاص تغذیه ای و تمرینی این رشته دارد . بسیاری از مبتدیان پس از مدتی که وارد این رشته شدند خود را از برنامه بی نیاز می بینند و از آنجا که حس میکنند تمام قواعد این رشته را آموخته اند حتی به دوستان خود هم برنامه های تمرینی می دهند . این اشتباهی است نابخشودنی چرا که فرد هم بدن خود را به مرور از شرایط ایده آل دور میکند و هم کسانی که بصورت ناآگاهانه به آنها برنامه های تمرینی داده است و قضیه جایی به مصیبت تبدیل میشود که در کنار این برنامه کذائی ، مکمل های غذایی به صورت ناآگاهانه توصیه شود که ممکن است این اشتباه در تجویز مکمل یک قهرمان بالقوه را برای همیشه از صحنه ورزش محو کند .
من حتی برنامه های کلاسیک و متعارف که به دیوار باشگاه ها زده اند یا در سایتهای گوناگون اینترنت وجود دارند را به هیچ وجه توصیه نمیکنم چرا که هر بدن با توجه حجم ، تفکیک ، وزن ، استخوان بندی ، وراثت و عوامل محیطی ورزشکار، نیازمند یک برنامه تمرینی و تغذیه ای مجزاست و هر برنامه ای بر روی هر بدنی مفید واقع نمی شود .
به هر صورت توصیه ما برای مبتدیان و حتی حرفه ای های امیدوار به قهرمانی تغذیه ، برنامه ریزی و تمرین تحت نظر مربیان کارآزموده و حرفه ای و متخصصین تغذیه مجرب است که عمر خود را در کنار ورزشکاران این ورزش سپری کرده اند و با توجه به تجربه خود مطمئنا شرایط مطلوبی را برای بدنساز ایجاد خواهند کرد .
بنابراین گام اول در بدنسازی داشتن برنامه تمرینی و تغذیه ای اصولی است.

.

منبع :

تبلیغات